Növényvédelem

Korán veszélyeztethetnek a levéltetvek a napraforgóban

Agrofórum Online

A napraforgó termesztését a meglehetősen nagyszámú és igencsak veszélyes kórokozó mellett különböző kártevők is veszélyeztetik. A talajlakó kártevők (döntően drótférgek) és a fiatalkori kártevők (barkók) mellett az idei évben a levéltetvek rendkívül korai és erős támadására is fel kell készülniük a gazdálkodóknak.

A „márciusi nyár” kellemetlen következményei

Levéltetvek ilyenkor, napraforgóban? Amikor azt még csak mostanában vetették? Sajnos igen!

A szokásosnál jóval melegebb tavaszi hónapok (február és március) nagyon hamar megindították azon fás szárú téli gazdanövények fejlődését is, amelyeken a napraforgó legveszedelmesebb levéltetvei, a fekete répa levéltetű (Aphis fabae) és a sárga szilva levéltetű (Brachycaudus helichrysi) áttelelnek. A gazdanövények rügyfakadását követően a levéltetvek áttelelő petéiből is rendkívül gyorsan kikeltek az első egyedek és március első dekádjában már mindkét faj esetében kialakultak az ősanyák, amelyek nagyszámú utódai napjainkra már nagyobb telepeket is kialakítottak a téli gazdanövények fiatal levelein.

A fekete répa levéltetű rendkívül gyakori faj hazánkban. Fás szárú téli gazdanövényei, mint pl. a kecskerágófajok is igen gyakoriak. Szélsőségesen polifág, mivel nyári gazdanövényei között szinte minden lágyszárú kétszikű növény megtalálható a mérgező fajok, mint pl. a selyemkóró (Asclepias syriaca) kivételével. A napraforgó nagyon kedvelt nyári tápnövénye. Ez a levéltetűfaj károsítása során okoz ugyan enyhe deformációkat, de alapvetően nem „elbújós” faj, így a kártevők jelenléte a növényeken szabad szemmel is látható.

Aphis fabae kolónia már fejlettebb napraforgón
Aphis fabae kolónia már fejlettebb napraforgón

A sárga szilva levéltetű is meglehetősen gyakori károsító Magyarországon. Téli gazdanövényei, mint pl. a szilva (Prunus domestica) és a mirobalán (Prunus cerasifera) szintén nagyon gyakoriak. Ez a faj oligofágnak tekinthető, mivel nyári gazdanövényei mind fészkesvirágzatú növények. Nagyon kedveli a napraforgót és általában ezen a növényen ez a levéltetűfaj is jelenik meg először. Jellemzője a sárga szilva levéltetűnek, hogy a fekete répa levéltetűvel ellentétben nem tartózkodik szívesen a „nyílt terepen”, hanem bebújik a napraforgó fiatal levelei közé. Szabad szemmel ezek a levéltetvek általában nem láthatók.

Az idei meleg tavaszon a levéltetvek fejlődésének megindulása megelőzte a nyári gazdanövényekét, mivel azokat a hideg talajba nem lehetett olyan korán elvetni, hogy a korábbi évek gyakorlatának megfelelően a kártevők 6-8 leveles állapotban találják meg őket.

A sárga szilva levéltetű korai fellépése is várható
A sárga szilva levéltetű korai fellépése is várható

Az idei tavasz extrém időjárása miatt a levéltetű-kolóniák mindkét kártevő faj esetében már a túlnépesedés állapotába kerültek. A mostani kolóniákból nemsokára kirajzó szárnyas egyedek (nyilvánvalóan sok más tápnövény mellett) a napraforgót már nem sokkal a kelés után megtámadhatják. A korai levéltetű-fertőzés a napraforgóra meglehetősen nagy veszélyt rejthet, mivel a kezdeti növekedését durván visszafogja, és hajlamossá teheti egyes gombás fertőzések, mint pl. a szürkepenész (Botrytis cinerea) fertőzése iránti nagyobb mértékű fogékonyságra is.

Védekezés a levéltetvek ellen

Az idei tavasz során igen jó eséllyel olyan korán várható mindkét levéltetűfaj megjelenése a napraforgóban, hogy ellenük a védekezés kissé vegyszerpazarló, de könnyebb és főképp olcsóbb lehet.

Fekete répalevéltetű-kolónia kecskerágón április elején
Fekete répalevéltetű-kolónia kecskerágón április elején

A fekete répa levéltetű jelenléte szabad szemmel is érzékelhető, így ellene általában a létező legolcsóbb, szintetikus piretroid hatóanyagú inszekticidek is igen jó eredménnyel használhatók. Más a helyzet azonban a sárga szilva levéltetű esetében. Ez a faj elbújik a napraforgóban, így nem látjuk és kontakt hatású szerrel nem is tudjuk lepermetezni őket. Ellenük ezért a kontakt hatásmódú készítmények sok esetben gyengébb hatékonyságot érnek el. Megoldást jelent ilyenkor a felszívódó készítmények alkalmazása. Ezek hatékonysága kiváló, viszont drágábbak, mint a kontakt készítmények.

Sok egyed, viasz és levedlett kutikulák jelzik a túlnépesedés kezdetét
Sok egyed, viasz és levedlett kutikulák jelzik a túlnépesedés kezdetét

Az idei évben várhatóan olyan korán fognak a levéltetvek megjelenni a napraforgóban, hogy még az „elbújós” sárga szilva levéltetűnek sem lesz lehetősége eltűnni a gazdák szemei és a kijuttatott permetlécseppek elől. Fontos ugyanakkor, hogy a károsítók jelenlétét időben észleljük és megfelelően korán védekezzünk is ellenük. A kezelés nyilvánvalóan vegyszerpazarló lesz, mivel ekkor még a növények felülete a táblán rendkívül kicsi.

Érdemes lehet figyelni a természetes ellenségek, főleg a katicabogarak jelenlétére is. Egyrészt kiváló indikátorok, mivel látványosan jelzik táplálékaik, a levéltetvek jelenlétét. Másrészt viszont képesek akár önmagukban is olyan mértékben visszaszorítani a levéltetveket, hogy inszekticides állományvédelemre már nincs is szükség. Lehet utálni a harlekinkaticát, de jelenléte és magas egyedszáma ilyenkor a napraforgó termesztésével foglalkozó gazdák számára kimondottan előnyös.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Támad a cseresznyelégy + videó

2025. május 10. 15:10

Nem árt figyelnünk a csersznyefákra akasztott sárga ragacslapot, hiszen a csapda hamarosan fogja a cseresznyelegyet. Ideje védekezni!

Kalászosok betegségei: most dől el a szezon sorsa

2025. május 10. 08:10

A lisztharmat, fuzárium és rozsda egyszerre támadja a kalászosokat. Most a megelőzés és az időzítés a legfontosabb védekezési eszköz.

Fonnyadó hajtásvégek: veszély a rózsákra és gyümölcsfákra

2025. május 9. 08:10

A hajtáshervasztó darázs és a tűzelhalás is pusztíthatja tavasszal a gyümölcsfák hajtásait – de nem nehéz megkülönböztetni őket.

Senyved a buxus? A puszpángmolyt még elkaphatjuk! + videó

2025. május 7. 16:10

A selyemfényű puszpángmoly növényvédelem nélkül egyszerűen tarra rághatja közkedvelt dísznövényünket, a buxust. Növényvédelmi tippek a növényorvostól!

Az ünnepi hangulat közben új helyzet alakult ki

2020. január 4. 10:17

Összességében az látható, hogy az év végi gazdaság-politikai események pozitív hatását erősíthetik a fundamentális tényezők is, melyek közül a legnagyobb bizonytalanság a kukorica árának emelkedésében lehet, bár ma az amerikai elemzők még a kukorica jegyzésénél is a vételt ajánlják.

Problémás évkezdet a mezőgazdaságban: reped a cseresznye, alig lesz meggy

2019. június 7. 09:28

A rendkívül hideg május és a hosszú szárazság után megérkező hektikus csapadék sajnos nem tett jót sem a szántóföldi, sem a kertészeti kultúráknak. Általános megfigyelés, hogy a tavalyihoz képest 2-3 héttel, az átlaghoz képest 1-2 héttel van lemaradva a természet.

Ismét csökkentették az európai kukorica hozamprognózisát

2022. október 25. 08:02

A napraforgómag és a szójabab tervezett hozamát szintén csökkentették, és 16%-kal, illetve 18%-kal mérsékelték az ötéves átlaghoz képest.

Poloskák jelentősége a napraforgóban

2019. március 21. 17:37

A korszerű biológiai alapok nyújtotta potenciál kiaknázásában, kulcsszerepe van a növényvédelemnek. A napraforgóban károsító polifág fajok közé tartoznak a poloskák, amelyek közül a mezeipoloskák és a hozzájuk hasonló kárt okozó bodobácsok érdemelnek említést.