Növényvédelmi előrejelzés

Megjelentek a burgonyabogarak

Agrofórum Online

Május közepén változékonyan alakult az időjárás. Napsütéses és felhős, csapadékos időszakok váltogatták egymást, ennek következtében szinte minden tájegységben hullott több-kevesebb eső. Mennyiségtől függetlenül mindez kedvezően hatott a növények fejlődésére, de a mintegy 2 hetes lemaradást nem tudták pótolni a növények. A csapadékos napok hatására minden növénykultúrában felerősödött a kórokozók terjedése, a rovarkártevők támadása a repce kivételével eddig elmaradt a várakozásoktól.

Az őszi árpa mindenütt kalászol és egyúttal elkezdődött a virágzása, a búza pedig a kalászhányás kezdetén van. A csapadékos napok kedveznek a gabonalisztharmat, a levélfoltosságot okozó betegségek és a kalászfuzáriózis terjedésének. Külön kiemelendő az árpa hálózatos levélfoltosságának (Pyrenophora teres) a megerősödése, ami már a zászlósleveleket és ezzel együtt a felső levélemeleteket veszélyezteti. Ez azért lehet gond a későbbiekben, mert ezek a levelek táplálják elsősorban a kalászt és a magkezdeményeket.

A kalászfuzáriózis fertőzés veszélye ettől az időszaktól kezdődően egészen a viaszérésig fennáll, tehát csak a preventív védekezés a legjobb megoldás a kalászok megbetegedésének megelőzésére. A jelenleg rendelkezésre álló készítmények, megfelelő permetezés technikával, időben kijuttatva, kellő hatékonysággal gátolják a kórokozó fajok terjedését.

A rovarkártevők közül a vetésfehérítő bogarak és lárváik terjedésének a változékony és kissé hűvösebb idő nem kedvez, így jelenleg még csak kevés táblán indokolt a védekezés. Erősödőben van viszont a gabona levéltetű fertőzés, a kolóniák már a zászlós leveleken szívogatnak, bár kicsik még a levéltetű telepek. Észlelési szinten már hálózhatók a gabonapoloskák is, további fertőzés erősödés várható a későbbiekben.

A repce elvirágzóban van, lecsökkent a fénybogarak egyedszáma is. A becőormányosok létszáma jelenleg 10-15 db 10 hálócsapásban, ami kissé kevesebb, mint korábban.

A napraforgó és a kukorica fejlődésének sokat segített a lehullott csapadék, a vetések zöme kinőtt a barkók „foga” alól. Rajzik viszont a vetési bagolylepke, ezért a közeljövőben figyelni kell a „mocskospajor” fertőzés alakulását.

A burgonya fejlettsége az eddigi hűvös idő miatt elmarad a megszokottól, ennek ellenére megjelentek a burgonyabogár áttelelt imágói. Létszámuk most még alacsony, de várható a fertőzés erősödése.

A borsóvetések egy részénél napokon belül megkezdődik a virágzás. A bimbókon megjelentek a borsólevéltetű első kolóniái, ezért indokolt a fertőzés felszámolása a virágzás kezdete előtt, amennyiben a növények 10 %-án láthatók a levéltetvek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Őszi vetésnél fokozottan figyeljünk a talajlakó kártevőkre!

2018. augusztus 19. 11:17

A konkrét, táblaszinten történő kártevő és betegség fellépésének és terjedésének a megfigyelése a földhasználó vagy pedig a vele szerződésben álló növényorvos feladata.

Minden növény veszélyben: rajzik a cserebogár!

2019. április 15. 07:19

A naspolya kivételével már minden gyümölcstermő növény kivirágzott, a szilva már elhullajtotta szirmait, a kajszin körömnyi méretű terméskezdemények vannak, már ahol a fagy nem tizedelte meg virágzás idején.

A növények fejlődését veszélyezteti már a csapadékhiány

2020. április 14. 13:44

Az elmúlt napok időjárását és növény egészségügyi helyzetét alapvetően a tartós szárazság határozta meg. Jelentősebb mennyiségű csapadék utoljára csak március elején esett, azóta a felső talajrétegek vízkészlete minimálisra csökkent. Húsvét hétfőjén gócosan esett ugyan néhány milliméter csapadék, de ez nem jelentős tényező a növények szempontjából, hiszen a napi párolgás ennél jóval több lenne, ha lenne miből. A kalászos gabonák szemmel láthatóan kiheverték a fagyok okozta levéltörést és elhalást, de a fejlődésük alaposan lelassult.

Szilvamoly, szőlőkabóca, lisztharmat - sok a feladat a gyümölcsösökben

2020. július 9. 06:06

Az elmúlt időszakban folytatódott a hamisítatlan nyári időjárás. A 30 Celsius fok körüli meleget csak időnként szakította meg egy-egy hidegfront, főként délen és keleten, ahol a zivatargócokban heves esőzések alakultak ki. Az éjszakai hőmérséklet általában 20 Celsius fok alá ritkán csökkent. Július első dekádja végén néhány napra kissé enyhült a hőség, éjszaka kimondottan felfrissült a levegő. A cseresznye leérett, a meggy szezonja is a végét járja. Kezdődik az őszibarack érési időszaka.