Növényvédelmi előrejelzés

Erősödött a fekete cseresznye levéltetű fertőzése

Agrofórum Online

Május utolsó hetében uralkodó hűvös, szeles és az ország nagy részén uralkodó szárazság miatt a növények növekedése lelassult, vontatottá vált. A növények számára érzékelhető mennyiségű csapadék jóformán csak a nyugati tájegységekben esett, másutt a néhány millimétert kitevő esőt a folyamatosan fújó szél azonnal elpárologtatta, a növények alig hasznosítottak belőle. Az év első öt hónapja alatt mintegy 120-130 milliméter csapadékhiány gyűlt össze, amit már a májusi „aranyat érő” eső sem fog pótolni.

Az almástermésű növénykultúrákban a fő növényvédelmi probléma továbbra is a lisztharmat. Érzékeny fajtákon a hűvösebb idő lelassította ugyan a fertőzés terjedésének az ütemét, de nem állította meg. Lisztharmatos tünetek a hajtások 10%-án láthatók, sőt a betegség megjelent a kis gyümölcsökön is. A varasodás most még főként ott okoz újabb fertőzést, ahol az utóbbi napokban érzékelhető mennyiségű csapadék volt és a nedvességborítás kedvezett a friss inkubációnak. A kórokozó itt megjelent a fiatal gyümölcsökön is, tehát ezekben az ültetvényekben együttesen kell a két kórokozó ellen védekezni.

Varas alma

A korábbi erős levéltetű-fertőzés az utóbbi napokban némileg csökkent, de jelentős még az igen erősen fertőzött ültetvény. Az almamoly rajzása csökkenő tendenciát mutatott, de ahogy már megszoktuk, nem szűnt meg teljesen, ezért a tojásrakás is folyamatos. A levélaknázó molyok most nem rajzanak. Jelentős viszont a kéregmoly rajzás, a napi fogás 10 db feletti.

Selyemfényű puszpángmoly

A szilvamoly, a barackmoly és a keleti gyümölcsmoly továbbra is rajzik, de most már kevesebbet fognak a feromoncsapdák. A cseresznyelégy repülését kissé visszafogta a hűvösebb és szelesebb idő, így a sárga ragacsos fogólapok 3 napi fogása csak 4-5 darab. Az idő felmelegedése viszont visszahozza a rajzási kedvet. A cseresznye fekete levéltetve újabb hajtásokon jelentkezett, így erősödött a fertőzés, a szívogatástól torzulnak a hajtásvégi levelek, a környező gyümölcsökön pedig megtelepedett a korompenész a mézharmat kiválasztás miatt.

Fekete cseresznye levéltetű

Ugyancsak erősödött a moníliás gyümölcsfertőzés, mert a szeles idő sérüléseket okoz a termésen. Ez azt jelenti, hogy aktuális a monília elleni védekezés beiktatása a permetezési fordulóba.

Moníliás gyümölcsfertőzés cseresznyén

Szőlő ültetvényekben a lisztharmat és a peronoszpóra fertőzéshez kedvezőbb időjárás kellene, így most a növények növekedése is igen heterogén, és ez jellemző a virágzásra is. Ahol volt csapadék, ott már a szürkepenészes rothadás fürtkezdeményeken való megjelenése is lehetségessé válik. Az amerikai szőlőkabóca lárvák kelése az egész országban tömeges és folyamatos. A lárvák most az alsó levelek 60-70%-án találhatók, zömmel L1-L2 lárvastádiumban vannak. A levelek fertőzöttsége 1-3 lárva/levél. A tarka szőlőmoly rajzása most szünetel.

Boróka tarkadíszbogár

Rajzik viszont a selyemfényű puszpángmoly, a boróka tarkadíszbogár, a dísznövény kertészek és kerttulajdonosok bánatára.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Megjelentek a burgonyabogarak

2021. május 19. 08:37

Május közepén változékonyan alakult az időjárás. Napsütéses és felhős, csapadékos időszakok váltogatták egymást, ennek következtében szinte minden tájegységben hullott több-kevesebb eső. Mennyiségtől függetlenül mindez kedvezően hatott a növények fejlődésére, de a mintegy 2 hetes lemaradást nem tudták pótolni a növények. A csapadékos napok hatására minden növénykultúrában felerősödött a kórokozók terjedése, a rovarkártevők támadása a repce kivételével eddig elmaradt a várakozásoktól.

Országszerte erős a szilvamoly rajzása

2020. május 6. 13:31

Szilvaültetvényekben a szilvamoly rajzása országszerte erősnek mondható, a 3 naponkénti fogás 25-30 db/csapda. A hajtásvégeket és a fiatal leveleket együttesen fertőzi a levéltetű és a gubacsatka.

Őszi vetésnél fokozottan figyeljünk a talajlakó kártevőkre!

2018. augusztus 19. 11:17

A konkrét, táblaszinten történő kártevő és betegség fellépésének és terjedésének a megfigyelése a földhasználó vagy pedig a vele szerződésben álló növényorvos feladata.

Nagyon sok a káposztalepke, fertőz a szürkerothadás

2018. augusztus 16. 15:14

Az őszi szedésre és téli tárolásra termesztett káposztafélék környezetében nagyon sok káposztalepke figyelhető meg.