Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: forróság, aszály, károsítók

Június első hetének időjárása nyáriasra fordult, kisebb átmeneti lehűlés csak Medárd napjától következett be. Az ország nagy részén folytatódott a szárazság, olyannyira, hogy a legtöbb helyen a gabonák felszáradása, kényszerérése is megkezdődött.

A nyugati tájakon helyenként kisebb eső, jégeső is előfordult viharos környezetben de ez nem sokat javított a talajok nedvesség ellátottságán. Az éjszakai és nappali hőmérsékletek is emelkedtek, csupán az átmeneti felfrissülés idejére csökkent újra 10 °C alá a hőmérséklet.

Egészséges zászlós levelek, enyhe fuzárium

Az aszályos időjárás, az őszi gabonák kényszerérése mellett a búza állományok alsó leveleinek felszáradását eredményezte, míg az őszi árpa állományok száradása szinte teljes felületen bekövetkezett. Búzában a még zölden maradt felső két levélemeleten a lisztharmat és a pirenofórás levélfoltosságok újabb tüneteivel nem találkoztunk. A zászlós levelek többnyire egészségesek maradtak. A fuzáriumos kalászfertőzés tünetei nagyrészt észlelési szintűek, gyenge, legfeljebb közepes mértékűek a kalászokon.

Gyenge mértékű fuzáriumos kalászfertőzés
Gyenge mértékű fuzáriumos kalászfertőzés

A levéltetvek száma és kártétele nem emelkedett, a poloskák előfordulása is góc-szerű, kártételi küszöbszint alatti és még mindig találhatóak foltszerűen vetésfehérítő lárvák is, de védekezés már nem indokolt ellenük a viaszérés körüli gabonákban.

Repce: érik a becő, de figyelni kell a szárbetegségekre

Repcében folytatódott a becők fejlődése, az állomány érése. A fómás betegség szártünetei mostanra mindenütt megjelentek, különösen a repceszár-ormányossal és/vagy nagy repcebolhával fertőzött területeken, ahol a kifurakodási nyílás, vagy a kártétel következtében leváló levélnyél helyén kisebb-nagyobb kiterjedéssel jelentek meg a jellegzetes tünetek, tömeges piknídium képződéssel. Az alternáriás becőfoltosság fellépése góc-szerű, egy-egy táblán a becők ~5-8%-a fertőzött.

Kukorica: már „furulyáznak” a vízhiány miatt

A kukorica, napraforgó táblákon is nagy szükség lenne a csapadékra, főleg kukoricában sok helyen tapasztalhatóak a vízhiány tünetei („furulyáznak” a kukoricák). Az 5-7 leveles kukoricában az ország egyes területein megkezdődött a gyapottok bagolylepke rajzása, de egyedszámuk még nem éri el a veszélyes mértéket.

Napraforgó és gyomnövények: erősödik a parlagfű

Napraforgóban a levéltetvek folyamatosan jelen vannak, további szaporodásuk nem következett be. A szklerotíniás betegség megjelenése egy-egy táblán belül szórványos, a betegség nagyobb arányú fellépésére esős körülmények között lesz nagyobb esély. A parlagfű kelése, fejlődése folyamatos, így számos táblán alakult ki jelentős gyomborítottság a jelenleg akár 12-14 leveles gyomnövényből.

Burgonya: már virágzik, de a csigák is megjelentek

Burgonyában a burgonyabogár minden fejlődési fokozata megtalálható, de a kártétel a legtöbbször csak egy-egy kisebb területre korlátozódik. Az alföldi tájakon már hetekkel ezelőtt megjelentek a burgonyavész első tünetei, amelyek mostanra sem növekedtek, szemben a Nyugat-Dunántúl kissé csapadékosabb, párás tájaival ahol az észlelési szintű betegség fellépés az elmúlt héten következett be.

Burgonyavész tünete az alsó leveleken
Burgonyavész tünete az alsó leveleken

Ültetéstől, fajtától függően a sorok záródása megkezdődött, helyenként a virágzás is tapasztalható, így a zárt lombozatú állományokban (különösen öntözés esetén) kismértékű lehűlés mellett kedvező mikroklíma alakulhat ki az újabb fertőzésekhez. A megelőző védelem javasolt, mivel a betegség lappangási ideje 5-6 napra lecsökkent.

Emellett vegyük figyelembe, hogy a tartós szárazság (<75% páratartalom) és a továbbra is magas nappali hőmérsékletek (25-30 °C) nem kedveznek a fertőzéshez ezért a permetezési fordulók szükség szerint meghosszabbíthatók.

Burgonyában (gyakran házi kertekben) a házatlan csigák okoznak rágásukkal tetemes kárt a burgonya állományok alsó, árnyékos zónájában.

Borsó: nem terjednek a betegségek

A száraz időjárás nem kedvezett a borsóban esetlegesen fellépő kórokozók számára sem. Az aszkohítás betegség kezdeti, szórványos tünetei nem erősödtek tovább és egyelőre baktériumos betegségek sem tapasztalhatók.  

Tüh Annamária

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Az előrejelzés a Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom és Zala vármegyei Növényorvosi Kamarák szakembereinek megfigyelései alapján készült.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság, perzselés, kártevők

2025. július 6. 13:10

Június utolsó hetében az extrém meleg és száraz időjárás kedvezett a kártevőknek, viszont a kórokozók visszaszorultak.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: gyomok, atkák, bogarak

2025. július 5. 13:10

A forróság, az aszály és a kártevők is komoly nyomást gyakorolnak a nyári állományokra – figyelni kell minden részletre!

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Megérkezett a megoldás az aszály ellen

2020. május 14. 07:39

A NATURAMIN WSP a legmagasabb (80 %) tizenhét féle aminosav és (12,8 %) nitrogéntartalommal rendelkező biostimulátor. A NATURAMIN WSP kiválló kombinációs partnerei. Búzában : Naturamin + Hed-Land Zsémix. Kukoricában: Naturamin + Hed -Land Cinkmix. Napraforgóban: Naturamin + Hed -Land Bórmix.

KITE: Legyen a vízügy szívügy!

2018. április 19. 07:34

Együttműködési megállapodást írt alá az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a KITE Zrt. vezetője az aszály- és belvízkárok mérséklésének érdekében.

Az aszály miatt mennek tönkre a dán farmerek

2018. szeptember 30. 13:45

Ebben az évben eddig már több mint 100 gazdálkodó ment tönkre Dániában a nagy szárazság okozta veszteségek miatt.

Most erre van szükség: azonnal felvehető nitrogén

2020. április 27. 16:42

Az intenzív növekedési szakaszban a kalászosok számára nélkülözhetetlen a megfelelő mennyiségű felvehető nitrogén!