Növényvédelmi előrejelzés

Egyre több a moníliával fertőzött gyümölcs

Agrofórum Online

Július végén időjárási frontoktól mentes, igazi nyári időjárás uralkodott az országban. Ezt a kellemes állapotot augusztus első napjaiban ismét záporokat, zivatarokat hozó légtömegek váltották fel, több-kevesebb csapadékot hozva. A nappali és éjszakai hőmérséklet néhány fokkal csökkent, a levegő páratartalma pedig a zivatarok környezetében pedig tartósan megemelkedett, ami a betegségek terjedésének kedvezett.

Az almástermésű ültetvényekben az almafa lisztharmat és a varasodás eddig sem alacsony fertőzési szintjének további terjedése várható. A dús lombozatban a nedvességborítás időtartamának megnövekedése elősegíti a varasodás terjedését levélről levélre, illetve a fertőzött levelekről a termésre. Ezt a jelenlegi járványveszélyes helyzetben csak intenzív varasodás és lisztharmat elleni védelemmel lehet elhárítani. A viszonylag kevesebb várható termés miatt a gyümölcsök mérete már most nagyobb az ilyenkor megszokottnál, ami megnöveli a termésfoltosodás veszélyét. A növényvédelmi kezelésekkel együtt vagy önálló kezelésként folytassuk a kalcium levéltrágyák adagolását, egészen a szüret kezdetéig.

Alma keserűfoltossága

Az almamoly és a keleti gyümölcsmoly folyamatos, bár csökkenő mértékű rajzása miatt, nem hagyhatóak el a rovarölő szeres beavatkozások sem, amire ráerősít az almafa vértetű folyamatos terjeszkedése. A kártevő számára igen kedvező a jelenlegi párás-meleg időjárás, így zavartalanul fertőzi a friss hajtásokat is, míg az ellene való hatékony védelmet nehezíti a célzott védekezés nehézkessége. Különösen ott veszélyes a helyzet, ahol sok a gyökérsarj és a vízhajtás a fákon, melyek kedvezőbb nitrogén ellátottsága elősegíti a kártevő szaporodását. Sodrómolyokból és levélaknázó molyokból most kevesebbet lehet megfigyelni, viszont a takácsatkák folyamatos szaporodását a hajtásvégeken jelzi a pókhálósszövedék megjelenése.

A lehullott gyümölcsökön és a fákon egyre több a moníliával fertőzött gyümölcs, ezt most elsősorban az almafákon, körtén és az érőfélben levő szilváknál lehet megfigyelni. A kórokozó sebfertőző gomba, tehát a különböző rovarrágások, szélverés elősegítik a termések befertőződését, a mumifikálódási folyamatok beindulását. Amennyiben lehetséges, az ilye terméseket távolítsuk el és semmisítsük meg.

A bőségesebb csapadék hatására jelentősen megnőtt a csonthéjas fákon a sztigminás- és a blumeriellás fertőzés mértéke. Az idő előtti lombhullás megelőzése érdekében folytatni kell a lombvédelmet.

Ugyancsak erős a fertőzési nyomás a dió baktériumos és gnomóniás betegsége részéről, egyre több a fertőzött termés a fákon, amit nem kímél a nyugati dióburok légy rajzása sem. A csapdázott legyek száma nem csökken, folyamatos a peterakás és a lárvák kelése. Védekezés nélkül hamarosan megkezdődik a fertőzött dió hullása a fákról, de az almamoly hernyói sem kímélik a termést.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Korompenészes a lábon álló búza – szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. augusztus 15. 15:10

Az elmúlt héten jelentősen csökkent a csapadékhajlam, kisebb esők csupán a Nyugat-Dunántúli régióban voltak. A nappali hőmérséklet csak a hónap közepén érte el ismét a 30 °C-ot, éjszakánként viszont 15 fok körüli értékre csökkent a hőmérséklet. Hajnalra igen erős a harmatképződés.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: most a repcefénybogarak betelepedése az uralkodó

2022. április 27. 06:37

Az őszi káposztarepce mindenütt virágzik, a repcefénybogarak betelepedése igen intenzív jelenleg.

Napraforgó: nem lesz jelentős mértékű a terméskiesés

2020. szeptember 1. 12:17

A lehullott eső elősegíti az őszi káposztarepce talaj előkészítési- és vetési munkáit, viszont gátolja a napraforgó betakarítást megelőző lombszárítást. A nyári betakarítású növények tarlóápolási munkáiban országszerte igen jelentős a lemaradás, gyomosak az árvakelések, sok rajtuk a betegség és a kártevő, valamint kiváló tojásrakó hely a mezőgazdaságilag is fontos bagolylepke fajok számára.

Össze kell gyűjteni a moníliás termést

2021. szeptember 23. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a kora őszi, kellemes időjárás. A nappali hőmérséklet általában 20-25 Celsius fok között tartózkodott, időnként ennél is magasabb volt, éjszakánként viszont gyakran csak 5-10 fok volt. Az erős lehűlés miatt gyakori volt a hajnali harmatképződés. Az erős lehűlés és a harmatképződés elősegítette a gyümölcsszíneződést. Nagyobb mennyiségű eső csak a nyugati és az északkeleti tájegységekben hullott, másutt továbbra is a szárazság az úr. Szinte minden gyümölcs- és zöldségféle betakarítása folyik, amit viszont a csapadékmentes időjárás segít.