32℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina
Növényvédelmi előrejelzés

Intenzíven látogatják a kártevők a szabadföldi káposztaféléket – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

Október első dekádjának kellemes őszi időjárását rövid időre egy átvonuló hidegfront szakította meg. A front hozott ugyan némi csapadékot, de ez a kevés eső nem enyhített a hetek óta tartó szárazságon. A szabadföldi zöldségfélék sikeres termesztéséhez így elengedhetetlen a folyamatos öntözés. A jelenlegi időjárási körülmények most inkább a még rajzó kártevőknek kedveznek, bár a gyümölcsfélék rovarkártevői már nem rajzanak.

A szabadföldi káposztafélék kártevői közül még most is intenzíven látogatják a növényeket a káposztalepkék és a lombszinten károsító bagolylepkék. Ezek a fajok elsősorban a növények lombozatán károsítanak, de a bagolylepke fajok az első vedlés után fénykerülővé válnak, és befurakodnak a káposzta, karfiol belsejébe, ahol a levélrágás mellett ürülékükkel szennyezik a termést. A rágás miatt rothadást előidéző  kórokozók jelennek meg a növényen. Az ilyen áru piacképtelenné válik ennek következtében.

A bagolylepke kártétele

Az enyhülő meleg kedvezően hatott a molytetvek  szaporodására, így kedvenc tápnövényükön, a káposztaféléken újbóli károsításuk figyelhető meg. A levelek mozgatására nagy felhőben rebbennek fel. Szívogatásuk során az ürülékben sok a mézharmat, amin a korompenész rövid időn belül megtelepszik, így a liszteskével fertőzött növények is piacképtelenek.

Közönséges liszteske

A még betakarítatlan gyümölcsféléken a monília tovább károsít, így a szüret sürgetővé vált. A moníliás termést lehetőség szerint gyűjtsük össze, hogy ne fertőzzön tovább. Ugyanígy járjunk el a lehullott lombbal, égetés helyett készítsünk belőle komposztot, mert kiváló tápanyagutánpótlás a növények számára.

A közhiedelemmel ellentétben a diófa levele is komposztálható, különösen, ha más fajok levelével keverten használjuk.

Néhány helyen a selyemfényű puszpángmoly még jelenleg is rajzik, ezért még várhatóan károsítanak a hernyók is. Ennek a nemzedéknek a hernyói a tartós lehűlés kezdetéig táplálkoznak a bokrok belsejében, ezért kártétel észlelésekor védekezzünk a kártevő hernyók ellen.

Az őszi idő ellenére néhány fogékony rózsafajtán rendkívül felerősödött a lisztharmat és a csillagrozsda fertőzés. A betegségek blokkolása érdekében kén- és réztartalmú készítményekkel blokkoljuk a kórokozók további terjedését és áttelelését a leveleken. A lehullott beteg leveleket semmisítsük meg.

Fertőzés a rózsa levelein

Folytassuk a pázsitra lehullott falevelek összegyűjtését, hogy ne gátolja a fű növekedését. Ha a pázsitban sok elhalt fűszálat látunk, gyepszellőztetővel járjuk át a pázsitot, mert így levegőssé válik a pázsit.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: ismerje fel a jeleket időben!

2025. július 21. 14:10

Megérkezett az eső, de vele együtt a kártevők is: a szőlő és gyümölcsösök most különösen érzékenyek a fertőzésekre, figyeljünk a védekezésre!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: újabb kihívások

2025. július 19. 13:10

Az esők után fellélegeztek a szántóföldi kultúrák, ám a betegségek és kártevők terjedése új kihívások elé állítja a gazdákat.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

AM: modernizálni kell a kertészeti ágazatot

2022. december 9. 09:12

A mostani kihívások, többek között az aszály és a drasztikusan emelkedő inputárak felhívják a figyelmet az inputhatékonyságot és a termelési biztonságot növelő fejlesztések fontosságára - mondta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára a FruitVeB Kertészeti Évzáró Konferenciáján, csütörtökön, Kecskeméten.

Milyen vízzel öntözzünk? - Az öntözővíz-minőség elméleti és gyakorlati kérdései a kertészeti termesztésben

2019. január 2. 09:36

Minél jobb az öntözővíz, annál jobban érvényesülnek a kiadott tápanyagok. Az öntözővíz minőségét sok tényező együttesen határozza meg. Ezek közé tartozik a só-, klorid-, nátrium-, vas-, mangán- és a hidrokarbonáttartalom.

Szedd magad a Dancsi Kertészetben!

2019. június 28. 13:33

Amikor meghatározzák a szedési árat, akkor felmérik egyrészről azt, hogy az adott időszakban, mekkora összegért elérhető a pultokon a szamóca, mekkora az, amiért megéri a fogyasztónak kocsiba ülni és a tűző napon hajladozni.

A liszteskék a szabadban is áttelelnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. október 25. 16:10

Október utolsó hetében ősziesre fordult hazánk időjárása. Az egymást váltó időjárási frontok több-kevesebb csapadékot szállítottak a térségbe. A legtöbb eső a délnyugati-északkeleti tengely mentén hullott, helyenként 30-40 mm is, de a dél-alföldi tájegységekben nem nedvesítette át kellőképpen a talaj felső rétegét, ott maradt az őszi aszály.