Növényvédelem

Szivarsodró bogarak a körtefákon és a szőlőn

Agrofórum Online

A tavasz folyamán több gyümölcskultúrában is felbukkanhatnak olyan kártevők, amelyek kártétele rendkívül látványos és ijesztő is egyben, de tényleges gazdasági kártételük szerencsére általában elenyésző.

Ilyen károsító többek között a szivarsodró eszelény is, amelynek igen találó magyar neve ráadásul két rovarfajt is takar.

A „szivarok” készítői

A szőlőben és a körtében tavasz folyamán a frissen kihajtott zöld levelekből kialakított szivarok „gyártója” a Byctiscus betulae és a Byctiscus populi ormányosbogár-fajok, amelyeket a magyar nyelv rendkívüli küllemi és életmódbeli hasonlóságuk miatt nem is különböztet meg egymástól.

A kártétel felelőse a szivarsodró eszelény
A kártétel felelőse a szivarsodró eszelény

Latin nevükből kiderül, hogy ezek a nagyon tetszetős, fémfényű bogarak alapvetően a nyár (Populus) és nyír (Betula) fajok károsítói, de sajnálatunkra rájöttek arra, hogy a körte és a szőlő is kiváló táplálék az utódaik számára. Ráadásul a leveleikből képesek is a lárva számára életteret és táplálékot biztosító szivarokat kialakítani.

Nincs logika a támadások mögött

Bár itt alapvetően két különálló fajról van szó és a károsodott növények is két fajt képviselnek a kertekben, de ezen dolgok között semmiféle logikai kapcsolat sincs. Mindkét eszelényfaj képes megtámadni mindkét termesztett kultúrát, ráadásul akár egymás mellett is károsíthatnak. A szőlő és a körte mellett más kultúrákat, így pl. a birset vagy a mogyorót is megtámadhatják, de ott a jelenlétük már inkább ritkaságszámba megy.

Élettani sajátosságaik

Ezek a fémfényű, 4-5 mm-es ormányos bogarak évente egyetlen nemzedéket nevelnek csak fel. A talajban telelnek át imágó alakjában, és általában már április hónapban előjönnek. Petéiket az általuk a növény leveleiből annak speciális megrágásával kialakított „szivarokba” helyezik, mégpedig csak néhány darabot alkalmanként.

Az eszelény lárvája a levélszivar belsejében
Az eszelény lárvája a levélszivar belsejében

A bogarak meg is jelölik feromonjukkal ezt a lárvanevelő létesítményt. A szivar több levél összesodrásából áll, külseje keményre szárad, de a belseje végig puha, nedves, az ott kifejlődő kukac számára fogyasztható állapotú marad.

A valódi veszély: rügykárosítás

Igazság szerint ezek a kis testű ormányosbogarak amennyiben nagyon korán előjönnek és a szőlő éppen csak fakad, akkor a rügyek kiodvasítása által kevésbé látványos, de sokkal súlyosabb kártételt okoznak, mint a szivarok kialakításával. Az imágók érési táplálkozása a leveleken később is okozhat lombkártételt, de ez általában nem számottevő.

A szivarok száma megtévesztő lehet

A szivarsodró eszelények általában eléggé kis egyedszámban települnek be a kertekbe ahhoz, hogy ott érzékeny károkat okozzanak. Viszont nagyon válogatósak az általuk készített ivadéknevelő hely minőségét illetően, így gyakorta előfordul, hogy csak a sokadik szivar nyeri el a tetszésüket, és raknak bele petét. A szivarok száma így a területen levő bogarak sokszorosára is emelkedhet.

Szivarsodró eszelény kártétele körtén
Szivarsodró eszelény kártétele körtén

Védekezési lehetőségek

Bár a szivarsodró eszelények általában nem okoznak durva lombkártételt, de előfordulhat, hogy helyi szinten a kártevők és lárvabölcsőik mennyisége már túlságosan nagy. Ha a korai, fakadáskori rügykártételüket észleljük, akkor mindenképpen szükséges valamilyen kontakt hatóanyagú inszekticiddel állományvédelmet végrehajtani.

Ugyanez igaz az imágók levélzeten folytatott rágására is. Amennyiben a szivarok sokaságával gyűlne meg a bajunk, akkor is valamilyen kontakt hatásmódú hatóanyagot tartalmazó inszekticiddel célszerű az állományokat kezelni. Ezt legjobb még a legelső szivarok észlelése idején végrehajtani.

A korai védekezés előnyei

Az első levélszivarok észlelése idején végrehajtott rovarölő szeres kezelésnek több előnye is van. Még kisebb a lombozat, így jobban átpermetezhető. Kisebb eséllyel lesznek benne olyan részek, ahová a permetlé már nem jut el, és ott a kártevők megúszhatják a kezelést. Nyilvánvalóan a kártétel mértéke is kisebb lesz egy korábbi kezelés esetében. Ráadásul a korai védelemnek van még egy előnye!

Az eszelények ellen legszívesebben alkalmazott, szintetikus piretroid hatóanyagú inszekticidek a rovarölő hatás mellett igen jelentős repellens, azaz taszító, riasztó hatással is rendelkeznek. Azokat a kártevőket, amiket nem sikerült elpusztítani, azokat is elég hosszú ideig távol tartják ezek a kezelések a megvédendő területtől.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Napraforgó-kórképek nyáron – ezek a betegségek viszik a termést

2025. július 16. 08:10

Nyáron sem pihen a kórokozók hada – a napraforgó számos betegségnek van kitéve, köztük nehezen kezelhető, talajból támadóknak is.

Szükséghelyzeti engedélyt kapott négy növényvédő szer a sáskák elleni védekezéshez

2025. július 15. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal legújabb közleményében adta ki a tájékoztatást arról, hogy négy növényvédő szer felhasználására adott ki szükséghelyzeti engedélyt a hatóság sáskafajok elleni védekezésre.

A cseresznye-levéltetű ellen elkéstünk + videó

2025. július 11. 16:10

Hogy mikor és hogyan lehet a levéltetvek elszaporodását és kártételét elkerülni, ezekre a kérdésekre adja meg a választ Hertelendy Péter növényorvos ebben a videóban.

Ezt nem bírja a napraforgó sem – így viseli az idei nyarat a kultúra

2025. július 11. 11:10

A szélsőséges nyári időjárás és a szívós kártevők idén sem kímélték a napraforgót – az állományokban már most láthatóak a jövőbeni terméscsökkenés jelei.

Eszelény károsít a szőlőben

2020. május 19. 13:03

Idén a képen látható betegség jelent meg a szőlőmben, ami eddig nem volt tapasztalható. A levél a száránál elszárad, lekonyul, foltosodik és el kezd bepöndörödni, majd teljesen szivar szerűen besodródva lóg a hajtáson. Kérném a betegség azonosítását és lehtséges védekezési módokat.

Miért pödörödik össze a szőlő levele?

2018. június 19. 04:30

B. István kérdése: A szőlőtőkéken szivarszerű összepödört leveleket találtam, kérdem, mi okozta ezt a tünetet?

Idén gyakori kártevő a szivarsodró eszelény a szőlőben

2023. június 17. 05:37

A szivarsodró eszelény egyedek május elejétől jelennek meg a szőlő, illetve sokszor más gyümölcsfajok levelein, és június elejéig intenzív érési táplálkozást folytatnak.

Mi okozza a hársfa leveleinek összesodrását?

2024. május 13. 04:37

Kérem a segítségüket! Mi okozza a képen látható sodratot a hársfa levelén?