Növényvédelmi előrejelzés

Csapadékhiány gátolja a növények fejlődését

Agrofórum Online

Az őszi kalászosok és a káposztarepce fejlődését immár nem a felmelegedés, hanem a drasztikus csapadékhiány gátolja. Jelenleg mind az őszi árpa, mind pedig a búza a bokrosodás stádiumában van, de igen vontatott a növények fejlődése. Ugyanez mondható el a repce fejlődésére, stagnál a növekedés, miközben a kártevő rovarok folyamatosan gyülekeznek a vetésekben.

Az elmúlt hét időjárásában fokozatos változás állt be. A korábbi hideg napokat lassú melegedés váltotta fel. Az ország északkeleti tájegységeit leszámítva megszűntek az éjszakai fagyok, nappal pedig 15-20 Celsius fok körüli hőmérsékletet lehetett mérni. Folyamatosan emelkedik a talajhőmérséklet, közelít a 10 Celsius fok felé. Csapadék a hónap utolsó hetében sem esett, és a közeljövőben jelentősebb mennyiségre továbbra sem lehet számítani.

Az őszi árpán és a búzán a kórokozók fejlődése az alsó, idősebb leveleken a jellemző, bár mind a szeptóriás levélfoltosság a búzán, mind pedig a hálózatos levélfoltosság az őszi árpán csak gyengének mondható jelenleg. Az idősebb leveleken látható beteg foltokon tömegesen találhatók szaporító képletek, melyek már bőséges harmatképződés mellett is képesek megfertőzni a fiatal leveleket, esetleges csapadékhullás után pedig fertőzési hullám elindítói is lehetnek.

Búza vetéfehérítő kárkép

Kártevők közül a melegedés hatására az előző héthez képest intenzívebbé vált a vetésfehérítő bogarak betelepedése a táblaszegélyekbe. A fejlettebb őszi árpában most 10 hálócsapásban 5-10 bogarat is láthatunk, míg a gyengébb búzában ez a fogási érték 3-5 darab. Ha a nappali hőmérséklet tartósan 15 fok körül stabilizálódik, akkor a bogarak betelepedése tovább fog erősödni. A kártevő most még a táblaszegélyekben tartózkodik, de hamarosan a vetések belsejében a találkozhatunk velük. Folyamatosan figyelni kell a peterakás kezdetét, és amennyiben az egyedsűrűség eléri a 8-10 darabot 10 hálócsapásban, indokolt lehet a táblák szegélykezelése.

Vontatottan fejlődik a repce is. A kártevők betelepedése a melegebb idő hatására ismét erőre kapott. A repce szárormányosok betelepedésének a második hulláma kezdődött el, bár ennek nagysága sokkal kisebb, mint a február végi invázió volt. A korábbi fertőzés lárvái már károsítanak, eltérő fejlettségűek a lárvák, de a mostani rajzásból is várható még fertőzés. A szárormányosok mellett emelkedő tendenciát mutat a fénybogarak betelepedése, a hónap utolsó napjaiban a csapdák fogása 3 nap alatt elérte a 8-12 darabot. A fénybogarak mellett a keresztesvirágú növények bolhái és a földibolhák is jelen vannak a növényeken, és a szárazság miatt erőteljesen hámozgatják a növények lombozatát, bár ezzel mérhető kárt nem idéznek elő.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Lótücsök tizedeli a palántákat

2019. április 30. 11:55

A növények fenológiai fejlődésükben előbbre járnak az ilyenkor megszokotthoz képest.

Kis kolóniákban szívogatnak a levéltetvek a repceállományokban

2021. október 5. 12:17

A levéltetvek betelepedése továbbra is megfigyelhető, bár a fertőzés üteme ebben az időszakban nem erősödött, inkább a néhány egyedből álló kis kolóniák szívogatása a jellemző.

Súlyos károkat okoz a meggy monília

2021. május 12. 09:27

Május első dekádját az időjárás erőteljes hőmérsékleti emelkedéssel zárta, előtte azonban változékonyan alakult az idő. Szinte minden nap szeles volt az időjárás, egy hidegfront szeszélyes eloszlásban csapadékot is szállított, de nagyobb mennyiségben csak a nyugati, déli és északkeleti tájegységekben hullott, az ország középső és keleti részében csupán néhány milliméter esett. A gyakori szél és a hőségnapok tovább szárítják a talaj nedvességkészletét. A talajhőmérséklet tartós emelkedése lehetővé teszi a melegigényesebb növények vetését is.

A mezei pocok egyedsűrűsége gyümölcsösökben is elérheti a kritikus szintet

2019. október 23. 09:35

A mezei pocok egyedsűrűsége néhány térségben nemcsak szántóföldön, hanem gyümölcsösökben is elérte a kritikus szintet, főként, ahol a sorközök füvesítve vannak.