Növényvédelmi előrejelzés

Poloskáktól szenvednek a növények – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

A növények asszimilációja és növekedése csak öntözéssel biztosítható. A betegségek terjedését túlnyomórészt gátolja a mostani klíma, míg a rovarkártevőknek megfelel ez az időjárás.

Augusztus első hetében változatlanul az aszályról szólnak a mezőgazdasági hírek. Bár a hőség kissé mérséklődött éjszaka és nappal egyaránt, országos csapadék továbbra sem hullott. Kisebb zápor-zivatar sokfelé volt, de ez csak helyileg enyhített a szárazságon.

Minden növényen aktívan szaporodnak és táplálkoznak a zöld vándorpoloskák és az ázsiai márványos poloskák. Szívogatásuk és szaporodásuk a még zöld levelekre és a bimbókra, terméskezdeményekre, valamint az érő termésre koncentrálódik.

Zöld vándorpoloskák

Az amúgy is szenvedő növényeken még látványosabbak a tünetek. A sárguló, kifakuló foltok, elhalások rendkívül nagy gazdasági károkat okoznak a paradicsomon, paprikán, uborkán, padlizsánon, de a kártevők nem kímélik a gyümölcstermő növényeket sem.

Almában továbbra is alacsony a varasodás és a lisztharmat-fertőzés veszélye, kivéve a csapadékot kapott ültetvényeket. Megnövekedett viszont a moníliával fertőzött gyümölcsök száma a napégés, a jégverés és a rovarkártevők miatti sebzések nyomán.

Az almamoly rajzása folyamatos, kissé csökkenő tendenciát mutató. Az érőfélben levő alma-és körtefajtákon erősödik a darazsak okozta kártétel, akárcsak a zsendülő szőlőfürtökön. Továbbra is intenzíven terjed a lombkoronában a vértetű, a hatékony védekezést akadályozza a teljes kifejlettségű lombkorona.

Darazsak kártétele almán

A cseresznye- és meggyfákon eső hiányában tart az idő előtti lombhullás, ami elsősorban élettani eredetű, de közrejátszik a sztigminás és blumeriellás levélbetegség is. Amennyiben erősödik a fertőzés, az megbetegítheti a rügyeket is. A szilvamoly és a keleti gyümölcsmoly rajzása folyamatosan tart, de enyhén csökkenő tendenciájú.

A nyugati dióburok-fúrólégy repülése továbbra is intenzív, nem csökkent a csapdába ragadt legyek száma, intenzív védekezés javasolt a kártevő ellen.

Folyamatosan érnek a korai szőlőfajták. A lisztharmat terjedése a lombozaton figyelhető meg, akárcsak a peronoszpóra, ami a hajtásvégek fiatal leveleit fertőzi, ott, ahol a nedvességi viszonyok megengedik.

A tömött fürtű fajtákon már láthatóak a szürkepenészes rothadás tünetei, ezért fertőzésveszélyes körülmények között indokolt lehet a védekezés, az élelmezés-egészségügyi várakozási idő betartása mellett.

Szőlő szürkepenészes rothadása

Mérsékelten, de rajzik a selyemfényű puszpángmoly. A kártevő alacsony létszám mellett is képes sok utódot produkálni, ezért feltétlenül fontos a lárvakelés kezdetének a megfigyelése.

Selyemfényű puszpángmoly lepke éjjeli fénynél
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság, perzselés, kártevők

2025. július 6. 13:10

Június utolsó hetében az extrém meleg és száraz időjárás kedvezett a kártevőknek, viszont a kórokozók visszaszorultak.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: gyomok, atkák, bogarak

2025. július 5. 13:10

A forróság, az aszály és a kártevők is komoly nyomást gyakorolnak a nyári állományokra – figyelni kell minden részletre!

Erőteljesen terjed az almafa vértetű, védekezzünk ellene!

2019. július 31. 08:33

Július utolsó hetének időjárását főként a nagy változékonyság jellemezte. Zivatarfelhők jöttek- mentek az országban, kiszámíthatatlan valószínűséggel okoztak csapadékot, helyenként jeget is hozva. Kisebb körzetekben az eső intenzitása jelentős károkat okozott. A jelenlegi növény-egészségügyi helyzet a betegségeknek és a kártevőknek egyaránt kedvez, elsősorban a magas páratartalom és az erős éjszakai harmatképződés miatt. A talaj átmeneti magas nedvességtartalma kedvező mikroklímát teremt a kórokozók számára, de több kártevő rajzása ismét erősödött.

Meghatározó a mezei pocok fertőzöttség - védekezzünk ellenük!

2019. szeptember 17. 08:03

A hűvösebb éjszakák több kártevő rajzását megállították vagy pedig lecsökkentették. a szárazabbra fordult időben elsősorban a kártevők támadására kell koncentrálni a növényvédelemben.

Az étkezési paprika növényvédelme - kártevők a paprikatermesztésben (2/2.)

2019. március 29. 05:37

Az elmúlt években számos növényvédelmi problémával küzdöttek a termesztők, amelyet csak fokozott, hogy egyre kevesebb hatóanyag áll rendelkezésre a védekezés során.

Tetemes a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke kártétele

2019. szeptember 24. 09:03

A tartós szárazság felgyorsította a kukorica érési folyamatait, így a korai érésű hibridek aratása is megkezdődhet.