Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: sokat tehetünk gyepjeinkért, hogy életerősen vészeljék át a fagyos hónapokat

Agrofórum Online

Az októberi időjárás eddig a vénasszonyok nyarának megfelelően, kellemes meleggel, sok napsütéssel örvendeztetett meg bennünket. A nappalok tartósan 20 Celsius fok körül alakultak, éjszakánként viszont a derült időnek köszönhetően inkább 10 fok alá csökkentek. A nagy hőmérsékleti különbség miatt reggelente igen erős a harmatképződés, ami csak a déli órákra szűnik meg. A kertekben és a szántóföldön a beérett termés java részét már betakarították, csak a késői káposztafélék, a gyökérzöldségek, a cékla vár a sorára.

Az idei nyár viszontagságai messzemenően kihatottak a gyepek-pázsitok sorsára is. A magas hőmérséklet, a légköri aszály, a csapadék hosszantartó hiánya még az öntözött pázsitokat is megviselte, a víz nélkül maradt területekben pedig maradandó károkat okozott. A szélsőséges állapotban változás csak az augusztusi-szeptemberi esőzések után következett be. A természet kész csodája, hogy a megmaradt növényzet nagyon rövid időn belül megpróbált regenerálódni. Most, a tél kezdete előtt még sokat tehetünk, hogy gyepjeink sorsa kedvezőbbre forduljon, és életerősen vészelje át a fagyos hónapokat. Tápanyagutánpótlásra már csak olyan kondícionáló készítményeket, műtrágyákat, szerves anyagokat használjunk, melyek a növények fagytűrését segítik elő. A nitrogén túlsúlyos készítmények alkalmazását most kerüljük, inkább tegyük félre a tavaszodás kezdetére. Jót tesz a télállóság növelésének a magas kálium tartalmú keserűsó (káliumszulfát) kipermetezése a gyepek felületére vagy öntözővízzel való kijuttatása. A készítmény magas dózisban sem fitotoxikus a növényekre, viszont visszafogja a lombozat növekedését, erősíti a gyökérsarjak télállóságát. A pázsitok rendszeres nyírására még most is szükség van, de a tarlómagasságot emeljük fel, nehogy az első fagyok károsítsák a nyugalmi állapotban levő rügyeket a gyökérnyakon. A fűnyírással távolítsuk el a lehullott faleveleket, mert a tartós árnyékolás, pláne, ha vizes a falevél károsítja a gyep növényzetét. A nyár során keletkezett elhalt levélzet eltávolítása elősegíti az élő növények fejlődését, levegőhöz juttatja a gyepet. Ha az árnyékos részeken mohásodást látunk, azt különösen fontos eltávolítani, mert képes kipusztítani az élő gyepet is, a moha télen is képes fejlődni, ezért feltétlenül megakadályozandó megerősödése. A legmegfelelőbb eszköz a gyepszellőztető, gyephasogató a megtisztításra, de ennek híján megteszi egy lombseprő is.

Néhány gyümölcsfa már ledobta lombozatát, a lehullott levelek gyorsabb humifikálódását elősegíthetjük, ha nitrogén tartalmú tápoldattal (ammóniumnitrát, karbamid, mikramid, stb.) lepermetezzük. A nitrogén felgyorsítja a levelek bomlási folyamatát, és hamarabb válik felvehető tápanyaggá, komposzttá a falevél. A lebomlás során néhány növényi kórokozó szintén elpusztul, így egészségesebb lesz a gyümölcsfák környezete.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Közeleg az amerikai kukoricabogár kelésének az időpontja

2020. május 27. 09:39

Az elmúlt héten tovább folytatódott a május végéhez képest kissé hűvösebb, változékony időjárás. Jelentősebb mennyiségű csapadék sehol sem esett, maradt az országos aszály, ami látható nyomokat hagy, elsősorban a kalászos gabonákon, de nem kíméli a többi növénykultúrát sem. A szárazság gátolja a betegségek többségének terjedését, néhány rovarkártevő viszont akadály nélkül károsít.

Még mindig tömeges a repcebolha populáció a vetéseken. Védekezzünk ellenük!

2019. október 8. 08:34

A korábban kikelt álhernyókkal együtt igen nagy fertőzési nyomás nehezedik a repcére, amit csak folyamatos védekezéssel lehet feloldani.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés - 04.05.

2022. április 5. 09:36

A kalászos gabonák állapota növényvédelmi szempontból az esőzések ellenére keveset változott. Az állományok zömében szórványos lisztharmat, szeptória, hálózatos és rinhospóriumos levélfoltosság fertőzés előfordul.

Tetemes a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke kártétele

2019. szeptember 24. 09:03

A tartós szárazság felgyorsította a kukorica érési folyamatait, így a korai érésű hibridek aratása is megkezdődhet.