Növényvédelem
Fizetett tartalom

Nem jut szóhoz a tél: fesd át zöldre, Picasso!

YARA

Megkezdődött ugyan a talajok lassú feltöltődése, de van még helye a csapadéknak bőven. Naponta több alkalommal a webes előrejelzésekre tekintünk, s várjuk a további utánpótlást. A viharos szelek is ellenünk vannak, gyorsan szárítják a felszínt. 2021/2022 fordulójához képest most döntően jobb esélyekkel indulhattak, telelhettek az ősziek. A gond épp a téllel van újra, most sem engedik szóhoz jutni...Nincs tartós hideg, nincs hótakaró, nincs mélynyugalom. Az enyhe idő hozza magával a növényvédelmi problémákkal együtt a növekvő, folyamatos éhséget.

Az év első hónapjában a csapadékmennyiségre úgy gondolom, nagy panasz nem lehetett. Február második hetében megérkeztek a fagyok is, melyet kihasználva egyre többen döntöttek úgy, itt van az ideje, indulnunk kell. Napról napra több a sápadó tábla, mutatkoznak a hiánytünetek, főleg a korai árpavetéseknél. Etetnünk kell. Ha kalászos fejtrágyázás, akkor azt osztottan és kénes nitrogénnel, mintsem nitrogénnel önmagában. A YaraBela Sulfan minden egyes szemcséje növényi igényhez idomultan, 4:1-es N/S aránnyal rendelkezik. Nem a leginkább savanyító hatású ammónium-szulfát forma, hanem kénes ammónium-nitrát. A ként gipsz formájában hordozza, szemcse-átlagátmérője 3,8 mm, és az 1,6 mm-nél kisebb átmérő megengedett maximuma 1%, vagyis kémiából és fizikából ötös. A Sulfan kétféle útvonal-opcióval: a németországi Rostock-ból (RSK) tengelyen és a belgiumi Tertre-ből (TET) vízi úton érkezhet Magyarországra, az idei évtől 750 kg BB kiszerelésben. Ezen két regionális Yara gyár éves gyártási kapacitása 1,5 millió tonna (RSK) és 0,8 millió tonna (TET) nitrogénműtrágya/év.

De hogy kerül a címbe a XX. század egyik legikonikusabb festője és hogy kapcsolódik ő a Yarához?

Elmagyarázom. Annak érdekében, hogy a gazdálkodóink számára a YaraBela termékcsalád tagjai a versenytársaktól már az első pillanattól kezdve megkülönböztethetővé váljanak, a gyártási folyamat során – megőrizve a prémium minőséget – az ömlesztett termék 1%-át (2019 óta a fenn említett két gyárban is) speciális, erre a célra kifejlesztett kék színezőanyaggal látják el, kiszerelés előtt. Ezt az eljárást nevezték el Picasso-projektnek. A felvitt színezőanyag gondos kísérletek végrehajtása után került kiválasztásra. Kiváló adhéziós tulajdonságokkal rendelkezik, ugyanakkor semmilyen negatív hatást nem okoz az érintett granulák fizikai és kémiai paramétereiben.

A tavasz beköszöntével (ez jelenleg most rossz szónak tűnik…) kezdődhetnek az idei első, legtöbbször növényvédelemmel összekapcsolt lombtrágyázási munkák. A YaraVita termékekre jellemző koncentrált hatóanyagtartalom, összetétel, az egyedi formulázás, a kiváló esőállóság és a több hónapos tartamhatás mind-mind garanciát jelentenek a hatékony felhasználásra. Kalászos gabonáink növényspecifikus terméke a YaraVita Gramitrel, lassan másfél évtizede Magyarországon a YaraVita termékcsalád egyik zászlóshajója, literenként 604 g/l összes hatóanyagtartalommal. Magnézium, mangán, réz és cink egy termékben, tápanyagigényt követő, ideális arányban, az intenzív vegetatív növekedési szakasz lombon keresztüli támogatásaként. A speciális nedvesítő, felületi feszültség-csökkentő és ragasztóanyag ott van benne a (16,5 kg-os) 10 literes kannákban.

A felvételi dinamikához kapcsolódó, osztott kezelés és annak időzítése fejtrágyázás és lombtrágyázás esetében is kulcsfontosságú. Bokrosodáskor a gabonafélék hónaljrügyeiből fejlődő oldalhajtások száma és vitalitása lesz a mindenkori termésünk alapja. A kalászpadkák maximális száma a bokrosodás végén, a szárbaindulás előtt véglegesedik.  A zárókalászka kialakul, és a kalász hossza ezután már nem növekszik. Ezért szerepel ajánlásunkban a YaraVita Gramitrel esetében bokrosodáskor (legtöbbször gyomirtással egymenetben) illetve szárbainduláskor (egészen a zászlós levél kiterüléséig) a megosztott 2-2 l/ha dózis. Ha munkaszervezési vagy egyéb okokból nincs lehetőség a megosztásra, akkor a 3 l/ha a bevált receptúra.

A lombtrágyázásra mindig az alap- és fejtrágyázásra épülő támogatásként, és soha nem azok helyettesítőjeként (ugye nem dőltünk be az erről szóló reklámoknak…?) kell tekintenünk. A fehérjetartalom növekedéséhez egyrészt a lombfelület (zászlóslevél) erőteljes fotoszintetikus aktivitására, másrészt (a tejesérés kezdetén) könnyen hozzáférhető kénre és nitrogénre van szükség.

Itt jön be a mindenkori évjárathoz igazodó harmadik fejtrágyázás élettani jogosultsága és a kalászvédelemmel összekapcsolt, kénes nitrogén lombtrágyánk, a YaraVita Thiotrac (N: 200 g/l, elemi kén: 300 g/l) alkalmazása 3-5 liter/ha dózisban. A YaraVita lombtrágyák egymás közti és növényvédőszerekkel történő keverhetőségi adatbázisát tartalmazza a Yara TankmixIT mobil applikációja, mely a szezon beindultával egy zsebben elférő gyors segítség, minden jelenlegi és leendő új Yara partnernek egyaránt.

Fessünk zöldre együtt, ehhez termékeink tudása és szaktanácsadó csapatunk segítsége 2023-ban is az Önök rendelkezésére áll. Sikeres esztendőt és jó egészséget kívánok Mindenkinek!

Szabari Szabolcs
+36 30 964 9513

Kalászosok vírusos betegségei

2025. április 2. 08:10

A tavasz megindította szinte valamennyi őszi vetésű szántóföldi kultúra növekedését és fejlődését is. Nem kivételek az őszi kalászosok sem.

A permetezőfúvóka-kiválasztás legalább olyan fontos, mint a növényvédőszer-kiválasztás

2025. március 31. 16:10

A permetezőgéppel és a rászerelt permetezőfúvókával végezzük el a kiválasztott növényvédő szerek célfelületre történő kijuttatását.

Készüljünk a tafrina elleni védekezésre!

2025. március 31. 14:10

A változékony, csapadékban gazdag, hűvös tavaszi időjárás kiváló fertőzési alapot képez a tafrina gomba számára.

A kalászosok kora tavaszi kártevői

2025. március 31. 08:10

A tavasz kezdetén jó néhány olyan kártevő megjelenhet a gabonák állományaiban, amelyek akár durva mértékű kárt is előidézhetnek.

Úttörő kertészeti műtrágyák: „A megtérüléshez a technológiából kell több, nem az inputanyagból!”

2021. február 17. 19:17

Mindegy, hogy a népszerű kertészeti kultúrák újbóli elültetéséről van szó, vagy már növekedésben lévők folyamatos táplálásáról, a jövedelmezőség nyitja a tápanyag-utánpótlásban ma már nem a mennyiség, hanem a minőség.

Nitrogénpótlás folyékony műtrágyával

2022. április 2. 16:34

Tartós, régóta fennálló csapadékhiány és annak nyomán kialakuló tavaszi aszály keseríti a szántóföldön gazdálkodók életét. Ez már önmagában is káros hatással van az őszi vetésű növénykultúrák fejlődésére, de a helyzetet tovább rontja, hogy megnehezíti a tavaszi indító, nitrogénpótláson alapuló fejtágyázás elvégzését. Ami pedig elengedhetetlen a jó terméseredmény eléréséhez. De, van megoldás!

Elszállhatnak a műtrágyaárak?

2024. október 17. 14:40

Nőnek az energiaárak, és emelkedik a karbamid világpiaci ára is. A közel-keleti háború hamarosan rányomhatja bélyegét a műtrágyapiacra.

Magyar starter műtrágya hódítja meg Európát?

2018. december 29. 06:41

Az UMG mikrogranulált starter műtrágya nemzetközi piacokon, Európában, Ázsiában és Amerikában folytatja útját az EuroChem kínálatában!