A hazai kukoricatermesztés számára az idei esztendő nem éppen a rekordtermésekről fog szólni. A meglehetősen száraz talajokba történt vetés, a hideg tavasz, majd a nyár eleje óta tartó hőség és csapadékhiány nagyon kedvezőtlenül érintette ezt a kultúrát. Ha mindez még nem lenne elég, akkor érdemes körülnézni a kukoricaállományokban.
Több helyen is különféle kártevők tevékenységének nyomai fedezhetők fel, amelyek ellen alapvetően gazdaságossági okokból a védekezésnek sokszor még az elvi lehetősége sem merül fel. Mik ezek a kártevők, amelyek ebben a nyári hőségben károsítják a kukoricát?
Hernyórágások jelzik a molytámadást
Az országban szinte bárhol lehet találkozni a kukoricaföldeken olyan növényekkel, amelyek esetében vagy a felső leveleken egy kirágott lyuksorozat található, vagy valahol a száron egy nyílást lehet találni, amelynek környezetében rágcsálék és ürülék is megfigyelhető. Ezek a tünetek a kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) első nemzedékének kártételére figyelmeztetnek.

A kukoricamoly táplálkozása és terjedése
A kukoricamoly számára a kukorica a nagy hőség és aszály ellenére még mindig emészthető, elfogyasztható táplálékot jelent. Ez a kártevő majdnem monofágnak tekinthető, és amíg zöld, a hernyók rágói által feldarabolható bélszövetű kukoricaszárakat talál a szántóföldön, addig károsítani is fog.
A 2022. évi aszályos évjárat tanulsága ugyanakkor az, hogy ez a kártevő annyira függ a kukoricától, hogy annak az aszály következtében történő pusztulása durván befolyásolhatja ennek a lepkefajnak a populációját. Alig van alternatív tápnövénye, és – ellentétben a kukorica másik fontos kártevőjével, a gyapottok bagolylepkével (Helicoverpa armigera) – a hazai populációt nem tudja felduzzasztani egy délről jövő migráns populáció.
Jelenleg szerencsére a kukoricamoly mennyisége a kukoricaállományokban még nem jelentős, így védekezési szükséghelyzetet túl sok helyen nem okoz.
Levélpusztítás – több kártevő munkája
A kukorica lomblevelein a napokban sokfelé találkozhatunk különféle kártételekkel. Ezek némelyike akár súlyos mértékű is lehet. Tekintettel arra, hogy a kukorica gyakorlatilag mostanra már kinevelte az összes lomblevelét, így a kártevők által elpusztított vegetatív felületet az élete során már nem tudja pótolni.
Vetésfehérítő bogár: szezonális károsító
A károsítások egy része hosszúkás, az erekkel párhuzamos csíkos hámozgatásokból áll. Sokszor ott vannak a kártétel színhelyén a bűnösök, azaz a vetésfehérítő bogarak (Oulema spp.) imágói is. Ez a kártétel akár drasztikus is lehet.

Viszont a kártevők életmódjának ismeretében kijelenthető, hogy a vetésfehérítő bogarak imágóinak ez a kártétele már nem tart sokáig. A bogarak nemsokára megkezdik diapauzájukat, és legközelebb már csak jövőre, a tavasz során találkozhatunk velük a kalászosok állományaiban.
Amerikai kukoricabogár: türelmetlen vendég
Ezek mellett egyre gyakrabban találkozhatunk a még címerhányás előtt álló kukoricákban az amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera) imágóinak lombozatot érintő kártételével. Ezek a bogarak alapvetően a generatív szerveket keresik, viszont ilyen a kukoricaföldeken még nem áll a rendelkezésükre. Kínjukban a kukorica zöld részeit hámozgatják.
Sajnos az idei év során sok területen a kártevő imágói már megjelentek és táplálkozni szeretnének, de a kései vetés, a növény lassú korai fejlődése miatt a kukorica még messze van attól, hogy generatív szerveit kifejlessze. Addig a bogarak csak a lombozaton tudnak táplálkozni.
A lombpusztítás súlyos kárt okozhat
Ez a szerencsétlen szituáció akár még 7-10 napig, gyakorlatilag a címerhányásig fennállhat. Ebben az időszakban az éhes imágók jókora lombfelületet amortizálhatnak le. Bár jól repülő kártevőkről van szó, de az amerikai kukoricabogártól azért ne várjuk el, hogy célirányosan megkeresi a legközelebbi, már címert vagy csövet is fejlesztett állományokat. A kártevő inkább a kivárásra játszik, a lombozatot fogyasztja. Ezzel viszont hatalmas vegetatív felületet tehet tönkre.
Védekezés csak célzottan indokolt
Bár a hazai kukoricatermesztés jövedelmezősége alapvetően gyenge, így takarmánykukorica-termesztés esetén nem bírja el egy ilyen kártétel során a védekezés költségeit. Viszont az intenzív, öntözött, illetve a vetőmag-előállító állományok esetében egy durva lombkárosodás már akkora szemtermés-kiesést is eredményezhet, amely ellen igencsak megéri az inszekticides állományvédelem. Érdemes tehát a kevésbé fejlett állományokban a szemlézéseket ennek figyelembevételével intézni, és a durvább lombkártételek kialakulása előtt a lombot pusztító imágókat elpusztítani.
A képek a szerző felvételei.