20℃ 11℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia
Növényvédelem

Szaktanácsok: házikerti növényvédelem májusban

Agrofórum Online

Úgy látszik, hogy végképp hozzá kell szoknunk a szélsőséges, kiszámíthatatlan időjáráshoz. Nyugaton és az ország „közepén” többször esett, a csapadékot kedvelő kórokozók terjedése felerősödött. Ilyen pl. a csonthéjasok levéllikasztó betegsége, mely a kajszi, az őszibarack és a mandula esetében is komoly lombhullást okozhat. A blumeriellás levélfoltosság is megjelent, mely a cseresznyénél és a meggynél okozhat akár teljes lombhullást is. Cikkünkben felsoroljuk a májusi növényvédelmi teendőket a kiskerteket illetően.

Az almatermésűek varasodása is fertőz, továbbra is. A diónyi nagyságú kis gyümölcs esetében már védekezhetünk, amikor már lefelé lógnak az almácskák az ágakon. Ekkor újra jöhetnek a réztartalmú gombaölők is, már nem perzselik meg a viaszos bőrű gyümölcsöket.

Továbbra is az aszállyal küzdenek a gazdák

A Duna-Tisza közén és az Alföldön továbbra is az aszállyal küzdenek a gazdák. A Vizes levél időtartam fásszárú növényekre térképen viszont az látható, hogy az alföldi régióban, a harmat miatt hosszan nedvesek voltak a levelek. A gombaspórák a nedves levelek felületén tudnak kicsírázni, fertőzni, így valószínű, hogy ez a rövid ideig tartó vízborítottság itt is elegendő lehetett a fertőzéshez.

A lisztharmat valamilyen szinten minden időjárásnál „tartja magát” nálunk. Most is jelen van, sőt a hűvös ellenére az érzékeny almafajtákon tovább terjedt és az őszibarackon is megjelent.

Az előző években az is bebizonyosodott, hogy a kórokozókhoz képest, a kártevők (rovarok, atkák) életét kevésbé zavarja az időjárásunk változása. Tavaly a kerbarat_2024_18_.pdf felhívásban egy kis összesítő táblázatot is készített Zsigó György növényorvos. Most is beindultak, sőt a hideg tavasz ellenére már a vártnál korábban megjelentek pl. a levéltetvek. Pest megyében néhol erős volt a májusi cserebogár kártétele is.

Rajzanak a kártevők

Most a szilvamoly, a keleti gyümölcsmoly és néhol a tarka szőlőmoly is intenzíven rajzik. Tehát a szilvánál, az őszibaracknál, a kajszinál, a szőlőnél érdemes rovarölő szerrel is kiegészíteni a gombaölős permetlevet.

A piretroid hatóanyagok kontaktak (érintőlegesek). Ilyen a deltametrin, a lambda-cihalotrin. Nem piretroid, de kontakt hatásúak a tau-fluvalinátból készült készítmények is. Tehát finom cseppképzéssel el kell találni a rovart.

A felszívódó acetamiprid belülről védi a növényt. Kiváló a klorantraniliprol, mely felszívódó, kontakt, tojásölő hatású és gyomorméreg is.

A gyomorméreg típusúakból ennie kell a rovarnak és ezért csak később pusztul el. A spinozad kontakt és gyomorméreg. A Bacillus thuringienzisből és a Cydia pomonella granulosis virusból készültek is gyomormérgek. Néhány éves újdonság az azadirachtin hatóanyag, mely gyomorméreg és a növénybe is felszívódik, de nem áramlik szét abban (mélyhatású). Még több III. kategóriás a hatóanyag abc_2025.pdf-ben.

Egyszerű anyagok

Az egyszerű anyagok közül egyes molyfajok ellen a csalánkivonat, a konyhasó, a répacukor engedélyezett. Rasztik Viktória almamolyra üröm és varádicsteát javasol, ez utóbbit a szőlőmolyokra is ajánlja. Szerinte a bársonyvirág-, a pemete- és kaporkivonat riasztó hatású a két szőlőmolyfajra.

Most lehet kihelyezni a hernyófogó öveket

Almamoly ellen a fák törzsére most lehet kihelyezni a hernyófogó öveket. Az első nemzedék lárvái költöznek alájuk, bábozódni. A szüretig 10-14 naponta cseréljék és semmisítsék meg. (Hajdan jogszabályok kötelezték a kertészeket a használatára, almára és körtére, még a cseréjüket is ellenőrizték.) Megvásárolhatóak, de házilag is elkészíthetőek. Szárazon kell tartani az öveket, a törzsre tekert kötelet, hullámpapírcsíkot, stb.

Almamolyok a csapdában (Fotó: Zsigó György)
Almamolyok a csapdában (Fotó: Zsigó György)

Miért ajánlunk ilyen sok permetezést?

A készítmények sűrű felsorolását nézve, biztos vagyok benne, hogy nemsokára megkapom a kérdéseket: miért ajánlunk ilyen sok permetezést? Többször leírtam már, hogy ebben csak a gazda tud dönteni. Csak ő ismeri a kertje fekvését, a munkabírását, a fajtái fogékonyságát, ő tudja, hogy hányszor megy ki a fáihoz és, hogy milyen szintű kártételt, fertőzöttséget enged meg a kertjében.

Az ültetvényekben viszont rá vannak kényszerítve az első osztályú termény előállítására. Ők nem hibázhatnak, mert minimális károsítás esetén is már csak az ipari felhasználásra alkalmas besorolást kap a gyümölcs. Ezt gyakran csak ötöde áron tudják eladni. Ma megkérdeztem néhány ilyen „profi” ültetvényben dolgozó kollégát arról, hogy ők hányadik permetezésnél tartanak. Almában általában a hatodik, meggyben, őszibarackban az ötödik-hatodik, kajsziban a harmadik-negyedik, a szilvában a második fordulón vannak túl. Most készülődnek a következőre, a gombák, a levéltetvek és a molyok miatt, pl. a szilvában.

Úgy gondolom, hogy nekünk nem kell ezt a minőséget megcélozni. A varas héjú almát, a repedt gyümölcsöt is be lehet vinni a konyhába frissfogyasztásra. Egy kis tisztogatás után a „férges” szilvából, kajszibarackból még jó lekvár és kiváló pálinka főzhető.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nem csak légy támad: veszélyben a meggy és a cseresznye

2025. május 20. 11:10

Nemcsak a cseresznyelégy fenyeget: a cserebogár és az aknázómoly is súlyos kárt tehet a meggy- és cseresznyefákban.

Most kell védekezni a cseresznyelégy ellen!

2025. május 19. 13:10

A cseresznyelégy lárvái a gyümölcs belsejében fejlődnek. A rajzás idején történő permetezéssel elkerülhető a „kukacos” termés.

Drónok a növényvédelem eszköztárában

2025. május 19. 11:10

A permeteződrónok speciális felépítésüknek köszönhetően könnyen szállítható, telepíthető és kis beruházásigényű légi járművek, melyek legnagyobb előnye, hogy a talajállapottól, a növénymagasságtól és a terepviszonyoktól függetlenül használhatók.

A fahéjbarna levélfoltosság veszélyes betegség + videó

2025. május 18. 14:10

A fahéjbarna levélfoltosság tüneteit találtuk meg egy Tárkány melletti búzaállományban. A kórokozó, Drechslera tritici-repentis kezelés nélkül nagy károkat okoz.

Kevesebb búza lesz?

2019. június 27. 07:41

A szélsőséges időjárás miatt az előzetes becslések alapján várt 5 millió tonna búza helyett akár 20 százalékkal is kevesebbet takaríthatnak be a gazdák – nyilatkozta a Népszavának a GOSZ tiszteletbeli elnöke. A kukorica egyelőre jól bírta az idei időjárási viszontagságokat, s jókor jött neki az eső is.

Megállítható a kövecsesség kialakulása a körtében?

2019. február 27. 05:36

Gy. Gábor kérdése: A 10 éves Bosc kobak és Vilmos körte fám minden évben rendesen termett, azonban 2 éve egyre nagyobb mértékű a kövecsesedés. 2018-ban már egy ép gyümölcs nem volt. Megállítható ez permetezéssel? Vagy felesleges és érdemesebb kivágni, újat telepíteni?

Van, ahol kezd kiszáradni a búza

2019. március 26. 14:40

A terménypiacokon szinte mindenki valamiféle nagy hírre várt, ami meg tudja mozgatni az árakat vagy ami irányt mutatna a következő hetekre, de egyelőre nincs ilyen.

Ez volt a legmelegebb április 1901 óta

2018. május 7. 10:10

Áprilisban beköszöntött a nyár. A 2018. április havi országos átlaghőmérséklet az 1901-től tekintett rangsorban a legmelegebbnek adódott.