13℃ 6℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő
Növényvédelem
Fizetett tartalom

Intenzív búzafajtákhoz hatékony növényvédelmi technológia

Bayer Crop Science

2021. március elején az látszott, hogy a tél hiánya miatt ismét számítani lehet a kórokozók korai megjelenésére. A különböző szintű védekezési programokhoz a Bayer 2021-ben négy kalászos fungicidet ajánl.

Általánosan elfogadott, hogy jó gabonatermést és kiváló minőséget csak akkor tudunk elérni, ha a gyomnövények, rovarkártevők mellett folyamatosan gondoskodunk az állomány gombás megbetegegedések elleni védelméről is. A védekezéshez több hatóanyagú készítményeket célszerű felhasználni, amelyek a gombabetegségek széles köre ellen védenek és hatásukra a termésképző elemek a „maximális fordulatszámon” teljesítenek.

A Falcon Pro egy univerzális kalászos gombaölő szer. Rugalmasságának köszönhetően bármely termelési szinten, bármely programban gazdaságosan és eredményesen alkalmazható. A Falcon Pro három egymástól eltérő hatóanyagot tartalmaz, amelyek mindegyike külön-külön is rendkívül hatékony. A közöttük érvényesülő szinergizmus gyors felszívódást, egyenletes eloszlást, és valamennyi kórokozó ellen teljes védelmet ad a gabona minden fejlődési stádiumában. A Falcon Pro dózisa rugalmasan alkalmazható: levélbetegségek ellen 0,6-0,8 l/ha, kalászfuzáriózis ellen 0,8-1,0 l/ha kijuttatása javasolt. Az 1,0 l/ha dózis nagyobb fuzárium fertőzési veszély esetén indokolt.

A zászlóslevél védelmére a Bayer karboxamid (SDHI) hatóanyagú készítményei, a Zantara ésaz Ascra Xpro jelentik a komplettmegoldást, mivel nemcsak kiváló gombaölő, de termésfokozó, minőségjavító hatással is rendelkeznek. Hatékonyak valamennyi jelentős levélbetegség, így a lisztharmat, a vörösrozsda, a sárgarozsda, a szeptóriás és pirenofórás levélfoltosság ellen. A legjobb hatást és leghosszabb hatástartamot úgy érjük el, ha a betegség első tüneteinek megjelenésekor permetezünk. Így a készítmények kiváló gyógyító hatása és teljes hatástartama érvényesül. A Zantara a tebukonazol, az Ascra Xpro pedig protiokonazol tartalmának köszönhetően a leveleken látens módon szaporodó és felfelé terjedő fuzárium ellen is hatékony, a kalászfuzáriózis elleni eredményes védekezéshez is hozzájárulnak.

A Zantara ás Ascra Xpro készítményekben található hatóanyagok mindegyike levélzöldítő és termésnövelő tulajdonsággal is rendelkezik, melyek közül kiemelkedik a bixafén hatóanyag. A bixafén a növény asszimilációjának és más folyamatainak pozitív befolyásolásával hat a termésképzésre és a termés minőségére. Kísérletek sora igazolja, hogy a bixafénnel kezelt növények anyagcseréje felgyorsul, az asszimiláták szemekbe való beépülése fokozódik, a kezelt növények stressztűrő képessége pedig növekszik. A Zantara és az Ascra Xpro alkalmazása mindenkinek javasolt, akinek célja a nagyobb és jobb minőségű termés. A kijuttatásukat a levélbetegségek elleni védekezés idején, a zászlóslevél stádiumban javasoljuk, mindkét készítmény esetében az 1,1-1,2 liter/ha dózist alkalmazva, kiegészítve a virágzáskor végzett Falcon Pro, vagy Prosaro kezeléssel.

A Prosaro a Fusarium-specialista, hisz az egyik leghatékonyabb Fusarium elleni készítmény. Alkalmazása elsősorban a búzát (és más kalászosokat is) intenzív szinten termesztők részére ajánlott, virágzáskori kezelésre. A Prosaro-val a gyakorlatban korábban elképzelhetetlen magas hatásszintet érhetünk el a kalászfuzáriózis ellen. A benne lévő hatóanyagok együttműködése rugalmasabb kijuttatási időt nyújt, hosszabb a hatékony védekezési periódus.

A Prosaro bármely betegség ellen és bármely időpontban eredményesen bevethető a kora tavaszi szártőbetegségek elleni kezeléstől a virágzáskori kezelésig. Felhasználása mégis ott javasolt, ahol a Prosaro megelőzi a többi készítményt: a minőségi búzatermesztésben, a fuzáriózis elleni célzott, virágzáskori kezelésre. A Prosaro kezelés kiváló kalászfuzáriózis elleni védelmet nyújt, emellett véd a tenyészidő végén támadó levél- és egyéb kalászbetegségek ellen is. Dózisa 0,75 l/ha és 1 l/ha között szabadon megválasztható. A helyes dózis a fertőzési kockázat szintjétől függ: fuzárium fertőzésre hajlamosító időszakban feltétlenül az 1 l/ha dózist alkalmazzuk, figyelmet fordítva a helyes kijuttatási technikára (megfelelő lémennyiség és fúvóka típus) is.

Minden termelőt büszkén bátorítunk arra, hogy tájékozódjon készítményeink hatékonyságáról és alkalmazza a Bayer kalászos védelmi technológiáját. Készítményeink segítségével mindenki sikereket érhet el, legyen szó bármely gabona kultúráról, az ország bármely régiójáról, bármely intenzitási szintről vagy betegségről.

Csorba Csaba
Bayer Crop Science

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok kora tavaszi kártevői

2025. március 31. 08:10

A tavasz kezdetén jó néhány olyan kártevő megjelenhet a gabonák állományaiban, amelyek akár durva mértékű kárt is előidézhetnek.

Időszerű a talajok mikrobiális kezelése

2025. március 30. 13:10

Nem egyszerű és nem is olcsó a mikrobákkal történő biológiai védekezési módszer, viszont jó néhány talajból támadó kórokozónál ez az egyetlen lehetőségünk a kórokozók visszaszorítására.

Kezdődik a repcefénybogarak kártétele

2025. március 29. 08:10

Az őszi káposztarepce esetében az állati károsítók okozzák növényvédelmi szempontból a legnagyobb problémát.

Mit lehet tenni a kalászfuzáriózis ellen?

2025. március 28. 11:10

A különféle kórokozók esetében a védekezés hatásossága nagyon sok esetben döntő mértékben függ a védekezés időzítésétől.

Növényvédelmi teendő: Tafrina a kertekben!

2024. március 25. 09:40

Az országban jellemző hűvös, nedves időjárás különböző növényvédelmi feladatokat hoz. Ilyen körülmények között számítani kell a tafrina megjelenésére is, amely már biztosan megtalálta a virágzó barackfákat is - előrejelzés Zsigó György növényorvos nyomán.

Növénybetegségek korai felismerése a robotika segítségével

2021. szeptember 12. 04:38

A Cornell Egyetem kutatói kifejlesztettek egy BlackBird nevű kamerarendszert, amely az optikai mikroszkópokkal egyenértékű információt képes összegyűjteni a növény leveleinek felületéről.

Megjelent a Nufarmer Magazin 33. száma!

2022. július 29. 13:34

A változások korát éljük, amihez a növényvédelmi feladatoknak is alkalmazkodniuk kell.

A 130 éves Budai Arborétumról

2023. október 18. 05:40

A Budai Arborétum története gyakorlatilag elválaszthatatlanul összekapcsolódik a kertészeti oktatás kialakulásával Magyarországon. Október 13-15. között került megrendezésre az „Őszkert” 2023 Őszi Kertészeti Napok, melynek keretein belül az arborétum fennállását is ünnepelték a résztvevők.