Növényvédelem

Kezdődik a beporzó szervezetek aktivitása

Agrofórum Online

A tavasz első hónapjában beköszöntött rendkívül meleg, csapadékmentes időjárás hatására visszavonhatatlanul megindult a különféle növények fejlődése.

Ezek között sok olyan faj is van, amely úgy tud csak fennmaradni, hogy kihasználva a kora tavaszi időszak versenytársaktól többé-kevésbé mentes környezetét, ebben az igen korai időszakban virágzik, majd később érlel magot. Ezzel óhatatlanul megkezdődik a növényzet esetében a vegetációs időszak.

A virágzásban nincs megállás

A különféle élőhelyeken élő növényfajok virágzási időszaka gyakorlatilag kitölti az igazán zord téli időszak kivételével az év szinte minden napját.

Kora tavasszal (vagy akár enyhébb téli napokon is) az olyan, alapvetően a T1 és T2 életformába sorolható növények virágoznak, amelyek kellően jól bírják a hideget és életmódjukban a kora tavaszi viszonylag hűvös, de árnyékolástól, konkurens növények jelenlététől kevésbé zavartatva tudják véghez vinni életciklusukat.

Korán virágzó növényekkel szinte mindenütt lehet találkozni. Elég csak a kiskertekben díszelgő kora tavaszi virágszőnyeget alkotó hagymás, hagymagumós dísznövényekre gondolni, mint pl. a hóvirág, sáfrány, jácint.

A kora tavaszi hagymás dísznövények is vonzzák a beporzó rovarokat
A kora tavaszi hagymás dísznövények is vonzzák a beporzó rovarokat

Bár a kertek tavaszi virágpompája döntően emberi tevékenység eredménye, de egy figyelmes szemlélő egy nem teljesen mesterséges (és teljesen gyommentesen tartott) kertben is felfedezheti azokat a vadon termő növényeket, amelyek ilyenkor bontják szirmaikat.

A kertekben, de a gyümölcsösökben és a szántóföldeken is sok olyan gyomnövény található, amelyek már virágoznak. A rendkívül gyakori gyom, a fehér virágú tyúkhúr (Stellaria media) mellett a kék virágú veronika fajok (Veronica spp.) már szinte az egész országban nyílnak.

A kék virágú veronikafajok igen korán virágzanak
A kék virágú veronikafajok igen korán virágzanak

Sok helyen csatlakozik már hozzájuk néhány árvacsalán (Lamium spp.) faj is. Ezek a növények mind rovarok által beporzott növények. Virágzásuk egyúttal jelzés is a hozzáértő szakemberek felé: Vannak már a légtérben beporzó rovarok!

Beporzó rovarok és a növényvédelem

Az valószínűleg mindenkinek egyértelmű, hogy ha már nyílnak az olyan növények, amelyeket rovarok poroznak be, akkor ott rovarok is jelen vannak. Különben ezek a most virágzó fajok már rég kipusztultak volna.

Ugyanakkor ezek a rovarok számunkra nagyon is fontosak. Mivel a beporzó tevékenységük igen kis kivétellel nem fajspecifikus, így más, számunkra gazdasági szempontból igencsak fontos növények (őszi káposztarepce, gyümölcsfajok) beporzásában, így a termés előállításában is szerepet játszanak.

A kora tavasszal virágzó növények jelentős része eleve olyan színű virágokat hoz, amelyet a különféle viráglátogató rovarok jól látnak. A legyek és hártyásszárnyúak (méhek pl.) kiválóan látják a fehér, a kék és a sárga színt.

Az árvacsalánfajok is erősen vonzzák a rovarokat
Az árvacsalánfajok is erősen vonzzák a rovarokat

Ugyanakkor ezek a rovarok az emberi szemtől eltérő hullámhossz tartományban látnak és érzékelnek. Például, az általunk közönségesnek érzett, „hússzínű” árvacsalán virágok egy hártyásszárnyú beporzó rovar szemével gyönyörű, tarka virágkölteménynek tűnnek.

A beporzó rovarok jelenléte az aljnövényzetben levő virágokon hasznos a számunkra. Odavonzza a rovarokat, amelyek később a területen termesztett áru növények beporzását is elvégzik, vagy más hasznos tevékenységet végeznek. Sok zengőlégy faj lárvája levéltetvekkel táplálkozik. Ezek a gyors röptű rovarok tehát duplán hasznosak a termelők számára.

Egyes zengőlégyfajok már rég megkezdték rajzásukat
Egyes zengőlégyfajok már rég megkezdték rajzásukat

A virágos növények jelenléte ugyanakkor a kiskertekben és a szántóföldeken is némiképp korlátozza a vegyszeres növényvédelem során a lehetőségeinket. Attól a pillanattól kezdve, hogy virágos növények vannak egy területen, azt virágzó kultúrának kell tekinteni. A kémiai növényvédelem során úgy kell eljárni, hogy a beporzó rovarokat ne veszélyeztessük.

Bár a növényvédő szerek jegyzékében minden készítménynél fel van tüntetve annak méh veszélyessége, de célszerűbb ennél egy fokozattal jobban kímélni a hasznos segítőinket.

Nagyon sok készítménynél a „méhekre nem jelölés köteles” kitétel olvasható, amely azt jelenti, hogy a mézelő méhek direkt lepermetezve sem pusztulnak el az adott szertől. Ugyanakkor a méhek társas lények és nem tűrik meg egy adott méhcsaládban az idegen családok egyedeit. Ezt a „szagukról” döntik el.

Egy lepermetezett méhnek pedig már „idegen”, azaz vegyszer szaga van. Így a kezelésen átesett méhet a család többi tagja fogja megölni még a kaptárba való bejutás során. Ez sajnos a kisebb családokban élő más méh és poszméh fajok esetében is igaz.

Karcsúméhfaj táplálkozik a virágzó aljnövényzeten
Karcsúméhfaj táplálkozik a virágzó aljnövényzeten

A legjobbat akkor tehetjük ezekkel a beporzó szervezetekkel, ha bármilyen növényvédő szeres kezelést csak úgy hajtunk végre, hogy a kijuttatott permetlé a rovarokkal semmilyen formában se kerüljön kapcsolatba. Ne fújjuk le a rovarok testét, mert lehet, hogy ezzel a pusztulásukat idézzük elő.

Válasszunk olyan időszakot a kezelésre, amikor a rovarok már nem repülnek, vagy még nem kezdték meg napi aktivitásukat. Érvényes ez a kiskertekre is, ahol esetleg dekoratív tavaszi hagymás dísznövények virágoznak olyan fák alatt, amelyeket valamilyen okból le szeretnénk permetezni.

Ne feledjük: ahol virágok vannak, ott beporzó rovarok is vannak!

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szárad a búzalevél vége... talán fagykár? + videó

2025. április 15. 15:10

A hirtelen beköszönő hideg nemcsak nekünk okozott kellemetlenséget. A lágyszárúak is reagáltak a fagyra: a búza is sorba állt.

Monília a csonthéjasokon: most kell védekezni!

2025. április 15. 08:10

A csonthéjasok moníliás fertőzése most a legveszélyesebb – a virágzás időszakában szükség van a célzott növényvédelemre.

Komplex védelemmel lehetünk igazán hatékonyak a kalászosokban

2025. április 14. 08:10

A gabonafélék jelentősége a vetésszerkezetben egyre növekszik, miközben termesztésük komoly kihívásokkal néz szembe.

Most veszélyeztet a bimbólikasztó bogár

2025. április 13. 08:10

Az almaültetvények elfeledett kártevője ismét felbukkant – korai felismerés és célzott védekezés szükséges.

Milyen darázsszerű rovar látogatja a virágaimat?

2024. augusztus 19. 04:40

A kertben fotózgattam az éppen nyíló virágokat, melyeket előszeretettel látogatják a különböző méhek és darazsak. Volt egy, amit nagyon szépnek találtam, de nem sikerült meghatározni. Mellékeltem róla egy fotót. Meg tudnák írni a rovar nevét?

Károsak a virágok körül repdeső, darázsra emlékeztető kis rovarok?

2023. június 22. 04:36

Az elmúlt 1-2 héttől igen sok sárga csíkos rovar repdes a virágoknál, darazsakhoz hasonlóak, csak azoknál sokkal kisebbek. Mik lehetnek ezek, és károsak-e?

A zengőlegyek haszna

2021. május 18. 08:39

A hasznos rovarok egyike a zengőlégy, melyről sokan megfeledkeznek. A biokert egyik hasznos élőlénye, ami sokszor inkább bosszantó, minthogy úgy jusson eszünkbe, hogy segítőnk valójában. Nézzük, mit is érdemes tudni róluk!

Ismerjük fel a beporzó rovarokat a kertünkben! – A kétszárnyúak

2023. március 29. 05:36

Termesztett növényeink 75%-a rovarbeporzású virágokkal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy a szorgos kerti vendégeink nélkül alig kerülhetne valami az asztalunkra a veteményesből. De kik is valójában a beporzók? Milyen fajok segítenek nekünk a virágok megtermékenyítésében?