24℃ 20℃
július 27. Olga, Liliána, Natália, Pantaleon
Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: szárazság és fertőzések

Június első hetében a Medárd-napi eső csak szórványosan örvendeztette meg a gazdákat. A nyáriasra melegedett időjárásban (napi maximum: 29,0-33,0 °C) továbbra is az aszály volt a domináns az ország területén, amelynek mindössze annyi hozadéka volt, hogy néhány nedvességigényesebb kórokozó terjedését visszafogta.

A június 8-9-e táján érkező átmeneti lehűléssel a minimum hőmérsékletek újra 10 °C alá csökkentek, mely a nappali felmelegedéssel átmeneti páralecsapódást eredményezett a lombfelületeken. Ez azonban nem tartott sokáig, mert a gyakran felélénkülő szél szinte pillanatok alatt felszárította. Az átlagos páratartalom értékek így 65-72% között változtak, míg a levélnedvesség borítottság 1,0-8,0 óra között alakult, ennél tartósabb értékek csak az esősebb körzetekben voltak mérhetőek.

Alma, körte: növekvő kártevőnyomás, de stagnáló betegségek

Almában a lisztharmat lombfertőzöttség egy-egy érzékeny fajtában erősödött, de az ültetvények többségén a csapadékmentes, meleg időjárás (gyakran alacsony páratartalom) miatt stagnál a betegség terjedése. Az alma-és körtefa varasodás újabb szórványos levéltünetei jelentek meg, de inkább a sűrű lombkoronájú, nehezen felszáradó, permetezetlen fákon. Ezzel együtt a betegségek jelentősebb mértékű terjedésére csupán esős, párás körülmények között számíthatunk majd.

Almában az almamoly rajzása a felmelegedéssel szinte mindenütt fokozódott, a fogások ültetvényenként nagyon változóak, 8-85 db imágó/csapda/hét között alakult. A helyi szintű csapdázás, megfigyelés mindenképp javasolt.  

Az almalevél-aknázómoly 2. nemzedékének rajzása a fertőzött ültetvényekben erősödött, a fogások 150-350 db imágó/csapda/hét mennyiségben jellemzőek.

A levéltetvek felszaporodása még mindig fokozódott több almás kertben, de a gazdacserés fajoknál (szürke alma levéltetű) már egyértelműen tapasztalható a telepek elnéptelenedése, a szárnyas alakok elvándorlása nyári tápnövényeikre! A levélpirosító alma levéltetű kártétele  visszaesett, jelenleg elsősorban a zöld almalevéltetű folyamatos károsítása tapasztalható.

A száraz, aszályos időjárás miatt (az öntözetlen ültetvények kivételével) a hajtásnövekedés kissé mérséklődött az intenzív fákon, mely a levéltetvek kártételi veszélyének csökkenését is eredményezheti. Ezért és a tápnövényváltás miatt a célirányos védekezések szükségességét érdemes már átgondolni!

Csonthéjasok: monília és cseresznyelégy veszély

A cseresznye és meggy érése, betakarítása folyamatos. Az érett fajtákban a szedés egyre sürgetőbb, ugyanis a száraz időjárás ellenére a moníliás gyümölcsrothadás jelentős mértékben fokozódott! A helyenkénti közepes-erős fertőzések nem meglepőek, mert habár túlnyomóan száraz időszakon vagyunk túl, a növekvő cseresznyelégy kártétel és az éjszakai-hajnali páralecsapódások nagymértékben súlyosbították a fertőzési helyzetet.

Moníliás gyümölcsrothadás cseresznyén
Moníliás gyümölcsrothadás cseresznyén

Ez a későbbi fajták esetében is várható, mert a viszonylag későn, vontatottan induló cseresznyelégy rajzás, mostanra tömegessé vált, esetenként 110-140 db imágó/csapda/hét fogással. A tojásrakás, lárvakelés folyamatos, ezért a védekezés időszerű és indokolt! A moníliás gyümölcsrothadás elleni megelőző védekezések során is tartsuk szem előtt az élelmezés-egészségügyi várakozási időket.

Még mindig vannak kertek, ahol a fekete meggy- és cseresznye-levéltetű kolóniáinak és kártételének erősödése tapasztalható, de többségében már megkezdődött a nyári tápnövényekre való elvándorlás (galaj-és veronikafélékre). Így egyre gyakoribb, hogy a permetezetlen fákon már csak a kártétel nyomait láthatjuk. Külön védekezés már nem célszerű a kártevő ellen.

A száraz, ámde időszakosan párás időjárás úgy tűnik, hogy a sztigminás levéllyukacsosodás újabb tünet megjelenésének is kedvezett. A fertőzöttség ezzel együtt még nem ad okot aggodalomra, védelem egyelőre nem indokolt.

Sztigminás levéllyukacsosodás újabb tünetei
Sztigminás levéllyukacsosodás újabb tünetei

Kajszi- és őszibarackban a keleti gyümölcsmoly és a barackmoly rajzása mindenütt erősödött, 40-150 db imágó/csapda/hét fogással.

Szilvában a szilvamoly második nemzedékének népessége is növekvő, ezzel párhuzamosan megkezdődött az első nemzedék által károsított gyümölcsök kényszeres színeződése, esetenként hullása. A rajzásmegfigyelés és védekezés javasolt.

Szőlő: gombabetegségek és molyok támadása

A szőlő virágzása folyamatos, és több fajta kötődése is megfigyelhető már. A gombabetegségek fertőzése számára kedveztek az időjárási körülmények, de országos szinten nagyon változatos módon. A szőlő lisztharmat, peronoszpóra és feketerothadás tünetei minden szőlőtermesztő régióban megjelentek. Míg az Alföld száraz vidékein a szőlő lisztharmat fertőzési gyakorisága és tünetmegjelenése fokozódott (elsősorban lombon), addig a dunántúli területeken inkább a peronoszpóra és feketerothadás fellépése fenyeget.

Szőlőperonoszpóra virágzó fürtön
Szőlőperonoszpóra virágzó fürtön

A csapadékosabb tájakon, a betegségre érzékeny fajtákban, közepes-erős mértékű peronoszpóra fürtkár alakult ki, a szintén jelentős mértékű levéltünetekkel egyidejűleg. A valószínűleg május utolsó hetében kialakult fertőzésekből a tünetes fürtök, levelek felületén tömeges a sporangium képződés, kiverődés, amely párás időjárás esetén újabb fertőzéseket idézhet elő.

Amennyiben tartósan marad a száraz, meleg időjárás a peronoszpóra terjedésének lassulására számíthatunk, de a kórokozó elpusztulásához több napon keresztül tartó (35-40 °C) extrém magas hőmérsékletek szükségesek. Optimális körülmények között, 20-25 °C hőmérsékleten 4-5 napra rövidül a betegség lappangási ideje, amely párás, esős körülmények között rövidebb permetezési fordulót, intenzív védelmet indokol!

Szőlőben a tarka szőlőmoly rajzása több ültetvényben újra erősödött, a csapdák kihelyezése, a kapszulák frissítése, cseréje célszerű. Az amerikai szőlőkabóca lárvakelése folytatódott, a felmelegedés miatt mindenütt tömegessé vált! Többségében még mindig az L1-es lárva fokozatokkal lehet találkozni, de ~20-30%-ban megjelentek az L2-es fokozatú lárvák is.

Dió: teknőspajzstetű és levéltetvek

Dióban folyamatos és nagyszámú a közönséges teknős pajzstetű lárváinak a rajzása, szétterjedése a lombozaton. A lárvakelés folyamatos, ezért az inszekticidekre egyébként érzékeny fiatal lárvák ellen a védekezés időszerű és indokolt a fertőzött ültetvényekben.

Dióban megjelentek a sárga dió levéltetű kisebb-nagyobb telepei a lombozaton, a védekezés csak erőteljes felszaporodás esetén válhat szükségessé.

Tüh Annamária

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Az előrejelzés a Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom és Zala vármegyei Növényorvosi Kamarák szakembereinek megfigyelései alapján készült.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: ismerje fel a jeleket időben!

2025. július 21. 14:10

Megérkezett az eső, de vele együtt a kártevők is: a szőlő és gyümölcsösök most különösen érzékenyek a fertőzésekre, figyeljünk a védekezésre!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: újabb kihívások

2025. július 19. 13:10

Az esők után fellélegeztek a szántóföldi kultúrák, ám a betegségek és kártevők terjedése új kihívások elé állítja a gazdákat.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Több ezer tonna eladatlan almával nem tudnak mit kezdeni a szabolcsi termelők

2019. március 18. 12:17

Eddig négyszáz megyei gazdálkodó csatlakozott ahhoz a kezdeményezéshez, mely a termelői tulajdonban lévő feldolgozóüzem megépítését célozza meg.

Érdemes védekezni az almán károsító aknázómolyok ellen?

2024. augusztus 11. 04:37

Szeretném kérdezni, hogy érdemes-e egyáltalán védekezni az almán károsító aknázómolyok ellen?

Minden növény veszélyben: rajzik a cserebogár!

2019. április 15. 07:19

A naspolya kivételével már minden gyümölcstermő növény kivirágzott, a szilva már elhullajtotta szirmait, a kajszin körömnyi méretű terméskezdemények vannak, már ahol a fagy nem tizedelte meg virágzás idején.

Mitől lisztharmatos az almafám minden évben?

2018. május 23. 11:57

J. Ferencné kérdése: Almafáinkon rendszeresen megjelenik a lisztharmat, hogyan védhetném meg növényeimet a lombhullástól?