Növényvédelmi előrejelzés

Ne feledkezzünk meg a learatott területeken a minél gyorsabb tarlóhántásról!

Agrofórum Online

Az elmúlt időszak időjárását néhány fokkal enyhébb meleg és a naponta rendszeresen visszatérő zivatarokkal tarkított nyári időjárás jellemezte, mely azonban az ország néhány déli-délkeleti tájegységét több alkalommal elkerülte.

Ahol a jótékony hatású bőséges csapadék nem okozott károkat, a növények fejlődése rohamos mértékű. A napraforgó táblák némelyike már bevirágzott, a kukorica pedig elkezdte címerhányását, bár a növények heterogén fejlődése továbbra is fennáll.

A gazdaságok egy részében megkezdték az őszi árpa aratását, mely a korábbi viharok miatt megdöntött növényállományban a kombájnok óvatos munkáját igényli. Az állattenyésztéssel is foglalkozó üzemek számára a szalma összegyűjtése fontos feladat, másutt pedig a szármaradványok egyenletes felszecskázása jó lehetőség a talaj szervesanyag pótlására. Remélhetőleg csak kevés gazda értékesíti energetikai vagy más ipari célra a megtermelt értékes mellékterméket.

Növényvédelmi célból is rendkívül fontos a learatott területeken a minél gyorsabb tarlóhántás. Rendszeresen kalászossal hasznosított területeken még most sem ritkaság a torsgomba és a szalmadarázs kártétele, mely ellen most is csak a tarlóégetés lenne az egyetlen hatásos, bár környezetvédelmi szempontból aggályos módszer. Manapság inkább minden kutató a tökéletes szalmaszecskázásra és a mikrobiológiai úton elősegített cellulózbontásra esküszik, mely teljes mértékben kielégíti a környezet kímélésének az igényeit, emellett elősegíti a talajok szervesanyag tartalmának növelését. A gabonaszalma köztudottan magas kálium tartalma nem vész el a lebomlás után, hanem beépül a tápanyag garnitúrába.

A gyorsan és jó minőségben elvégzett tarlóhántás után van ideje a talajnak némi pihenőre, kikelnek az elszóródott gabonaszemek, valamint az elfekvő gyommagvak egy része. Lehetőség nyílik a táblák évelő gyomnövényektől való megtisztítására is, mert ebben az időszakban olyan herbicideket is használhatunk melyre más időszakban csak korlátozottan van mód.

Az oly sok vitára okot adó glifozát hatóanyagú gyomirtókkal, valamint a még rendelkezésre álló hormonhatású készítmények hatásosan gyérítik, a más módon nem kezelhető aprószulák, mezei acat vagy fenyércirok gyomnövényeket. A tarlógyomirtás lehetősége még évtizedek múltán is hatásos fegyver maradt a növényorvosok kezében, mellyel manapság is élni kell. A jó tarlóhántásra a fokozatosság a jellemző, ami azt jelenti, hogy az első alkalommal csak a szalma mintegy 30%-át forgatjuk be a talajba, a többi pedig takarja, árnyékolja a felszínt. Ez egyrészt elősegíti a magvak csirázását, másrész megvédi a talajt a teljes kiszáradástól, segíti megőrizni a nedvességet. A fokozatos mélyítés során lesz lehetőség az összes szalma- és szármaradvány átalakítására humusszá. A rendelkezésre álló cellulózbontó készítmények mindezt elősegítik és felgyorsítják, ezáltal az utónövény számára beérett, mikrobiológiai szempontból is aktív vetőágyat tudunk készíteni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság, perzselés, kártevők

2025. július 6. 13:10

Június utolsó hetében az extrém meleg és száraz időjárás kedvezett a kártevőknek, viszont a kórokozók visszaszorultak.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: gyomok, atkák, bogarak

2025. július 5. 13:10

A forróság, az aszály és a kártevők is komoly nyomást gyakorolnak a nyári állományokra – figyelni kell minden részletre!

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

Most kell védekezni a fenyércirok, a mezei acat és a gyapottok bagolylepke ellen

2018. július 4. 08:27

Az aratás és a járulékos munkák elvégzése mellett fontos feladat a tarlók ápolása, ami nemcsak agronómiai, hanem növényvédelmi szempontból is fontos teendő.

Integrált termesztés a kertészeti és szántóföldi kultúrákban

2018. december 10. 12:06

A technika napjainkban zajló robbanásszerű fejlődése következtében a mezőgazdaságban is nő a kutatás-fejlesztés súlya, fokozódik az igény arra, hogy új tudományos eredményeken alapuló technológiák váljanak elérhetővé.

Fenyércirok (Sorghum halepense), mint gyom

2023. augusztus 24. 10:40

A fenyércirok Magyarországon mindenütt megtalálható, elsősorban az ország déli részén gyakori. Talajtípusokban nem válogat, agresszív növekedésével minden szántóföldi kultúrában fellelhető.

Medallon Premium - a tarlókezelés hatékony eszköze

2019. június 13. 11:28

A tarlókezelés kihagyhatatlan művelési elem. Ezzel az egyszerű, jól tervezhető gyomirtási beavatkozással tudunk a legtöbbet tenni azért, hogy a területeinken ne szaporodjon a gyommagkészlet, visszaszorítsuk az állományból nehezen irtható, gyakran már rezisztenciát mutató évelőket. Utána szebb, könnyebb és olcsóbb a következő évi gyomirtás.