3℃ -1℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Növényvédelem

Hogyan szabaduljunk meg a takácsatka ellen?

Agrofórum Online

A takácsatkák sok kertész számára okoznak bosszúságot. A pöttyös, összecsavarodott levelek, esetenként torz virágok, és a jellegzetes szövedék mind árulkodó jelek: hívatlan vendégek érkeztek a kertbe!

A takácsatkafélék (Tetranychidae) a pókszabásúak (Arachnida) osztályába tartozó bársonyatka-alakúak (Trombidiformes) rendjének egy családja. Rendkívül aprók, szabad szemmel alig látható kártevők (egy kifejlett nőstény atka mérete kb. 0,4 mm), amelyek komoly pusztítást végezhetnek a növényeinken – különösen az üvegházakban.

A kifejlett egyedek sárgás-zöldes, barnás és vöröses színűek, ovális alakúak. Kolóniákban élnek, többnyire a levelek alján telepednek meg, és a levélszövetek kilyukasztásával és a növényi nedvek kiszívásával táplálkoznak. Jelenlétüket világos pöttyök jelzik a sérült, kilyuggatott leveleken. Ha a károsítás folytatódik, a levelek megsárgulnak, majd elszáradnak és lehullanak.

A takácsatkák leginkább meleg, száraz körülményeket tolerálják, különösen ott, ahol természetes ellenségeiket a rovarölő szerek alkalmazása már korábban kiirtotta. Nagyon szaporák, ezért a súlyos fertőzések gyakran észrevétlenül terjednek el. A kiterjedt populációkat gyakran finom pókhálósodás kíséri. Gazdanövényei sokfélék, többek között az eper, a dinnye, a bab, a paradicsom, a padlizsán, a dísznövények, a fák és a legtöbb szobanövény esik áldozatul ezeknek a kártevőknek.

Mit tudunk róluk?

  • A közönséges takácsatka (Tetranychus urticae) a kertek leggyakoribb kártevői közé tartoznak.
  • Kisebbek, mint egy gombostűfej, ezért nehéz észrevenni őket.
  • Mivel hat helyett nyolc lábuk van, ezeket a kártevőket nem a rovarok, hanem a pókok közé sorolják (a pókokkal rokonok).
  • A legtöbb takácsatka képes finom selyemszövetet készíteni.
  • A takácsatkáknak több mint ezerötszáz faja létezik.
  • A közönséges takácsatka eredetileg csak Eurázsiában volt őshonos, de mára kozmopolita lett.
  • A takácsatkák akkor jönnek elő, hogy megrágják a növényeket, amikor tavasszal felmelegszik az időjárás. Ezáltal a növények érzékennyé válhatnak a betegségekre és egyéb problémákra.
  • A takácsatkafélék gyorsan szaporodnak: minden egyes nőstény több száz petét rak le.
  • A takácsatkafélék a szélben „szörföznek”. Hálójukat a széllel meglovagolva nagy területeken képesek szétszóródni. A fertőzött növények gondos elszigetelése és ártalmatlanítása éppen ezért létfontosságú.

A közönséges takácsatka szaporodása

A legtöbb atkafaj áttetsző gyöngyszerű petékben telel át a gazdanövények levelein és kérgében. Kora tavasszal, ahogy a hőmérséklet felmelegszik, az apró, hatlábú lárvák kikelnek, és néhány napig táplálkoznak, mielőtt menedéket keresnek, ahol az első nimfa-stádiumba vedlenek. A nyolc lábú nimfák még két további vedlésen mennek keresztül, mielőtt kifejlett felnőtt egyedekké válnak. A párzás után a nőstények néhány hét alatt folyamatosan akár 300 petét is leraknak. A meleg, száraz időjárás kedvez e kártevők gyors fejlődésének. Ilyen körülmények között a petéből felnőtté válás akár 5 nap alatt is bekövetkezhet. Évente több, egymást átfedő generáció is kialakul.

A takácsatka által okozott károk

A takácsatkákat szabad szemmel nehéz észrevenni, ezáltal észrevétlenül behatolhatnak a kertünkbe. Szúró-szívó szájszerveikkel a levelek alján lévő növényi sejtek nedvéből táplálkoznak. A nagyméretű fertőzések látható károkat okoznak.

A leveleken először apró sárga foltok vagy pöttyök jelennek meg. A levelek színe megváltozik, majd összecsavarodnak és lehullanak.

Bizonyos növények a károsodás következtében torz leveleket és virágokat is hozhatnak. A levelek alatt és a szárak mentén kialakuló szoros szövedékekből látható az atkák tevékenysége. Ezek a tünetek gyakran összetéveszthetők a szárazság okozta stressz tüneteivel.

Hogyan lehet megszabadulni a takácsatkáktól?

A vegyszeres rovarirtó szerek használata tulajdonképpen elősegíti a pókháló atkák terjedését azáltal, hogy elpusztítja a hasznos rovarokat, amelyek rájuk vadásznak. Az atkák arról is ismertek, hogy gyorsan rezisztenciát fejlesztenek ki a különböző növényvédő szerekkel szemben. Emiatt fontos, hogy az atkák ellen mindig természetes és organikus módszerekkel védekezzen. A következő megoldásokat ajánljuk:

  • Vágja vissza a növényeit
    A leveleket, szárakat és egyéb fertőzött növényi részeket jóval a pókhálósodás mögé vágja vissza, és dobja ki ezeket a szemétbe (és ne a komposztkupacba).
  • Öntözze megfelelő módon a növényeket
    Azt is fontos szem előtt tartani, hogy a vízhiány mind a fákat, mind a kerti növényeket fogékonyabbá teszi az atkafertőzésre. Gondoskodjon a növények megfelelő öntözéséről.
  • Permetezzen vízzel
    Erős vízsugárral mossa át a növényeket, hogy csökkentse a kártevők számát, a leveleken, ágakon és gyümölcsökön lévő por ugyanis elősegíti az atkák megtelepedését.
  • Engedjen ki hasznos rovarokat
    A kereskedelemben kapható hasznos rovarok, például a katicabogarak, a zöldfátyolkák és az üvegházi ragadozóatkák fontos természetes ellenségek. A legjobb eredmény elérése érdekében akkor engedje ki őket, amikor a kártevők szintje alacsony vagy közepes.
  • Használjon kertészeti olajokat
    A rovarölő szappanok vagy növényi rovarölő szerek használhatók az erősen fertőzött területek helyi kezelésére. A gyümölcsfákon a szezon elején vagy késő ősszel érdemes kertészeti olajat kijuttatni az áttelelő peték megsemmisítése érdekében.

(Fotó: Koppert Brasil/Facebook)

Mikotoxinok a mezőgazdaságban: kihívások és megoldási lehetőségek

2025. február 21. 16:10

Magyarországon a kalászosok, kukorica, napraforgó és repce dominálja a termőterületeket, melyek különösen kitettek a toxinfertőzésnek.

Fókuszban a napraforgóhibridek fehérpenésszel szembeni rezisztenciájának vizsgálata

2025. február 21. 09:40

Szántóföldi körülmények között a fehérpenészes szár- és tányérrothadás betegséget minden esetben vizsgálja a Nébih.

A vetésidő hatása a napraforgó betegségeinek megjelenésére

2025. február 20. 16:10

Bizonyos kórokozók nektrotrófok, az öregedő szöveteket támadják meg. Minél idősebb a levél, annál könnyebben jön létre rajtuk a fertőzés.

A Corteva bemutatta 2025-ös portfóliójának új termékeit

2025. február 20. 13:10

A Corteva 2025-ös portfóliójában is magas minőségű vetőmagok, innovatív növényvédelmi és biológiai termékek növekvő választékát kínálja.

A goji bogyó ellensége: ördögcérna gubacsatka (Aceria kuko)

2023. november 22. 12:40

Magyarországon a burgonyafélék (Solanaceae) családjába tartozó leggyakoribb fajokat 12 nembe sorolják. Vannak közöttük fontos élelmiszernövények (pl.: burgonya, paprika, paradicsom, tojásgyümölcs/padlizsán), élvezeti növények (pl.: dohány), gyógyászati drogot szolgáltató fajok (beléndek, csattanó maszlag), dísznövények (pl.: petúnia) és az utak mentén, parlagokon, kertekben, mezsgyéken és szántóföldeken előforduló gyomnövények (pl.: fekete csucsor). A fajok jelentős része adventív (behurcolt vagy behozott).

Milyen kártevő miatt lyukasak a mogyorók?

2022. december 2. 04:36

A kertemben termő mogyorókon lyukakat találtam. Milyen kártevő okozza? Lehet ellene védekezni?

Milyen kárt okozhat a diófákon az almamoly?

2019. június 5. 04:38

K. Annamária kérdése: Azt hallottam, hogy az almamoly a diófákat is megtámadhatja. Milyen károkkal kell ebben az esetben számolnunk és hogyan védekezhetünk?

Tovább fokozódik a mezei pocok és a vetési bagolylepke kártétele

2018. október 17. 08:54

A mezei pocok kártétele most elsősorban az évelő pillangós területeket, az őszi káposztarepce és kalászos vetéseket fenyegeti, mert a rágcsálók betelepedése már megindult az árokpartok, ruderális területek irányából. Az őszi káposztarepce területeinken pedig fokozódik a vetési bagolylepke lárvájának a kártétele is.