Növényvédelmi előrejelzés

Sok helyen még mindig lehet lemosó permetezést alkalmazni

Agrofórum Online

Az elmúlt héten szélsőséges különbség mutatkozott a nappali és éjszakai hőmérséklet között. A szélsőségek ellenére a mandula országszerte virágzásnak indult, a korai kajszi fajták pedig a Duna-Tisza közén és dél-Dunántúlon virágoznak, másutt pedig piros bimbós állapotúak. A többi gyümölcsféle rügyfakadása is tart, bár itt vontatottabb az indulás. A középtávú meteorológiai előrejelzések március közepére sem mutatnak látványos tavasziasodást, már megszűnhetnek az éjszakai fagyok.

A vontatott tavaszodás miatt a gyümölcsfélék nagy részénél még most is lehet folytatni a télvégi lemosó permetezést. Ez alól csupán a most virágzó fajok számítanak kivételnek, ezeknél a növényeknél a virágzás idejére át kell térni a kontakt és szisztemikus gombaölő készítmények használatára.

A permetezést különösen a mandulánál és a kajszinál kell folytatni, ugyanis a virág- és hajtásfertőző monília ebben az időszakban különösen agresszíven támadja meg a virágokon keresztül a fákat. A fertőzés első tünete a virágok barnulásában és hervadásában jelentkezik, később a kórokozó behatol a vesszőkbe is, és azok elhalását okozza. A fertőzés járványos terjedésének különösen a csapadékos időjárás kedvez, ezért ilyen időben már a virágzás kezdetekor, majd fővirágzásban és sziromhullás idején is indokolt a permetezés.

Az őszibarack esetében a rügyfakadás más szempontból is kritikus fenológiai stádium. A rügypikkelyekről és a beteg vesszőkről ilyenkor hatol be a rügy belsejébe a tafrinás levélfodrosodás, vagy népies nevén, a dérgomba. Ehhez a folyamathoz eső szükséges, ami hűvös idővel társul. Van időszak, amikor ez a fertőzési folyamat már januárban bekövetkezik, most száraz ugyan az idő, de a következő csapadékos periódus lehetővé teszi a megbetegedést, így rügyfakadáskor már fertőzött levelek fognak kifakadni. A tafrinás tünetek utólag már nem gyógyíthatók semmilyen kezeléssel. Rózsaszín bimbós állapotig a réztartalmú készítmények a leghatékonyabbak, később pedig át kell térni más kontakt és felszívódó gombaölőkre.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: támadnak a kártevők 

2025. június 24. 08:10

A meleg, párás időjárás kedvezett a kórokozóknak: a lisztharmattól a szőlőkabócáig sok a tennivaló a gyümölcsösökben.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: felgyorsult érés, sárguló levelek

2025. június 23. 10:10

A hőség és a szárazság országszerte gyorsítja a gabonák érését, csökkenti a levéltetvek számát, de fokozza a gyomosodást és stresszt.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Előrejelző eszközök túlzott használatának veszélyei

2025. február 25. 09:40

A sárga színű színcsapdák alkalmazása meglehetősen elterjedt, de ezek semmilyen szelektivitással nem rendelkeznek.

Olaszsáska jelent meg tömegesen Fejér megyében

2020. június 3. 10:46

Már most kijelenthető, hogy a kalászos gabona és őszi káposztarepce termése alulmúlja tél végén várt kilátásokat. Növény egészségügyi szempontból mindezek következtében a növénykórtani helyzet kedvezőnek mondható, inkább a rovarkártevők jelenléte a domináns.

Szőlő: van ahol a feketerothadás szüretel

2018. július 12. 05:50

Kertészeti kultúrákban a csapadékosabb vidékeken a hosszú ideig tartó levélnedvesség igen kedvező feltételeket teremt az alma- és körtevarasodás fertőzés terjedéséhez. A betegség egyaránt veszélyezteti a lombozatot és a gyümölcsöket.