Növényvédelem

Miért vonzóbbak a vírusfertőzött növények az egyes rovarok számára?

Agrofórum Online

Számos olyan növényi vírus ismert, amely ízeltlábú vektorok segítségével jut a gazdaszervezethez. Terjedésüket mind a gazdanövénnyel, mind a vektorral kialakított molekuláris kölcsönhatások befolyásolják. E kórokozók a gazdaszervezetekben olyan változásokat is előidézhetnek, melyek eredményekeként azok vonzóbbá válhatnak a fertőzést terjesztő ízeltlábúak számára. Példaként említhető bizonyos illatanyagok termelődésének kiváltása.

Az uborka mozaik vírus az egyik legelterjedtebb növényi vírus, 1200 növényfajt – köztük a kísérlet során vizsgált modell növényt, az Arabidopsis thaliana-t is – képes megbetegíteni. Terjedésében a levéltetvek játszanak szerepet nem perzisztens módon.

Amerikai és kínai kutatók e folyamat molekuláris mechanizmusát vizsgálták. Az eredmények a rezisztencianemesítés gyakorlatában felhasználhatók, nagyobb terméshozamokra képes zöldségfajták előállítását teszik lehetővé.

A vírus sikeres terjedéséhez a gazdanövénnyel és a vektorral kialakított molekuláris kölcsönhatások járulnak hozzá. Korábbi vizsgálatok alapján tudni lehetett, hogy az uborka mozaik vírus által termelt 2b fehérje gátolja a gazdanövény védekezési mechanizmusát (RNS interferencia).

A kutatásokból az derült ki, hogy a 2b fehérje egy növényi hormon, a jázmonsav termelődésének folyamatába beavatkozva teszi a növényt a vektorok számára vonzóvá. Bizonyos jázmonsav-függő gének játszanak szerepet olyan illékony másodlagos anyagcsere-termékek képződésében, melyek hatással vannak a rovar és a növény kapcsolatára.

Annak ellenére, hogy vannak olyan vírusok, melyek feltehetően soha nem fognak rovarvektorok útján terjedni (fiziko-kémiai jellemzőik miatt), feltételezhető, hogy a vírus által kiváltott illatanyag-termelődésen alapuló rovarvonzás hozzájárul a vektorok útján terjedő kórokozók evolúciós fejlődéséhez.

Ez azzal magyarázható, hogy illatanyag vonzó hatására még több ízeltlábút fog a beteg növény magához csalogatni, ami pedig azzal jár, hogy emelkedik a vírus és a különböző rovarfajok közötti kölcsönhatások száma, mely a vektorokhoz való adaptációhoz segítheti hozzá a vírusokat. A témáról bővebb információ a https://ucrtoday.ucr.edu/43333 és a http://www.nature.com/cr/journal/vaop/ncurrent/full/cr20172a.html címen érhető el.

Fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Újabb kártevők a virágzó repcében

2025. április 26. 08:10

A virágzó repcét újabb kártevők fenyegetik – a védekezés időzítése és a beporzók védelme kulcs a termés megőrzéséhez.

Támad a monília: veszélyben a meggy

2025. április 25. 08:10

A monília komoly veszélyt jelent a virágzó meggyfákra – most kell permetezni, különben a termés nagy része odaveszhet!

Veszélyben a köszméte

2025. április 24. 08:10

Az egres termését idén is veszélyezteti az amerikai lisztharmat – a védekezés szinte csak növényvédő szerrel lehet sikeres.

A rendkívüli időjárás növényvédelmi következményei

2023. augusztus 8. 05:37

A rendkívül sok csapadék óhatatlanul segíti egyes kórokozók szaporodását. Vízre gyakorlatilag valamennyi, a gombák közé tartozó kórokozónak szüksége van a szaporodáshoz.

Adjunk esélyt egy jó kalászos évnek!

2018. március 2. 07:46

A kora tavaszi fejtrágyázást követően március-áprilisban megkezdődhet az őszi búza tavaszi vegyszeres gyomirtása.

Hogyan folytassuk a szilva növényvédelmét a virágzás utáni időszakban?

2022. május 14. 04:36

Hogyan folytassam a szilva növényvédelmét a virágzás utáni időszakot követően a termések éréséig?

Oregánó, avagy fűszertől az illóolajig

2023. február 1. 05:36

Az oregánót akár napi szinten használjuk a konyhában, továbbá értékes illóolaja az aromaterápia egyik fontos eleme lehet, de a kertben is hasznos funkciója van a növényvédelmi leveknél.