Növényvédelmi előrejelzés

Egyre inkább terjednek a gabonavírusok

Agrofórum Online

Az elmúlt héten jobbára hűvös, őszi időjárás uralkodott. Éjszakánként több alkalommal fagyott, de nappal sem emelkedett 15 Celsius fok fölé a maximum hőmérséklet. Eső csak kevés helyen esett, a hegyekben hó is hullott. A napraforgó és a kukorica betakarításával párhuzamosan folyik az őszi búza vetése, a korábbi vetések már kelő félben vannak. A kártevők aktivitása lecsökkent, már csak néhány faj okoz gondokat.

Az őszi káposztarepce állományok fejlettsége országszerte elérte a 6-8 lombleveles állapotot, de néhány szárazság sújtotta körzetben még igen heterogének a növények. A korábbi védekezések hatására a leggyakoribb károsítók egyedsűrűsége jelentősen lecsökkent. A repcebolha foga alól kinőttek a növények, a repcedarázs imágók rajzása a minimálisra csökkent, a lárvák létszáma pedig a veszélyességi küszöbérték alatt van. Jelenleg gócszerűen a lombszinten károsító bagolylepke fajok hernyói rágják a növények leveleit, itt-ott pedig kis létszámban a vetési bagolylepke hernyója, a mocskospajor okoz foltszerű kipusztulást a növényállományokban. A növények gyökerein folyamatosan rakja petéit a káposztalégy, helyenként már a lárvák szívogatása is megfigyelhető.

Általánosan megfigyelhető a mezei pocok betelepedése a repce vetések szegélyeibe, főként a pillangós területekről, ahol több tájegységben a lakott járatok száma meghaladja a 4 darabot 100 négyzetméterenként. A mezei pocok betelepedése megkezdődött az elvetett őszi árpa és búza területek szegélyeibe is. A hűvös és jobbára száraz idő nem kedvez a repce betegségeinek sem, így eddig csupán szórványosan figyelhető meg a peronoszpóra és a fómás levélfoltosság. A fertőzés nagysága jelenleg nem indokol növényvédelmi beavatkozást.

Országszerte kelnek az őszi árpa vetések, helyenként a búza is. A kelések állapota igen heterogén, több csapadék kellene a növények intenzív növekedéséhez. A táblák kizöldülésével párhuzamosan intenzíven telepednek át a szívókártevők a vetésekre a környező fűféle növényfajokról. Különösen aktívak a gabonaféléken szívogató levéltetű fajok valamint a mezei kabócák a betelepedésben. A szárnyas levéltetű alakok már folyamatosan alakítják ki a lárva kolóniákat, ebben az éjszakai erősebb lehűlés sem akadályozó tényező.

Mindkét kártevő csoport jelentős tényező a különböző gabonavírusok terjesztésében, ezért amennyiben az együttes fertőzöttség meghaladja a növények 10 %-át, indokolt a levéltetvek és a kabócák elleni védekezés. Szórványosan, elsősorban kalászos utáni kalászos vetéseken megjelentek a gabonafutrinka lárva, a csócsároló rágásnyomai, de ez jelenleg csupán észlelési szintű károsítás.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

A liszteskék a szabadban is áttelelnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. október 25. 16:10

Október utolsó hetében ősziesre fordult hazánk időjárása. Az egymást váltó időjárási frontok több-kevesebb csapadékot szállítottak a térségbe. A legtöbb eső a délnyugati-északkeleti tengely mentén hullott, helyenként 30-40 mm is, de a dél-alföldi tájegységekben nem nedvesítette át kellőképpen a talaj felső rétegét, ott maradt az őszi aszály.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (2. rész)

2019. november 20. 12:07

2019-ben a száraz és enyhe tél kedvezett a mezei pocok szaporodásának. Az Alföld és a Dunántúl túlnyomó többségén a fertőzöttség elérte a veszélyes mértékű, 2 darab/100 négyzetméter szintet.

Tömegesen jelenik meg a zöld vándorpoloska

2020. július 15. 09:45

Az elmúlt időszakban folytatódott a kellemes nyári időjárás. A zavartalan napsütést csak időnként és helyenként zavarta meg egy-egy zápor, zivatar. A hónap közepén a nyári meleg kissé alábbhagyott, nappal sem haladta meg a hőmérséklet a 25-26 Celsius fokot, az éjszakák pedig kifejezetten hűvösek.

A várható felmelegedéssel robbanásszerű változás fog beállni a gyümölcsösökben

2021. március 24. 15:56

Március második dekádjában tovább folytatódott a megszokotthoz képest hűvösebb és változékony időjárás. Az élénk szél a nappali időszakra rendszeresen visszatért, a hőmérsékleti maximumok általában 5-10 Celsius fok körül alakultak, éjszakánként viszont az ország minden tájegységében fagyott, a derült tájakon -5-10 fok alá is süllyedt a hőmérséklet.