Növényvédelmi előrejelzés

Nem halasztható tovább a télvégi lemosó permetezés – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

Február utolsó dekádjára sem változott lényegesen az időjárás alakulása. A nappali hőmérsékletek meghaladják az ilyenkor szokásos értékeket, és éjszakánként is rendszeresen fagypont feletti a levegő hőmérséklete.

Jelentősebb mennyiségű csapadék nem hullott, a gyakori szeles napokon pedig sokat száradt a talaj felszíne, így a könnyebb talajokon már elvégezhető a simítózás vagy pedig a korai vetésű növények magágy-előkészítése.

A talaj vízkészlete optimális mértékben feltöltődött az őszi és téli csapadéktól, így korai aszályos időszakkal egyelőre nem kell számolni. A növények érzik a tartósan melegebb időjárást, a kényszernyugalmi állapot több fajnál megszűnt, ami veszélyes helyzetet teremthet, amennyiben a későbbiek során nagyobb mértékű lehűlés következne be.

A csonthéjas gyümölcsű mandula és a kajszi egyes fajtáinál máris látható a rügyek pattanása, de a dísznövények közül a rózsákon már 1-2 cm-t meghaladó hajtáskezdemény látható.

Kajszi rügypattanás

Ezeknél a növényfajoknál már nem halasztható tovább a télvégi lemosó permetezés, pláne, ha a használt készítmény olajat is tartalmaz. Az őszibarackot pedig az időnként előforduló kisebb csapadék miatt indokolt réz tartalmú készítménnyel, akár több alkalommal is permetezni, nehogy a tafrinás levélfodrosodás már a rügypikkelyek között megfertőzze a levélkezdeményeket.

A kint telelt káposztaféléken aktívan röpködnek a molytetvek, ellenük házikertben most csupán a ragacsos sárgalap kihelyezése ajánlott, mert a rovarölő készítmények még nem kellően hatékonyak. Mindenesetre figyelmeztető jel, hogy korai fertőzésre kell számítani ebből a sikeresen áttelelt populációból.

A kifakadt ribiszke és köszméte első levélkéin máris találkozni a hajtászsugorító levéltetű első példányaival, így nem várat magára a bepirosodott levelek látványa sem. A kártevő a vesszőkön tojás alakban telel, tehát a kelő egyedeket kell megfigyelni.

Ribiszke hajtászsugorító levéltetve

A pázsitok gondozását is el lehet kezdeni, a talaj már megszikkadt annyira, hogy a tél folyamán elhalt, avas leveleket gyepszellőztetővel kiszedjük a sarjadó fűcsomók közül. A megtisztítás és levegőztetés bokrosodásra serkenti a pázsitot, a most aktuális első fej trágyával fokozzuk a növekedést.

Ebben az időszakban a nitrogénben túlsúlyos komplex hatóanyagú készítmények a leghatékonyabbak. A gyepszellőztetővel összegyűjtött levél maradványokból kiváló hatású levél komposzt készíthető, amit az év során ki is szórhatunk tápanyag visszapótlásra, valamint a talaj szerkezetének a javítására.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Most még megmetszhetem a ribiszkét?

2023. március 24. 04:36

Kérem tájékoztatásukat arról, hogy most még megmetszhető-e a ribiszke?

Miért sárgul a ribizli?

2019. július 29. 14:06

Piros ribiszkéim érközi részén a levelek sárgulnak, főként a nagyobb, idősebb levelek. Mi okozhatja ezt?

Védekezzünk a levéltetvek ellen a gyümölcsösökben!

2020. március 31. 11:32

Az alig kifeslett levelű almafákon és ribiszkén máris jelentkeznek az első levéltetű szívogatás tünetei.

Aggódhatnak a hazai bogyós gyümölcs kedvelők

2018. június 11. 07:12

Míg néhány évtizeddel korábban még hétezer hektáron termesztettek málnát a hazai gazdálkodók, napjainkban alig száz hektárról takarítják be a nyár kedvelt gyümölcsét a termelők.