Növényvédelmi előrejelzés

Az almamoly felbukkant a dió termésében is – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

Augusztus közepén tovább folytatódott a forró, aszályos időjárás. A nappali hőmérséklet rekordokat döntve, a 35-40 °C-ot is elérve további károkat okoz a szántóföldi és kertészeti kultúrákban, ilyenkor ugyanis leáll a növények asszimilációs tevékenysége.

A talajok felső rétegében nincs vagy alig van nedvesség, ami párolgásával enyhítene a légköri forróságon. Az éjszakai hőmérséklet csökken ugyan, de általában 20 °C-nál alacsonyabbra csupán kevés helyen, így a reggeli harmatképződés általában elmarad. Nemcsak a növények, hanem a kártevők, betegségek jó része is minimálisra csökkenti élettevékenységét.

Az alma- és körteültetvényekben a varasodás és a lisztharmat kártételében alig van változás az előző időszakhoz képest. A két kórokozó terjedése minimális, újabb tüneteket csak a lisztharmat esetében látni, ahol a hajtásvégek mintegy 10%-án észlelni a szürke penészbevonatot.

Gyümölcshullás

Az időjárási anomália, az almamoly és sodrómoly okozta fertőzés miatt folyamatosan hullik a gyümölcs, a gyümölcsmonília tüneteit nemcsak a lehullott gyümölcsön, hanem a fán maradott termésen is láthatjuk.

Almailonca kártétele
Almailonca kártétele

A gyümölcsmúmiák kialakulása már megkezdődött. A penészpárnákon kialakuló szaporítóképletekből nedvesebb körülmények között újabb fertőzési hullám kezdődhet. Az almamoly-fertőzés folyamatosan emelkedik, főként a zsendülésnek indult őszi, illatos fajtákon, mely vonzza a kártevő nőstény egyedeit.

A kártevő az almafélék gyümölcsein túlmenően megtalálható a dió termésében is, ott is a magházban károsít, ellentétben a nyugati dióburok-fúróléggyel, mely a zöld burok alatt szívogatja (nem rágja, mint az almamoly) a termést.

Almamoly kártétele dión
Almamoly kártétele dión

A dióburok-fúrólégy rajzása továbbra is folyamatos, de az eddigi kiugróan magas létszám kissé lecsökkent az eddigiekhez viszonyítva. A megkezdett védekezést tehát folytatni kell. A terméseken jelentkező botrioszférás termésfoltosság könnyen összetéveszthető a buroklégy okozta tünetekkel.

Lombhullás

Csonthéjas ültetvényekben tovább folytatódik a fiziológiás eredetű lombhullás, de a lehullott levelek egy része sztigminás levéllikasztó gombával, valamint blumeriellás levélfoltossággal fertőzött, elsősorban meggy- és cseresznyeültetvényekben.

Blumeriella okozta korai lombhullás meggyfán
Blumeriella okozta korai lombhullás meggyfán

A keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly most is repül a feromoncsapdákba, de a lepkék száma csökkenést mutat mindkét faj esetében. A gyümölcsfertőző monília okozta gyümölcsrothadás itt is jelentős, mert a rovarok (darazsak, virágbogarak, hangyák, sodrómolyok, poloskák) okozta termésrágás továbbra is jelentős.

A szőlő előre tolódott szüretével párhuzamosan kissé erősödött a levelek lisztharmat-fertőzöttsége, megkezdődött a kórokozó szaporítóképletének (kazmotécium) a kialakulása.

A peronoszpóra és a szürkerothadás fertőzési veszélye a magas hőmérséklet és a nedvesség hiánya miatt minimális, a korábbi tünetek beszáradtak a növényeken. A darazsak és a hangyák okozta bogyókártétel a szőlőültetvényekben is fokozódó, akárcsak a seregély-kártétel.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: ismerje fel a jeleket időben!

2025. július 21. 14:10

Megérkezett az eső, de vele együtt a kártevők is: a szőlő és gyümölcsösök most különösen érzékenyek a fertőzésekre, figyeljünk a védekezésre!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: újabb kihívások

2025. július 19. 13:10

Az esők után fellélegeztek a szántóföldi kultúrák, ám a betegségek és kártevők terjedése új kihívások elé állítja a gazdákat.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Mivel védekezhetünk a molyok ellen házikertben?

2020. május 19. 12:38

Érdeklődnék, hogy mit tehetünk házikertben a molyok kártételének elkerülése, csökkentése érdekében? Pl. almamoly, barackmoly. Folytatnak-e az imágók érési táplálkozást, lehet őket célozni valami rovarölő készítménnyel, vagy a tojásból kikelő lárvákat kellene elcsípni mielőtt befúrják magukat? Milyen III. kategóriás eszközök vannak?

Mitől lesz fekete a dió lehullott termése?

2023. szeptember 29. 04:36

Tudnának tájékoztatást adni arról, hogy mitől lehetnek feketék a dió lehullott termései?

Mikor és mivel kell permetezni a diófát?

2022. október 10. 04:36

Mikor kell permetezni és pontosan mivel kell permetezni a diófát? Válaszukat előre is köszönöm!

A fák alatti talajfertőtlenítés használhat az almamoly lárvái ellen?

2023. január 31. 04:36

Idén tönkrement a birsalmatermésünk, az almamoly megrágta. Kérdésem, hogy a fák alatti talajfertőtlenítés használ-e a lárvák ellen? Ha igen, mivel és mikor érdemes fertőtleníteni?