Növényvédelmi előrejelzés

A meggy- és a cseresznyeterméseket a gyümölcsmonília tizedeli

Agrofórum Online

A cseresznye és a meggy számára rosszkor jött az eső, sok a felrepedt termés, ezeken a szemeken pedig megjelent a gyümölcsmonília.

A betegség által okozott veszteséget csak néhány napos várakozási idejű készítmények bevetésével lehet enyhíteni.

Bogyós gyümölcsű növényeinken megjelent a foltosszárnyú muslica, mely ellen a védekezési lehetőségek a néhány napos szedési forduló miatt igen korlátozottak. Folyamatos rajzása miatt nehéz a védekezés ellene, valamint kevés az engedélyezett készítmény.

Mind több zöld vándorpoloska telepszik be az érőfélben levő bogyókra, nincsenek jó hatással a termés ízére. Kifejlett imágó és különböző fejlődési fokozatú lárva egyaránt előfordul a növényeken.

Néhány hetes rajzás után a napokban már kikeltek az első selyemfényű puszpángmoly hernyók is. Azokon a buxus növényeken, ahol sok a hernyó, megtalálhatók a bokor belsejében és a külső leveleken egyaránt. A megrágott levél és az ürülékcsomó alapján könnyen felismerhető a kártevő. Ne késlekedjünk a védekezéssel, mert tragikus következménnyel járhat a növény számára. Ez most a nyári nemzedéke, melyet még egy követ majd az ősz elején.

A gyümölcsmolyok rajzása a korábbi időszaknak megfelelően továbbra is intenzív. A feromon csapdákkal fogott lepkék száma hetente eléri a 35-40 darabot, tehát 10-12 napos gyakorisággal rendszeresen permetezni kell. A helyes növényvédelmi gyakorlat megkívánja a szerek rotációját, elkerülendő a rezisztencia kialakulását.

A meleg idő miatt egyre több a takácsatka is. Fontos a felszaporodás megállítása, mert később egyre nehezebb a védekezés a takácsatkák ellen. Ebben az esetben talán még nagyobb jelentősége van az atkaölő készítmények váltogatásának  ̶  a nemzedékszám nagysága miatt  ̶ fokozott a rezisztencia veszélye.

A csapadékos, párás idő kedvező a különböző kórokozók számára is. A már említett gyümölcs monília mellett igen erős az almástermésű növényeken a varasodás és a lisztharmat fertőzés veszélye. A gyakori csapadék és a rendszeres éjszakai harmatképződés miatt a több órás nedvességborítás maximálisan megnövelte a levelek és a termés ismételt újrafertőzését. Csak folyamatos védekezéssel oldható meg az intenzíven növekvő lombozat a kórokozóktól. A termés egészsége érdekében folytatni kell a kalcium pótlását, így elkerülhető a foltosodás.

A folyamatosan fennálló baktériumos tűzelhalás fertőzési veszély elhárítására használjuk a nem perzselő tribázikus rézhidroxid gombaölő készítményeket, egészen a járványveszély elmúltáig.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: támadnak a kártevők 

2025. június 24. 08:10

A meleg, párás időjárás kedvezett a kórokozóknak: a lisztharmattól a szőlőkabócáig sok a tennivaló a gyümölcsösökben.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: felgyorsult érés, sárguló levelek

2025. június 23. 10:10

A hőség és a szárazság országszerte gyorsítja a gabonák érését, csökkenti a levéltetvek számát, de fokozza a gyomosodást és stresszt.

Folyamatos a keleti gyümölcsmoly rajzása

2021. június 30. 06:55

A vértetvek szaporodása szempontjából kedvező az időjárás, kiskertekben igen jelentős fertőzések alakultak ki.

Nem lankadhat a növényvédősök figyelme – Intenzív a kártevők és kórokozók jelenléte a gyümölcsösökben

2023. július 6. 10:10

A növények fejlődése a kielégítő vízellátás miatt intenzív, de a betegségek és a kártevők sok növényvédelmi problémát okoznak.

Az alma növényvédelmének sarkalatos pontjai

2018. május 23. 04:30

Az almáról nem csak azért kell külön beszélnünk, mert a legnagyobb jelentőségű gyümölcsünk, hanem mert meglehetősen sok kórokozója, kártevője van. Emiatt az almát átlagosan évente 10-12 permetezéssel javasolt kezelni, ha piacos terméket szeretnénk elérni

Vannak olyan készítmények, melyek a varasodás és a lisztharmat ellen is felhasználhatók?

2025. április 4. 04:40

Egy kérdéssel fordulok Önökhöz. Vannak olyan készítmények, melyek a varasodás és a lisztharmat ellen is felhasználhatók az almafákra?