Növényvédelmi előrejelzés

Fenyegetik kártevők vagy betegségek a frissen kikelt búzát és árpát? – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

Az átnedvesedett talajok felszáradása után nagy erőkkel folyik a kukorica- és a napraforgóaratás befejezése és az őszi kalászos gabonák vetése. Növényvédelmi teendő jelenleg csupán az őszi káposztarepce állományvédelmében folyik.

Átmeneti változékony időjárás után a Kárpát-medencét ismét csendes, nyugodt légtömeg töltötte ki. A derűs napokat csak időnként zavarja meg kisebb zápor, borongós idő.

A repcebolha károsító fajok egyre kisebb mértékben veszélyeztetik a növényeket, mert a lombfelület növekedése már meghaladja a károsodás nagyságát, még akkor is, ha a hűvösebb nappalok és éjszakák miatt lelassult a repce fejlődése. Vetésidőtől függően a növények fejlettsége tág határok, 2-8 levelesek között mozog, de csökkent a kártevők étvágya is egyúttal.

Nem így van a repcedarázs esetében, mert a korábban tapasztalt rajzáscsökkenés után ismét emelkedett a csapdázott darazsak száma, sőt frissen lerakott petéket is megfigyelhetünk a repce levélzetén.

A lárvák fejlettsége tág határok között mozog, és a most lerakott tojásokból még friss kelésű álhernyókkal is találkozhatunk. A kártevő elleni védekezés veszélyességi küszöbértéke a lombfelület 10%-nak elvesztése.

Repcedarázs imágó
Repcedarázs imágó

Egyelőre gyenge a mezeipocok-fertőzöttség

A mezei pocok a rezervoár területeken túlmenően jelenleg még csak a repcében talál friss táplálékot, mert a kalászosok kelése csak most kezdődött el. Kártételeket országszerte megfigyelhetünk, de a lakott járatok száma alapján inkább gyenge, mint közepes a mezei pocok által okozott fertőzöttség.

A korábbi esőzések következtében az őszi árpa és a búza vetése most érte el csúcspontját. Jelenleg még a kikelt vetések csupán 1-2 leveles fejlettségűek, vagy most fognak kelni. A kikelt növényeken kártevőt vagy betegséget még nem látni.

Kelőfélben lévő búza
Kelőfélben lévő búza

A vetések szomszédságában található gyepes területeken azonban más a helyzet. A nyári kritikus meleg és aszály ellenére az őszre regenerálódtak ezek a területek, és máris megfigyelhetők rajtuk a kalászos gabonákat ősszel megfertőző vírusok, gombabetegségek és szívókártevők, ha nem is nagy tömegben.

A fűféléken jelenlevő vírusbetegségek most elsősorban innen, nem pedig az árvakelésű gabonákból fertőznek, a vírusvektorok innen viszik át a fertőző anyagot. Meg kell jegyezni, hogy a viszonylag késői vetésidő miatt rövidebb idő áll rendelkezésre a vírusátvitelhez, ami csökkentheti a fertőzés nagyságát.

Az őszi időjárás alakulása még bizonytalan, ezért hosszú és meleg ősz esetén minden feltételezés felborulhat a vírusfertőzés alakulásával kapcsolatosan.

A gombabetegségek közül a pázsitfűféléken most főként a levélfoltosságot okozó betegségek, a gabonalisztharmat és a vörösrozsda látható kisebb-nagyobb tömegben, melyet a légáramlatok könnyedén átviszik a kikelt árpára és búzára. A lehetséges megbetegedés nagyságát természetesen itt is a közeljövő időjárása fogja meghatározni.

Sárgarozsda pázsiton
Sárgarozsda pázsiton
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Hogyan védekezhetünk a gyümölcsösben a mezei pocok ellen?

2023. november 27. 04:36

Van egy házikerti gyümölcsösöm külterületen, közel 50 fával, ősszel vettem észre, hogy tele van apró lyukakkal a földje, mezei pocokra gyanakszom. Hogyan védekezhetek ellene, vagy vállalkozóval végeztessem el az irtási munkát?

Teendők az ültetvényekben ősszel: feltétlenül távolítsuk el a gyümölcsmúmiákat is

2024. október 28. 14:10

Az ültetvényekben előfordulhatnak olyan kártevők is, amelyek ebben az időszakban jelennek meg.

A repcében nagy foltokban eltűnt a vetés – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. október 18. 18:10

Október közepére gyökeres változás állt be az időjárásban. Az eddig tartó, szokásosnál melegebb időjárást hirtelen hőmérsékletcsökkenés mellett hűvös idő váltotta fel, kevés esővel, és a derült éjszakákon a fagyzugos helyeken nulla fok alatti hőmérséklettel.

Gondolni kell a kalászosok gyomirtására, figyelni a repce szárormányosra

2018. március 10. 09:18

Vizsgáljuk át az évelő pillangós területeket, illetve a kalászos és repce táblákat a mezei pocok fertőzés felmérésére.