Növényvédelem

Kalászosok védelme: kulcsszerepben a búza és az árpa

Agrofórum Online

Az időszerű növényvédelmi teendők között jelenleg a kalászos gabonák védelme élvez abszolút elsőbbséget. Közülük is a kenyérgabona védelme a kalászfuzáriózis ellen az a probléma, amely jelenleg a legtöbb gazdálkodót foglalkoztatja.

A kalászfuzáriózist előidéző Fusarium fajok fertőzéséhez most ideálisak a feltételek. Az elmúlt hetek csapadékos időjárása már a kalászolás időszakában is veszélyeztette mind a kenyérbúzát, mind a tritikálét, mind pedig a többi fajnál a fertőzésre jóval fogékonyabb durumállományokat. A veszély a gabonák virágzásának beköszöntével csak erősödött.

A virágzási időszak különösen kritikus

A búzafajok alapvetően a kikalászolástól egészen a tejes érés végéig fogékonyak a Fusarium fajok fertőzésére. Ugyanakkor ezen a hosszú időszakon belül is van egy kisebb fogékonysági csúcspont a virágzás idején. Sajnálatos módon ez az időszak az idei évben egybeesett egy meglehetősen csapadékos periódussal. Ez a szerencsétlen együttállás pedig hatalmasra növelte a gabonák fuzáriózisának veszélyét.

Kevés csapadék, mégis ideális körülmények

Ráadásul igen sok esetben a csapadék csak enyhe szitálás, sokszor műszerekkel nem is mérhető mennyiségek formájában érkezett meg. Ahhoz kevés volt, hogy a talajokban még most is fennálló vízhiányt csökkentse, de a kalászok felületének huzamosabb ideig tartó nedvesen tartásával a fertőzésre alkalmas állapotokat idézett elő.

A fuzáriózishoz alapvetően nem milliméterekben mérhető nagy csapadékok kellenek, hanem csak minél hosszabb ideig fennálló felületi vízborítás. Ehhez szerencsétlen eloszlásban (mint idén is) szinte minimális mennyiségű csapadék is elegendő lehet.

A fungicides kezelés halasztása komoly veszélyt rejt

Sajnálatos módon az idei időjárásban előfordulhatnak olyan esetek is, mint pl. 2011-ben vagy 2019-ben, amikor is egyszerűen nincs lehetőségük a gazdálkodóknak a gabonák hatékony megvédésére. Azok a búzaállományok, amelyek a mostani, korábban kezdődött csapadékos periódus elején még nem voltak kikalászolva, nem kaphatták meg a fungicides kezelést a csapadékos időszak előtt.

Ugyanakkor előfordulhat, hogy a kalászolás óta a folyamatos csapadék, időnként a szél, illetve a táblák esetleges megközelíthetetlensége okán a védekezésre eddig még nem kerülhetett sor, és a közeljövőben sem látszik esély rá. Viszont ahol lehet, és még nem történt meg a kalászfuzáriózis elleni fungicides védekezés, azt most minél hamarabb végre kell hajtani!

Lisztharmat: az árpában már korán támadott

Az árpa, különösen az őszi árpa meglehetősen sok növénykórtani jellegű kihívással nézett szembe az idei évben, és a megpróbáltatásoknak még egyáltalán nincs vége. Az árpa lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) különösen meghálálta a szokásosnál melegebb és napsütéses áprilisi időjárást, és helyenként igen durva fertőzéseket idézett elő a fungicides védelem nélkül maradt állományokban.

Erős lisztharmat-fertőzés búzában
Erős lisztharmat-fertőzés búzában

Ráadásul a lisztharmat további terjedésére is számítani lehet, amely a még aktív, fotoszintetizáló felső levélszintek tönkretételével további terméscsökkenést eredményezhet.

A nedves május kedvezett a nekrotróf kórokozóknak

A májusban beköszöntött, immáron kb. két hete tartó hűvösebb, csapadékosabb időjárás ugyanakkor a különféle nekrotróf, nedvességkedvelő kórokozókat segítette. Így ezek legveszedelmesebbike, a hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) meglehetősen erős felszaporodásba kezdett. A fungicides védelmet még nem kapott állományokban akár teljes lombveszteséget is előidézhet, annak minden negatív következményével együtt.

A hálózatos levélfoltosság fertőzésének erősödése várható az árpákban
A hálózatos levélfoltosság fertőzésének erősödése várható az árpákban

Ramulária: a rejtőzködő veszély

Az idei év érdekessége az egyébként nem túl gyakori, bár azért terjedőben lévő ramuláriás levélfoltosság (Ramularia collo-cygni) eléggé kiterjedt körű megjelenése szerte az országban. Ez a nekrotróf kórokozó rendkívül szereti az idősebb növények lombozatát pusztítani.

Ramuláriás fertőzés őszi árpában
Ramuláriás fertőzés őszi árpában

A jelenlegi fertőzések – figyelembe véve a fertőzés további terjedését nagymértékben segítő várható felmelegedést is – lehetővé tehetik a kórokozó számára az árpa megmaradt, még ép leveleinek is a kolonizálását. Éppen ezért ez ellen a kórokozó ellen még akkor is érdemes fungicides védelmet bevetni, ha azt az árpa egyébként az optimális időszakban, azaz a szárba indulás elején már megkapta.

Alattomos, de nagyon nagy pusztítóerővel bíró kórokozóról van szó, amely – hasonlóan a vele összetéveszthető hálózatos levélfoltossággal – csak az engedélyezett készítmények legmagasabb dózisával állítható meg.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Zengőlegyek rajzása: így segíthetjük a kert barátait

2025. július 4. 13:10

A zengőlegyek nemcsak látványosak, hanem hasznos segítők is a levéltetvek ellen – de a nyári hőség komoly veszélyt jelent rájuk.

Nyári invázió: itt a lepkekabóca!

2025. július 3. 08:10

Ragacsos nyomok, károsodott lombozat – a viaszpáncélos amerikai lepkekabóca egyre több növénykultúrát veszélyeztet hazánkban is.

Színes, de veszélyes: a poloska, amely tönkreteszi a fűszereinket

2025. július 2. 11:10

Virágzás idején veszélybe kerülhetnek a fűszernövények a csíkos pajzsos poloska miatt – védekezni csak körültekintően lehet.

Levéltetű: nem csak a búza problémája + videó

2025. július 1. 16:10

A levéltetű nem kizárólag a búza esetében okozhat problémát - szinte az összes zöldellő gabonánkat érintheti. De miért nem feltétlenül érdemes védekezni ellene? Videónkból kiderül.

Milyen betegségei, kártevői vannak a babérmeggynek?

2019. október 2. 11:01

Z. Judit kérdése: Babérmeggy sövényt tervezek telepíteni. Milyen betegségei, kártevői vannak, amelyek felléphetnek az állományban, mire készüljek?

A szőlőlisztharmat előrejelzésének fejlesztése a Szekszárdi borvidéken

2024. november 12. 12:10

A szőlőlisztharmat előrejelzése napjainkra sokat fejlődött, s mára a legjobban prognosztizálható szőlőbetegségként számolunk vele.

Május végi teendők a konyhakertben

2022. május 28. 09:38

Május vége felé már a másodvetéseknek is itt van az ideje és elindult a palánták aktív kiültetési időszaka is.

Így hat a hőstressz az árpára

2023. október 23. 15:10

A HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont (HUN-REN ATK) Növényvédelmi Intézetének és Mezőgazdasági Intézetének kutatói évek óta szoros együttműködésben vizsgálják, hogy a magas hőmérséklet által indukált hőstressz hogyan befolyásolja egy gazdaságilag fontos gabonaféle, az árpa ellenálló képességét különböző kórokozókkal szemben.