Növényvédelem
Növényvédelem

Olyan mikrobákat találtak, amelyek megvédik a paradicsomot a veszélyes gombáktól

Olyan mikrobákat találtak, amelyek megvédik a paradicsomot a veszélyes gombáktól

Agrofórum Online

A RUDN Egyetem agrármérnökei és a tunéziai kollégáik felfedezték, hogyan lehet megakadályozni egy fitopatogén gomba, a Botrytis cinerea terjedését.

Ez a betegség a haszonnövényeket, különösen a paradicsomot támadja meg. A Trichoderma gombafaj és a Pseudomonas baktérium megvédheti a növényt ettől a kórokozótól. Az eredményeket az Agronomy című szaklapban tették közzé.

A Botrytis cinerea egy nagyon sok növényt érintő szürke penészgomba. A szamócára, a szőlőre, a hagymára és a paradicsomra különösen veszélyes. A fitopatogének elleni küzdelem hagyományos módja a gombaölő szerek használata. Ezek a gombaölő szerek azonban veszélyesek mind az emberre, mind a környezetre.

Ráadásul a gomba idővel ellenállóvá válik ezekkel a szerekkel szemben. Az előnyben részesített alternatívát a biológiai védekezési módszerek jelentik. A RUDN Egyetem agronómusai és tunéziai kollégái más mikrobák alkalmazását javasolták a kórokozó elleni küzdelemben: a Trichoderma gombát és a Pseudomonas nemzetséghez tartozó baktériumokat.

Több évtizeden keresztül a vegyi gombaölő szerek voltak a botrytis cinerea elleni védekezés legelterjedtebb módszerei. Ez a kórokozó gomba azonban számos fungiciddel szemben ellenállóvá vált. Emellett a paradicsom termésében és a talajban maradt toxikus maradványok az emberi szervezetet, a talajt és a környezetet is veszélyezteti. A szürkepenész előfordulásának csökkentése érdekében a vegyszeres módszereket biológiai módszerekkel kellene helyettesíteni – jelentette ki Dr. Rebouh Nazih, a RUDN Egyetem Környezetgazdálkodási Tanszékének docense.

Az agronómusok in vitro (Petri-csészében) és in vivo (a megfertőződött paradicsom magjain és termésén) tesztelték a Trichoderma és a Pseudomonas hatását. A kutatók nyomon követték a másodlagos metabolitok – a mikroorganizmusok által az életfolyamataik során termelt vegyületek – mennyiségét, és a patogén gomba szaporodási sebességét is felmérték.

Mindkét mikroba hasznosnak bizonyult a botritisz elleni védekezésben. A Trichoderma ugyanis képes kitinázt, proteázt és glükonázt, a pseudomonas pedig katalázt és amilázt termelni. Mindezek a másodlagos metabolitok hozzájárulnak a botritisz sarjadzás visszaszorításához. 40%-os koncentráció mellett a gomba terjeszkedési sebessége a felére csökkent.

A jótékony mikroorganizmusok – baktériumok és gombák – a termesztett növények növekedését és termelékenységét elősegítő biostimulátorok és biológiai növényvédő szerek lehetnek. A Trichoderma-kultúrák és a pseudomonádok lassítják a paradicsompalántákat megtámadó Botrytis cinerea szaporodását.

A gombaellenes aktivitás elsősorban a másodlagos anyagcseretermékek antibiotikus hatásának köszönhető. Eredményeink betekintést nyújtanak a biológiai védekező szerek hatásmechanizmusába– nyilatkozta Dr. Rebouh Nazih, a RUDN Egyetem Környezetgazdálkodási Tanszékének docense.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gubacsot okozó atkák a körtén, II. rész

2024. július 26. 14:10

A minden földrészen elterjedt és rendszeresen előforduló körte-gubacsatkáról (Eriophyes pyri) gyűjtöttünk össze ismereteket.

A gyomok nem mindig ellenségek

2024. július 26. 11:10

Hasznos, ha olyan ruderáliás, azaz különféle gyomnövények által uralt növényi együttes alakul ki, amely rengeteg állatfaj számára is kiváló élőhelyet biztosít.

Napraforgó-peronoszpóra: továbbra is fejtörést okoz a növényvédelemben

2024. július 24. 10:40

Manapság a jelentősége visszaszorulóban van, de az idei év csapadékviszonyai kedveztek a kórokozó fellépésének.

A forróság a kórokozókat is gyéríti, de...

2024. július 23. 09:40

Úgy látszik, hogy ez az időjárás már a károsítóknak sem tetszik. A varasodás, a peronoszpóra és a fitoftóra, de a csonthéjasok levélbetegségei sem robbantak be. A páramentes szárazság a lisztharmat gyors terjedését is gátolta. De nem tűnt el, csak csendben várakozik a jobb időkre, a többi kórokozóval együtt…

Zárt termesztőberendezésben elterjedt kártevők és az ellenük való biológiai védekezési lehetőségek I. rész

2019. október 6. 04:37

A zárt termesztőberendezésekben a biológiai védekezés alkalmazása előtt tisztában kell lennünk azzal, hogy a módszer célja nem a teljes kártevőmentesség, hanem a kártételi küszöbérték alatt tartás.

Miért hullik le már nyáron a vadgesztenye lombja?

2019. április 23. 12:48

J. István kérdése: Házunkkal szemben van egy szép vadgesztenyefa. Minden évben már nyáron lehullik a lombja. Mi lehet a baja?

Dr. Tarcali Gábor: a hatóanyagkivonások miatt nagyon nehéz időszak elé nézünk!

2019. február 8. 14:10

A gombaölő, rovarirtó és gyomirtó szerek piacán akár 50-60%-os hatóanyagcsökkenés is bekövetkezhet, és egyelőre nem látható, hogy mivel lehetne ezeket pótolni.

A mezei pocok elleni kémiai védekezés lehetőségei Magyarországon, Romániában és Szerbiában

2019. január 17. 07:48

Magyaroszágon négy szer engedélyezett a mezei pocok elleni védekezéshez, valamennyi más hatóanyagtartalmú. Ezek az Arvalin LR (h.a. cink-foszfid), Delu (h.a. kálcium karbid), Polytanol (h.a. kálcium foszfid) és a Redentin 75 RB (h.a. klórfacinon).