Növényvédelmi előrejelzés

Rajzik a repcedarázs

Agrofórum Online

Az elmúlt héten kezdetben ősziesre fordult az időjárás, majd néhány nap után ismét kellemes nyárvégi napok köszöntöttek ránk. A nappali 20-25 Celsius fok maximumok mellett éjszakánként jelentős volt a lehűlés, így csak 5-10 fokot lehetett mérni. Ezen a héten csapadék csupán helyenként hullott, de jelentéktelen mennyiségben. A nagy hőmérsékleti különbség miatt reggelente erős harmatképződést lehetett tapasztalni.

Annak ellenére, hogy a múlt hónap végén elkezdődött az őszi káposztarepce vetése, még most is nagy területeken virít a repce árvakelés országszerte. Az árvakeléseken jelenlevő betegségek és kártevők most már közvetlenül veszélyeztetik az elvetett vagy kelő félben levő repcevetéseket. Az árvakeléseken jelenleg a fómás levélfoltosság felszaporodása figyelhető meg, míg a keresztesvirágúak és a földibolhák imágói továbbra is hámozgatják a növények leveleit. A bolhafertőzöttség táblánként erősen változó mértékű, a mérsékelttől a kiugróan magas szintig.

E két károsító mellett fokozatosan erősödő mértékű a repcedarazsak rajzása, mely az árvakelésekről könnyedén áttevődhet a fiatal vetésekre. Az előző hónapban már látványosan erősödött a vetési bagolylepke rajzása, mely különösen a gyomos elővetemény táblákat veszélyeztette, ugyanis itt voltak kedvezőek a feltételek a bagolylepke tojásrakásra. A vetőágy előkészítő munkálatok csak mérsékelt eredménnyel gyérítik a kikelt mocskospajorokat, ezért érdemes már most ellenőrizni a vetéseket.

A kukorica érése már a nyugati országrészben is elkezdődött, de más térségekben a növények előrehaladottabb állapotban vannak. A cső alatti levélemeletek szinte mindenütt leszáradtak, a csövek pedig lefelé fordultak a száron.

Rajzik még ugyan a kukoricamoly második nemzedéke, de a lepkék repülése csökkenő tendenciájú, a heti fogás mindössze 4-7 darab csapdánként. A viszonylag nyugodt idő miatt a fertőzött növények szártörése kevéssé jellemző még most. A szárazság miatt a fuzáriumos cső-és szemfertőzöttség a korábbiakhoz képest alig változott, és elsősorban a csővégek érintettek a megbetegedésben. Általános jelenség a mezei nagyvadak, a szarvasok és a vaddisznók növekvő kártétele a kukoricásokban, ami ellen a gazdálkodók tehetetlenek.

A napraforgó érése országrészenként erősen változó mértékű, a nyugati tájegységekben még csak most kezdik a deszikkálást, délen és keleten pedig már javában folyik az aratás. A már korábban sem jelentős mértékű levél- szár-és tányér megbetegedés a száraz idő következtében alig változott, inkább az élettani jellegű száradás a jellemző a növényeken.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

A növények fejlődését veszélyezteti már a csapadékhiány

2020. április 14. 13:44

Az elmúlt napok időjárását és növény egészségügyi helyzetét alapvetően a tartós szárazság határozta meg. Jelentősebb mennyiségű csapadék utoljára csak március elején esett, azóta a felső talajrétegek vízkészlete minimálisra csökkent. Húsvét hétfőjén gócosan esett ugyan néhány milliméter csapadék, de ez nem jelentős tényező a növények szempontjából, hiszen a napi párolgás ennél jóval több lenne, ha lenne miből. A kalászos gabonák szemmel láthatóan kiheverték a fagyok okozta levéltörést és elhalást, de a fejlődésük alaposan lelassult.

Komposztáljunk, használjunk mulcsot

2020. október 21. 09:03

Október második dekádjában az átlagosnak megfelelő, csendes időjárás volt a jellemző. A korábbi sok csapadékot hozó időjárási frontok elvonultak, helyében túlnyomóan napos idő alakult ki, ami kedvez az esőzések miatt megakadt mezőgazdasági munkálatok folytatásának. Az erősen felázott talaj miatt néhány feladat befejezése csúszik, különösen a szántóföldön. A kertészetekben és a házi kertekben a betakarítás már jórészt befejeződött, most inkább a jövő évre való felkészülés az időszerű. Most elsősorban a házi kerti aktuális teendőkről írnék.

Rajzik az almamoly

2021. június 9. 12:16

Június első dekádjára megérkezett a nyáriasan meleg időjárás. A nappali maximumok rendszeresen 25-30 Celsius fok körül alakulnak, és éjszaka sem csökken a hőmérséklet 14-16 fok alá. A frontmentes időszak miatt csak helyenként alakulnak ki záporok-zivatarok. Reggelente igen erős a harmatképződés. A jelenlegi időjárás egyaránt kedvez a kártevőknek és a kórokozóknak. A májusi bőséges csapadék után intenzív a növények hajtásnövekedése, különösen ott, ahol a késői fagyok miatt gyenge lesz a termés.

Gabonavetés: a csávázás mellett a vírusvektorok elleni védelemről is gondoskodni kell

2018. szeptember 12. 06:52

Szeptember első dekádjában az addig csapadékos időjárás szárazabbra fordult. Néhány fokkal a nappali hőmérséklet is csökkent, az éjszakai átlagok pedig hűvösebbre váltottak. A levegő magas páratartalma miatt igen erős az éjszakai harmatképződés. Most az őszi betakarítási és talaj előkészítési munkákat semmi sem akadályozza.