Növényvédelmi előrejelzés

Az elmúlt hetek hűvös, csapadékos időjárása mindenfelé beindította a sárgarozsda fertőzéseket

Agrofórum Online

Az épen maradt levélfelület és a kalász még menthető a rozsdától és a fuzáriózistól!

Amint már február végi és május eleji hírlevelében is előre jelezte Dr. Füzi István kollégánk a sárgarozsda-veszélyt, az elmúlt hetek hűvös, csapadékos időjárása mindenfelé beindította a fertőzéseket. A tünetek már nemcsak a Dunántúlon és a Duna-Tisza-közén, a Tiszántúlon is egyre több helyen bukkannak fel.

A május eleje óta előbújt kalászok eltakarhatják a leveleken viruló sárgarozsdát, ezért most még érdemes alaposan átnézni a területet, mert amikor az útról is látszik, akkor már késő…


A kalászszint alatt a lombozat már menthetetlen a kezeletlen kontrollban fogékony fajtán.
Szekszárd, 2016. május 19. Fotó: Dr. Füzi István

A zászlóslevél megjelenésekor vagy még korábban kipermetezett szerek hatása – hatástartamuktól függően – a kalászolás, vagy legkésőbb a virágzás idejére lejár, így kalászolás–virágzás idején érdemes újabb kezeléssel gondoskodnunk a búza védelméről. Ha hagyjuk a rozsdabetegségeket elhatalmasodni, tonnákat veszíthetünk a termésből néhány hét alatt. A virágzáskor fertőző Fusarium-fajok pedig a búza minőségét rontó, embert és állatot mérgező mikotoxinokat termelnek.

Kalászolás alatt a BASF „rozsdaspecialista” termékei, az Opera® New és a Tango® Star még mindig segíthetnek megmenteni az épen maradt levélfelületet!

A virágzó búza fuzáriózis, rozsda- és foltbetegségek elleni hatékony védelmére válassza a BASF speciális gombaölő szerét, az Osiris®-t! Az Osiris® kivételesen erős a DON-csökkentésben.

Ha további információra van szüksége a hírlevélben megjelent növényvédő szerekre vonatkozóan, kérjük, keresse fel területileg illetékes szaktanácsadó kollégáinkat, vagy látogasson el a www.agro.basf.hu  weboldalra.

A növényvédő szereket biztonságosan kell használni. Használat előtt mindig olvassa el a címkét és a használati útmutatót!

(BASF Hungária Kft.)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: újabb kihívások

2025. július 19. 13:10

Az esők után fellélegeztek a szántóföldi kultúrák, ám a betegségek és kártevők terjedése új kihívások elé állítja a gazdákat.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság, perzselés, kártevők

2025. július 6. 13:10

Június utolsó hetében az extrém meleg és száraz időjárás kedvezett a kártevőknek, viszont a kórokozók visszaszorultak.

Továbbra is védekezzünk a mezei pockok ellen!

2020. február 26. 10:17

Változatlanul igen aktív a mezei pocok. A bőven rendelkezésre álló zöld táplálék és a száraz idő elősegíti szaporodását, így az eddigi kolóniák mellett friss fertőzések is láthatók repcében, kalászosokban, pillangós területeken és gyümölcsösökben.

Aktuális növénykórtani problémák a kertészetben

2025. március 15. 13:10

Kora tavasszal, még a lombfakadás kezdete előtt, nem árt szemügyre venni a gyümölcstermő növények egészségi állapotát.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: ellenőrizzük a vetéseket a pocokfertőzés miatt!

2022. október 18. 12:03

A jelenlegi és a várhatóan csapadékmentes időjárás kedvez a mezei pocok további szaporodásának, a fertőzés kiterjed az elvetett őszi kalászos területekre is.

A kalászosok utolsó növényvédelmi kihívásai

2025. június 9. 08:10

Aratás előtt is támadnak: levéltetvek, szipolyok és rozsda keseríthetik meg a kalászosok végét – de nem mindig éri meg védekezni.