4℃ 0℃
február 23. Alfréd, Polikárp, Mirtill
Növényvédelmi előrejelzés

Egyre több a fénybogár a repcén

Agrofórum Online

Április második dekádjának végén egy Földközi tengeri eredetű csapadékfront megszüntette az éjszakai fagyokat. A felhőzet csapadékából szeszélyes eloszlásban több-kevesebb eső mindenhova jutott, de csak a talaj legfelső rétegében javult némileg a nedvesség ellátottság. A mérsékelt nappali hőmérséklet ellenére a talajok napi párologtatása eléri a 4-5 millimétert. A kalászos gabonák és az őszi káposztarepce kedvezően reagáltak a lehullott csapadékra, visszanyerték az ilyenkor jellemző eleven zöld állapotukat.

Az őszi árpa 1 nóduszos állapotban van, a búzán pedig kitapintható az első szárcsomó. A repce országszerte virágzik, de a csapadékhiány miatt a megszokotthoz képest alacsony és kevés a hajtáselágazás. Az utolsó fagyos éjszakák miatt sok szár meggörbült, megcsavarodott. A 3-4 hete elvetett tavaszi árpa és zab valamint a borsó, a hideg és száraz talaj miatt csak néhány leveles állapotban van. A hónap elején elvetett napraforgó nehezen, de csírázik.

Az előző időszakhoz képest a kalászos gabonák növényegészségügyi helyzete keveset változott. Őszi árpában a hálózatos levélfoltosság fertőzés tüneteivel találkozhatunk, de a megbetegedés mértéke továbbra is alacsonynak mondható. A búza szeptóriás levélfoltossága szintén alacsony, de mindkét kórokozó a lehullott csapadék és a felmelegedő hőmérséklet hatására rövid időn belül erőteljes szaporodásnak indulhat.

Amennyiben a fiatal leveleken a friss fertőzés nagysága eléri a 10 %-os szintet, indokolt lehet a védekezés a kórokozók ellen. Az engedélyezett készítmények széles hatásspektrumok következtében preventív módon megvédik a kalászos gabonákat a többi, most még jelentéktelen fertőzést okozó gombabetegségtől is (lisztharmat, rozsdafélék, HTR). A vetésfehérítő bogarak betelepedése, kártétele és peterakása továbbra is mérsékelt aktivitást mutat, a hőmérséklet változással együtt ingadozó. Napos időben aktívabbak, máskor pedig alig észlelhető.

Az őszi káposztarepce kártevői közül a szárormányosok egyedszáma és aktivitása a minimálisra csökkent, helyettük viszont a korábbiakhoz képest a fénybogarak a jellemzőek, virágzatonként most 2-10 bogár figyelhető meg. Ugyanakkor a fagyoktól jobban károsított táblákon, táblarészeken a fénybogár kártételéhez hasonló bimbóelrugás figyelhető meg, de az elhalt bimbókon nem látható a fénybogarak jellegzetes rágásnyoma. Kis létszámban megjelentek a becőormányosok és a becőszúnyogok is, bár most még kártételükre kicsi az esély.

A borsó vontatott, elhúzódó kelése miatt kísérjék figyelemmel a csipkézőbogarak károsítását, mert ebben a stádiumban a növények fokozottan érzékenyek a kártétel nagyságára.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Arankát is irtani kell

2019. július 10. 11:07

Az aratási munkálatokat jó ütemben lehet végezni, kivéve az olyan területeket, ahol nyári záporok, zivatarok, helyenként pedig felhőszakadás szakította félbe a betakarítást.

Erőteljesen terjed az almafa vértetű, védekezzünk ellene!

2019. július 31. 08:33

Július utolsó hetének időjárását főként a nagy változékonyság jellemezte. Zivatarfelhők jöttek- mentek az országban, kiszámíthatatlan valószínűséggel okoztak csapadékot, helyenként jeget is hozva. Kisebb körzetekben az eső intenzitása jelentős károkat okozott. A jelenlegi növény-egészségügyi helyzet a betegségeknek és a kártevőknek egyaránt kedvez, elsősorban a magas páratartalom és az erős éjszakai harmatképződés miatt. A talaj átmeneti magas nedvességtartalma kedvező mikroklímát teremt a kórokozók számára, de több kártevő rajzása ismét erősödött.

Erősödött a barkófélék kártétele a kukoricában

2020. április 27. 16:46

Az elhúzódóan kelő napraforgóban és kukoricában – főként ez utóbbiban- a barkófélék kártétele erősödött, sok növényt már a talajban megrágnak.

Országszerte erős az aranka fertőzés

2019. június 12. 08:07

A meleg idő előcsalogatta a gabonaszipolyokat. Jelenlétük idáig nem volt feltűnő, de a kifejlődött kalászokon már jól megfigyelhetők.