Növényvédelmi előrejelzés

Csapadékhiány gátolja a növények fejlődését

Agrofórum Online

Az őszi kalászosok és a káposztarepce fejlődését immár nem a felmelegedés, hanem a drasztikus csapadékhiány gátolja. Jelenleg mind az őszi árpa, mind pedig a búza a bokrosodás stádiumában van, de igen vontatott a növények fejlődése. Ugyanez mondható el a repce fejlődésére, stagnál a növekedés, miközben a kártevő rovarok folyamatosan gyülekeznek a vetésekben.

Az elmúlt hét időjárásában fokozatos változás állt be. A korábbi hideg napokat lassú melegedés váltotta fel. Az ország északkeleti tájegységeit leszámítva megszűntek az éjszakai fagyok, nappal pedig 15-20 Celsius fok körüli hőmérsékletet lehetett mérni. Folyamatosan emelkedik a talajhőmérséklet, közelít a 10 Celsius fok felé. Csapadék a hónap utolsó hetében sem esett, és a közeljövőben jelentősebb mennyiségre továbbra sem lehet számítani.

Az őszi árpán és a búzán a kórokozók fejlődése az alsó, idősebb leveleken a jellemző, bár mind a szeptóriás levélfoltosság a búzán, mind pedig a hálózatos levélfoltosság az őszi árpán csak gyengének mondható jelenleg. Az idősebb leveleken látható beteg foltokon tömegesen találhatók szaporító képletek, melyek már bőséges harmatképződés mellett is képesek megfertőzni a fiatal leveleket, esetleges csapadékhullás után pedig fertőzési hullám elindítói is lehetnek.

Búza vetéfehérítő kárkép

Kártevők közül a melegedés hatására az előző héthez képest intenzívebbé vált a vetésfehérítő bogarak betelepedése a táblaszegélyekbe. A fejlettebb őszi árpában most 10 hálócsapásban 5-10 bogarat is láthatunk, míg a gyengébb búzában ez a fogási érték 3-5 darab. Ha a nappali hőmérséklet tartósan 15 fok körül stabilizálódik, akkor a bogarak betelepedése tovább fog erősödni. A kártevő most még a táblaszegélyekben tartózkodik, de hamarosan a vetések belsejében a találkozhatunk velük. Folyamatosan figyelni kell a peterakás kezdetét, és amennyiben az egyedsűrűség eléri a 8-10 darabot 10 hálócsapásban, indokolt lehet a táblák szegélykezelése.

Vontatottan fejlődik a repce is. A kártevők betelepedése a melegebb idő hatására ismét erőre kapott. A repce szárormányosok betelepedésének a második hulláma kezdődött el, bár ennek nagysága sokkal kisebb, mint a február végi invázió volt. A korábbi fertőzés lárvái már károsítanak, eltérő fejlettségűek a lárvák, de a mostani rajzásból is várható még fertőzés. A szárormányosok mellett emelkedő tendenciát mutat a fénybogarak betelepedése, a hónap utolsó napjaiban a csapdák fogása 3 nap alatt elérte a 8-12 darabot. A fénybogarak mellett a keresztesvirágú növények bolhái és a földibolhák is jelen vannak a növényeken, és a szárazság miatt erőteljesen hámozgatják a növények lombozatát, bár ezzel mérhető kárt nem idéznek elő.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Puszpángmoly: mit fogott a csapda október második hetében?

2023. október 15. 14:10

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő selyemfényű puszpángmoly csapdahálózatának fogási adatait láthatják. A munkához az MTA ATK Növényvédelmi Intézetének Csalomon típusú csapdáit használják.

Még nagyobb veszélyben a vadgesztenyék és rajzik a cserebogár is

2019. április 10. 04:48

A gyümölcstermő növények túlnyomó többsége már virágba borult, csak a birs és a naspolya nem bontotta ki szirmait.

Közeleg az amerikai kukoricabogár kelésének az időpontja

2020. május 27. 09:39

Az elmúlt héten tovább folytatódott a május végéhez képest kissé hűvösebb, változékony időjárás. Jelentősebb mennyiségű csapadék sehol sem esett, maradt az országos aszály, ami látható nyomokat hagy, elsősorban a kalászos gabonákon, de nem kíméli a többi növénykultúrát sem. A szárazság gátolja a betegségek többségének terjedését, néhány rovarkártevő viszont akadály nélkül károsít.

Égetően fontos a betelepedő szárormányosok visszaszorítása

2021. március 2. 11:31

Február utolsó dekádjában kettősség jellemezte az ország időjárását. A nappali, tavaszt idéző 15-20 Celsius fokos hőmérséklet lecsökkent 10 fok körülire, éjszakánként viszont fagypont körül alakult a léghőmérséklet. A meleg napok miatt több növényfajnál beindult a nedvkeringés és a fejlődés. Az idén lehullott csapadék januárban és februárban is elmaradt a sokévi átlagtól, ami kedvez a belvíz eltűnésének és a nedvességgel telített talajok felszáradásának.