17℃ 3℃
április 11. Leó, Szaniszló, Glória
Növényvédelem

Kertbarátok figyelem: lemosó permetezés a kertben

Agrofórum Online

A Kárpát-medencében aszályos, forró nyarakat, enyhe teleket és fagyos tavaszokat jósolnak a meteorológusok az elkövetkező évekre. Ami a telet és a tavaszt illeti, a tavalyi év is ilyen volt. Tanácsok Zsigó György növényorvos tollából.

Tavaly március 21-én került napvilágra az első lemosó permetezésről szóló felhívás, de még március közepén is el lehetett végezni a legtöbb gyümölcsfánál. A hirtelen beállt hideg ennyire lelassította a rügyek kipattanását. Az idei tél is igazolni látszik a jóslatot: hőcsúcsokat döntöttünk az ország több pontján.

Hogyan folytatódik az év?

A met.hu grafikonjai azt mutatják, hogy a jövő hét végéig folyamatosan melegedni fog az időjárásunk. Ha beigazolódik az előrejelzés, akkor biztosan felébrednek a csonthéjasok, készülni lehet a tavaszi lemosó permetezésre. A kertek többségében a meggy, a cseresznye, a szilva és a kajszi mellett alma, körte is található. Ezek hetekkel később rügyeznek ki. A legjobb lenne két ütemben elvégezni a lemosást, de ha valaki csak egyszer tudja felvenni a permetezőgépet, akkor inkább a csonthéjasok rügypattanásához igazítsa a kezelést.

A téli hőhullámok megzavarták, gyengítették a növényeket és egyáltalán nem gyérítettétek a károsítókat. Mindenkinek javasolt a lemosó permetezés elvégzése! A technológiája nem változott tavaly óta és a hatóanyagokban sincs változás: réz, kén és olaj.

A lemosás valóban lemosás legyen (Fotó: Zsigó György)

A réztartalmúakat ősszel, a lombhulláskori lemosásra ajánlottam, de akár ismételhetnek is vele rügypattanáskor, azoknál a fásszárúaknál ahol a gombák, baktériumok okozzák a gondot. Ilyenek pl. a csonthéjasok, a varasodásra érzékeny almatermésűek, a dió és a bogyósok. Számtalan hatóanyag közül választhatnak, jelenleg mindegyik megfelelő. Réz-szulfát, réz-hidroxid, tribázikus réz-szulfát, réz-oxid, réz-oxiklorid, stb. A legtöbb réztartalmú gombaölőt tavaly az I. kategóriába sorolták, szerencsére kis kiszerelésben maradt néhány a III. kategóriások között is.

A kéntartalmúakat a lisztharmatfertőzésre érzékeny növényeknél használják és gyérítő hatással van az atkákra is. Bármelyik nyárról megmaradt kéntartalmú alkalmas lemosásra is, de a hálózatos ún. poliszulfid formában dolgozik a leghatékonyabban. Így csak olajos kombinációkban kaphatóak, kivéve a Tiosolt, melyet viszont jelenleg lombtrágyaként engedélyeztek. Az alma és a rózsa esetében a rügypikkelyek alatt telel át a gomba, tehát a rügypattanást kell megcéloznunk. A szőlőnél tavaly, a szüret utáni lomblemosással kezdődött az a védekezés, mellyel már az idei lisztharmatfertőzés ellen védekeztünk. A rügyfakadás után néhány héttel, a tőkéhez, a kordonkarhoz közeli kis levélkéken figyelhetjük meg az első tüneteket. Ebben a kisleveles fázisban indíthatjuk a kénes permetezést. De erről majd később…

A paraffinolajat vagy növényi olajat tartalmazó rovarölőkkel pajzstetveket, levéltetveket, egyes atkafajokat és még számos a kéregrepedésekben áttelelő rovart gyéríthetnek. A III. kategóriás rovarölő szerek közül kiestek azok a készítmények pl. a Bi 58 EC, melyekkel a nyári permetezések során kordában tartottuk a pajzstetveket. Mára viszont felszaporodtak, pl. a kaliforniai pajzstetvek vagy szőlőben a hónap fotóján is látható gyapjas pajzstetvek. Ahol nyáron gondot jelentettek, ott az olajos készítményeket válasszák.

Pajzstetvek a szőlőn (Fotó: Zsigó György)

A Réz+olaj, kén+olaj, réz+kén+olaj és réz+kén összetételben is kaphatóak lemosók. Előnyük, hogy kényelmesen, egy menettel több ellenséget is gyérítünk. Az olaj segíti a hatóanyagok kéreghez tapadását is.

Néhány nedvesítőszer lemosáskor is használható, növelik a permetlé szétterülését, tapadását. Ilyen pl. a Wetcit, a Silwet Star, stb. A Biosol-Káliszappan tapadásfokozó, de önmagában is bevált károsítók eltávolítására, 1-2,5 %-os dózisban.

Nem sorolom fel a növényvédő szerek neveit. Gyakorlatilag bármelyik réz, kén illetve olajtartalmú készítmény megfelelő lehet, amit az Önökhöz közeli gazdaboltban éppen kapni lehet. Az előző évben, években gondot okozó károsítókat Önök ismerik, ez alapján válasszanak a fenti hatóanyagú készítmények közül.

A gyümölcsmúmiák eltávolítása mellett a kéregkaparásra is szükség lenne, hogy a legkisebb repedésbe is bejusson a permetlé.

A metszés után kezdjenek hozzá a lemosáshoz. A rezes lemosással egyben fertőtlenítjük is a kisebb metszési sebeket. A nagyobbakat pedig a sebkezelőkkel fedjék le. Ha még korai lenne a metszés, akkor fordítsanak a sorrenden. Kezdjék el a permetezést pl. azoknál a kajszifajtáknál, melyek már most a pirosbimbós fejlettség közelében járnak, és később metsszenek! Ekkor eltávolíthatóak a fagytól sérült növényi részek is illetve az épen maradt virágok, rügyek megmentésére koncentrálhatnak. Ne érintsék a lepermetezett ágakat, kesztyűben dolgozzanak és az arcukat is védjék a tömény permetlétől!

A növény fenológiai fázisától függ a permetezés megválasztásának időpontja! (Fotó: Zsigó György)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A gubacsokról, 6. rész – zoocecidiumok: rendszertan, gubacsok a levélen, virágon, száron és ágon

2025. április 11. 08:10

A 6. részben a zoocecidiumok okozóinak rendszertani csoportjaival foglalkozunk és a gazdanövényeken előforduló gubacsokra mutatunk példákat.

Tavaszi tünetek kalászosban: diagnosztikai dilemmák

2025. április 9. 08:10

A csapadékhiány és a késő tavaszias meleg periódusok még a legszívósabb őszi vetésű kalászos gabonafajtákat is megviselték.

Kalászos gabonák fontosabb gombabetegségei és a védekezés lehetőségei

2025. április 8. 16:10

A kalászos gabonák eredményes termesztésének egyik kulcsfontosságú tényezője a gombabetegségek ellen időben és hatékonyan elvégzett védekezés.

Kezdődik a repcefénybogarak károsítása

2025. április 8. 08:10

A repcefénybogarak károsítják az őszi káposztarepce állományainkat, ugyanakkor megítélésük szigorúbb, mint más, közismert repcekártevőké.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: erős a gyomosodás, fuzáriózis tünetek az árpán

2022. június 14. 09:26

A több táblán tapasztalható erős gyomosodás megszüntetése gondot okoz több termelőnek.

Az időjárás már a paprikát sem kíméli - súlyos veszteséget okozhat

U. Géza kérdése: Mitől romlott le a paprikám levele, hogyan tudnék segíteni rajta?

A szőlőlevelek és szerepük a szőlőtermesztésben

2018. október 18. 02:49

A jó szőlősgazda igyekszik kialakítani a fajta igényeihez a művelés- és metszésmódot, gondoskodik a szükséges tápanyagokról, s mindezt levélanalízissel ellenőrzi. A fitotechnikával, ezen belül a zöldmunkákkal termőegyensúlyt alakít ki a hajtások és a fürtök között.

Hogyan fertőtlenítsük a talajt?

2019. május 2. 11:29

A növényvédelem egyik legproblémásabb pontja a talajfertőtlenítés kérdése, ugyanis a talajfertőtlenítő beavatkozásunk hatása vizuálisan kevésbé követhető nyomon, nem látjuk közvetlenül a hatást, mint például egy permetezés esetén.