18℃ 8℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár
Növényvédelem

Kalászosok állapota április elején: nincs fertőzési nyomás

Agrofórum Online

Április első hetében a kalászos gabonák növénykórtani állapota a fertőző eredetű betegségek tekintetében sokkalta jobb, mint ahogy azt a korábbi években megszokhattuk.

Gyakorlatilag egyetlen olyan kórokozó sincs most az őszibúza-állományokban, amely ellen akár csak a közeljövőben a védekezés szükségessége felmerülhetne.

Valamennyi, az őszi búza esetében fontos kórokozó áttelelt ugyan Magyarországon, de a fertőző anyag mennyisége csak töredéke az előző évek során észlelt mennyiségnek.

Egyelőre nincs szükség fungicides védelemre

Jelenleg sem a szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici), sem a sárgarozsda (Puccinia striiformis), sem a levélrozsda (Puccinia recondita), sem pedig a búza lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici) nem jelent semmiféle veszélyt a búza állományok lombozatára.

Ezek ellen a kórokozók ellen várhatóan a soron következő néhány hét során sem kell fungicides állományvédelemben gondolkodni.

Egyedül a vetésváltás nélkül termesztett búza állományok vannak némi veszélyben, ugyanis ezekben az ország valamennyi régiójában megjelentek a fahéjbarna levélfoltosság (Pyrenophora tritici repentis) első primer, azaz aszkospórás eredetű fertőzésének tünetei.

Jelenleg a kórokozó jelenléte még nem jelent túlzott mértékű veszélyt, de a fogékony fajták előnytelen kitettségben levő monokultúrás állományaiban később a védekezés szükséges lehet.

A hálózatos levélfoltosságra figyelni kell

Az őszi árpa állományokban is nagyjából hasonló a helyzet. Biotróf életmódú kórokozókkal, mint pl. az árpa lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei), vagy az árpa törpe rozsdája (Puccinia hordei) szinte alig lehet az őszi árpák lombozatában találkozni.

A nekrotróf életvitelű és rendkívül nagy pusztításra is képes hálózatos levélfoltosság ugyanakkor országszerte nagyon gyakori.

Hálózatos levélfoltosság őszi árpában
Hálózatos levélfoltosság őszi árpában

Mivel az árpa a legtöbb régióban már megkezdte a szárba indulást, így az állományok rövid időn belül nagyon be fognak sűrűsödni és a jelenleg fertőzött levélszintek fungicides védelme akkor már nem lesz megoldható. Éppen ezért a jelenlegi időszakban az őszi árpák állományvédelme javasolt.

Fagykár okozta tünetek nem betegségek

Több kalászos gabonában is találkozhattak a termelők az elmúlt napokban, hetekben a levelek végén fehéres sárgás foltokkal, elhalásokkal. Néhány termelő ezeket tévesen valamilyen kórokozó fellépésének vélte.

Fagy hatása miatt elszíneződött búza levélcsúcsa
Fagy hatása miatt elszíneződött búza levélcsúcsa

Pedig ezek a tünetek valójában egy korábbi lehűlés okozta fagykár és a hideg által közvetett úton előidézett részleges tápelem hiány tünetei.  Fungicides kezelés ebben az esetben kerülendő, mivel teljesen hatástalan, csak a termelési költségeket növeli.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Dr. Békési Pál kiemelkedő munkássága és életútja

2025. április 18. 16:10

Hadászi László ezúttal Dr. Békési Pállal beszélgetett, aki a tudományos eredményeken túl személyes történeteit is megosztja a hallgatókkal.

Megkezdte terjedését a fahéjbarna levélfoltosság

2025. április 18. 08:10

Megjelent hazánkban a búza fahéjbarna levélfoltossága: a fertőzés gyorsan terjedhet, időben indított védekezés javasolt.

Szárad a búzalevél vége... talán fagykár? + videó

2025. április 17. 07:10

A hirtelen beköszönő hideg nemcsak nekünk okozott kellemetlenséget. A lágyszárúak is reagáltak a fagyra: a búza is sorba állt.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Indigoval a kalászosok nagyobb terméshozamáért

2023. október 10. 11:40

A növények közvetlen környezetében számos, a fejlődésükre pozitívan ható, velük szimbiózisban együtt élő mikroorganizmus található. Ezek a hasznos mikroorganizmusok változatos módokon segítik a velük együtt élő növények fejlődését, és így a nagyobb hozamok elérését.

Mire figyeljünk a tavaszi kalászos gyomirtásnál?

2024. március 1. 14:10

A 2023. év ősze az ország nagyobb területén az átlagosnál több csapadékot hozott. A Dunántúl egyes területein 30%-kal több csapadék hullott az elmúlt évekhez képest, és mindössze az alföldi régió kisebb régióiban esett a sokévi átlaggal megegyező csapadék (forrás: www.met.hu). Ez az időjárás megnehezítette az őszi szántóföldi munkákat, sok helyen a tervezettnél kevesebb őszi búza vagy őszi árpa került elvetésre, és az őszi gyomirtások egy része is kényszerűen a tavaszra tolódik.

Elkezdődött a pollenszezon előtti visszaszámlálás

2019. június 15. 11:37

A meteorológiai előrejelzések a június elkövetkező dekádjára továbbra is meleg, de ugyanakkor záporokkal tarkított időjárást prognosztizálnak, ami a parlagfű növekedése szempontjából ideális.

Indokolt a nitrogén újbóli adagolása, jöhetnek a sárga rovarcsapdák is

2019. február 18. 10:52

A tavaszodás egyre biztosabb jele, hogy megjelentek a mezőgazdasági traktorok a határban. Bár még talajmunkát nem lehet végezni, de a tavaszi fejtrágyázás már megkezdhető.