Növényvédelem

Kajszibarack: új kártevő és súlyos lombhullás fenyeget

Agrofórum Online

Hazánk egyik nagyon kedvelt gyümölcsfajára, a kajszibarackra az idei évben meglehetősen rájár a rúd. Nemcsak a többször is ismétlődő és nagymértékű lehűléseket okozó tavaszi fagyhullámok okoztak benne a termés döntő hányadát megsemmisítő károkat, de a virágzás idején a csapadékos, nedves időjárás miatt elszabadult csonthéjas moníliafertőzések is nagyon sok virágrügyet, majd később hajtást pusztítottak el.

Ha mindez még nem lenne elég, májusban egy olyan, sokak által még (szerencsére) kevésbé ismert tünetegyüttes is fellépett a kajsziállományokban, amely mindenképpen növényvédelmi beavatkozást igényel.

Lehulló levelek, sodródó hajtások

Május folyamán több kajsziállomány esetében – kiskertekben és nagyobb ültetvényekben egyaránt – váratlanul a fonák felé besodródtak a fák fiatal hajtásainak levelei, amelyek később le is hullottak. A sokszor súlyos lomb- (és hajtás-) veszteséget is előidéző kártétel felelősei gyorsan lelepleződtek, mivel a tüneteket mutató hajtásokon vastagon, hatalmas tömegben lehetett észlelni zöld színű, viszonylag kis testű levéltetveket.

A kajszilevéltetű az idősebb hajtásrészeket sem veti meg
A kajszilevéltetű az idősebb hajtásrészeket sem veti meg

A szóban forgó levéltetűfaj, amely az idei kártételekért is felelős, a kajszilevéltetű (Myzus mumecola). Eredetileg nem honos hazánkban, sőt még Európában sem. A rendkívül fagy- és hidegtűrő levéltetű a Távol-Keleten őshonos, Európában először Olaszországban észlelték kilenc éve. Sajnos ez a behurcolt károsító meglehetősen jól érezte magát Itáliában, így terjedésbe kezdett és 2020 nyarán már hazánkban is felbukkant.

Korai kelés, súlyos kár

A levéltetű életmódja kevésbé ismert. Azt biztosan tudni róla, hogy más fajokhoz hasonlóan pete alakban telel át a kajszibarack ágain. Fagytűrése rendkívül jó. A kajszilevéltetű ugyanakkor vélhetően többgazdás, de a nyári, lágyszárú tápnövényeit eddig még nem sikerült azonosítani. Jellegzetessége még ennek a kártevőnek, hogy rendkívül korán, már a rügypattanás időszakában kikelnek az első nemzedék egyedei az áttelelő petékből.

A levéltetvek tömeges szívogatása miatt jellegzetesen összesodródnak a kajszi levelei
A levéltetvek tömeges szívogatása miatt jellegzetesen összesodródnak a kajszi levelei

A kajszi levélzete szívogatásuk hatására erősen torzul, a fonák felé besodródik, amely ezek után a populáció egy részének védelmet is nyújthat. Sajnos ezek a károsodott levelek le is hullnak, és sokszor a fiatal hajtás is elpusztul.

Hatékony védekezés: felszívódó rovarölők

A kajszit ugyan nem éppen a lombjáért termesztjük, de a termőterülete északi határán levő hazai fák kellő mennyiségű fotoszintetizáló felület, azaz levélzet nélkül nem tudják a gyümölcsök számára szükséges szénhidrátokat, íz és illatanyagokat szintetizálni.

Ráadásul a levelek korai elvesztése még az aktuális évben fokozott hajtás és levél nevelésére ösztönzi a károsodott fákat. Ez szintén a termés rovására megy, ráadásul a rügydifferenciálódásra is kihatva, a jövő évi virágrügyek számát is csökkenti.

A kajszilevéltetű azon levéltetű fajok közé tartozik, amelyek nagy egyedszámban károsítanak az általuk okozott levéltorzulások védelmében. Ezért ellenük a legolcsóbb, kontakt hatóanyagú rovarölő szer csak alacsony hatékonyságot eredményez.

Ha tényleges, megfelelő hatékonyságú eredményt szeretnénk elérni, akkor ez ellen a levéltetű ellen mindenképpen felszívódó hatóanyagú készítményt kell használni. A védekezést minél hamarabb célszerű is foganatosítani, mivel sok kajszi fán a levéltetvek már hatalmas kolóniákat alkottak és a kártétel, a levelek és hajtások pusztulása minden nappal csak erősebb lesz.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Zengőlegyek rajzása: így segíthetjük a kert barátait

2025. július 4. 13:10

A zengőlegyek nemcsak látványosak, hanem hasznos segítők is a levéltetvek ellen – de a nyári hőség komoly veszélyt jelent rájuk.

Nyári invázió: itt a lepkekabóca!

2025. július 3. 08:10

Ragacsos nyomok, károsodott lombozat – a viaszpáncélos amerikai lepkekabóca egyre több növénykultúrát veszélyeztet hazánkban is.

Színes, de veszélyes: a poloska, amely tönkreteszi a fűszereinket

2025. július 2. 11:10

Virágzás idején veszélybe kerülhetnek a fűszernövények a csíkos pajzsos poloska miatt – védekezni csak körültekintően lehet.

Levéltetű: nem csak a búza problémája + videó

2025. július 1. 16:10

A levéltetű nem kizárólag a búza esetében okozhat problémát - szinte az összes zöldellő gabonánkat érintheti. De miért nem feltétlenül érdemes védekezni ellene? Videónkból kiderül.

Csupán három virág van a kajszifán - mi lehet a baja?

2024. március 16. 04:37

Tavaly július végén a sárgabarackfánk levelei hervadni, majd hullani kezdtek. Az idén viszont nincs rajta több, csak 3 db virág. Minden évben kapott lemosó permetezést, és év közben is többször permetezte a férjem. Nem tudjuk, mi baja lett a fának?

A hely, ahol a legtöbb kajsziaszalvány készül

2018. május 23. 13:40

Valamennyi mérsékelt égövi gyümölcsfaj számára ideális ökológiai adottságok találhatók Törökországban.

Az integrált kajszitermesztés gyakorlati tapasztalatai

2018. június 26. 15:22

Agrotechnológiai, biológiai, kémiai módszerek együttes használatával, tudatos, körültekintő termesztéssel olyan gazdaság létrehozása a cél, melyben a természeti értékek megőrzése mellett versenyképes termelés zajlik.

Alacsony európai kajszibarack-termés várható idén

2020. május 5. 15:09

Az időjárási csapások sorozata befolyásolta az európai termőterületeket, és egyikük sem büszkélkedhet azzal, hogy megmenekült előlük.