18℃ 15℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár
Növényvédelem

Levéltetvek elleni természetes növényi védekezés

Agrofórum Online

A svédországi Umea és a Hollandiában található Wageningeni Egyetemről származó kutatócsoport célkitűzése a növények levéltetvek elleni védekezőképességének minél alaposabb feltárása. A vizsgálatok modellnövénye a lúdfű, amelyet az északi félteke 350 különböző pontjáról gyűjtöttek be.

A nagyobb ellenálló képességgel rendelkező növényeken rövidebb ideig táplálkoztak a levéltetvek, mint az érzékenyebbeken. A szívó kártevők viselkedése összefüggést mutatott egy olyan lúdfűgén jelenlétével, amely eddig ismeretlen funkciójú fehérjét kódol. A vizsgálatok ezt követően e fehérje növényben való előfordulásának meghatározására irányultak. Ennek érdekében létrehoztak olyan növényegyedeket, amelyekben ez a bizonyos fehérje fluoreszkált. E jelenség segítségével pedig kirajzolódott, hogy az édes, tápanyagdús növényi nedveket szállító érfalakat béleli ez a protein.

A további vizsgálatok arra mutattak rá, hogy a nagyobb ellenálló képességgel rendelkező növényeken táplálkozó levéltetvek táplálékfelvétele mérsékeltebb, utódszáma alacsonyabb lett. A kutatók azt feltételezik, hogy ennek az lehet az oka, hogy a fehérje jelenlétében csökken a tápanyagot szállító levélér átmérője. A hőmérséklet emelkedésével egyre nagyobb mennyiségben termeli a növény a védőfehérjét és válik ezzel ellenálóbbá a szívó kártevővel szemben. A nagyobb fehérjetartalommal rendelkező növények ezen kívül több magot érleltek aszályos körülmények között, mint a kevés fehérjét termelők.

A természetes növényi védekezés és a jó aszálytolerancia a növénynemesítési célkitűzések között előkelő helyen szerepel. Ha az új kultúrnövényfajták rendelkeznének olyan génnel, amely ezt a bizonyos védőfehérjét kódolja, kevesebb rovarölő szer felhasználása mellett lehetnének termeszthetők, emellett az aszályos körülményekből fakadó termésveszteség is kisebb lenne – olvasható az egyetem honlapján.

Fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megkezdte terjedését a fahéjbarna levélfoltosság

2025. április 18. 08:10

Megjelent hazánkban a búza fahéjbarna levélfoltossága: a fertőzés gyorsan terjedhet, időben indított védekezés javasolt.

Szárad a búzalevél vége... talán fagykár? + videó

2025. április 17. 07:10

A hirtelen beköszönő hideg nemcsak nekünk okozott kellemetlenséget. A lágyszárúak is reagáltak a fagyra: a búza is sorba állt.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Monília a csonthéjasokon: most kell védekezni!

2025. április 15. 08:10

A csonthéjasok moníliás fertőzése most a legveszélyesebb – a virágzás időszakában szükség van a célzott növényvédelemre.

Hüvelyesek gyomirtásának lehetőségei

2018. november 9. 06:36

Ebben a családban számos kultúrnövényünk is megtalálható, melyek termesztése régi korokra nyúlik vissza, a gabonafélékhez hasonlóan a legősibb élelmiszer- és takarmánynövényeink közé tartoznak, nagy termesztési hagyományuk van. Az összeállításban a különböző hüvelyes növények termesztésekor alkalmazható gyomirtási módszerekről olvashatnak.

Mennyire eredményes a szőlőben a biológiai növényvédelem?

2023. szeptember 9. 07:40

A vegyszeres növényvédelem helyett egyre több szőlészetben alkalmazzák a biológiai megoldásokat a tőkék és a termés egészségesen tartásához. De vajon mennyire hatékony ez?

Pókok szerepe és jelentősége a biológiai növényvédelem területén, különös tekintettel a gyümölcsültetvényekre

2019. szeptember 13. 04:38

A legtöbb „bioágens” – hasznos ragadozó – specialista, vagy legalábbis szűk gazdakörrel/zsákmánykörrel rendelkezik, ami gazdasági szempontból támadható felület. Az utóbbi évtizedekben kezdtek részletesebben foglalkozni a polifág predátorokkal (széles zsákmánykörrel rendelkező ragadozók), így a pókokkal is. Jelen cikk a pókok jelentőségéről, és a velük kapcsolatos eredményekről ad tájékoztatást.

Mikrobiológiai készítményekkel a tisztább talajért, az egészségesebb növényekért és az egészségesebb környezetért

2023. március 3. 06:34

A gondosan elültetett, elvetett növényeinket számos veszély fenyegeti.