Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: károsítanak a vetésfehérítő bogarak és a gabonalevéltetvek

Agrofórum Online

Április utolsó hete változékony, de fokozatosan melegedő időjárással indult.

A melegebb nappalok és az enyhe éjszakák felgyorsították a növények fejlődését, de egyre több betegség és kártevő jelenik meg. A korai vetésű kukoricák egy része már kelésnek indult, de ezzel párhuzamosan még most is tart a napraforgó és a kukorica vetése. Az utóbbi időszakban csapadék csak szórványosan hullott, így nagy erőkkel folynak a munkálatok a határban.

Az őszi árpa kalászol, illetve hasban van, a búza pedig a szárbaindulás stádiumában van. A dús állományokban a tartósan párás időjárás kedvez a betegségek terjedésének, valamint a fertőzés erősödésének. A búza szeptóriás fertőzöttsége az alsó leveleken 26-50 % közötti, de néhány állományban eléri a 40-70 %-ot is. Emelkedett a sárga- és némileg a vörösrozsda fertőzés szintje is, ez utóbbi fertőzés erősödése várható a felmelegedés miatt. Általánossá vált a gabonalisztharmat fertőzés, 15-20% gyakorisággal, elsősorban a szártövön és az alsóbb leveleken. Árpán a lisztharmat és a törperozsda fertőzés stagnáló, a levélfoltosságot előidéző gombabetegségek előfordulása gócszerűen gyakrabban figyelhető meg. A melegedő időjárás hatására a vetésfehérítő bogarak szinte minden árpa- és búzatáblán gondot okoz. A fűhálózás során 10 hálócsapásban akár 400-500 bogarat begyűjthetünk, folyamatos a peterakás, de a lerakott peték egy részéből már napokon belül megkezdődik a lárvakelés, tehát elhúzódó lárvakelésre és kártételre kell számítani minden kalászos kultúrában, beleértve a tavaszi kalászosokat is. A vetésfehérítő bogarak súlyosbodó kártétele mellett a napokban a gabonalevéltetvek kis kolóniái is megjelentek. A párás és melegedő időjárás kedvező a levéltetű telepek növekedéséhez és gyarapodásához.

Szárormányos lárvája

Az őszi káposztarepce teljes virágzásban van. A szárormányosok létszáma fokozatosan csökkenő tendenciát mutat, ugyanakkor a lárvák károsítása a szárban és a levélnyélben még most is észlelhető. A fénybogarak előfordulása folyamatosan sok, de a bőséges táplálék miatt kisebb a kártétel, a kártevő elleni védekezést inkább a kissé emelkedő létszámú becőormányos népességhez érdemes igazítani, a méhkímélő technológia szabályainak szigorú betartása mellett.

A kukorica és a napraforgó barkókártevői már a vetés kezdetével együtt megjelentek. Veszélyes mértékű kártételükre abban az esetben kell számítani, ha valamilyen oknál fogva a növények kelése vontatottá válna. A biztonság kedvéért érdemes a vetéseket folyamatosan ellenőrizni, mindaddig, míg a növények ki nem nőnek a barkók „foga” alól.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság, perzselés, kártevők

2025. július 6. 13:10

Június utolsó hetében az extrém meleg és száraz időjárás kedvezett a kártevőknek, viszont a kórokozók visszaszorultak.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: gyomok, atkák, bogarak

2025. július 5. 13:10

A forróság, az aszály és a kártevők is komoly nyomást gyakorolnak a nyári állományokra – figyelni kell minden részletre!

Itt az ideje védekezni az őszi kalászosokban

2018. április 4. 06:47

Az őszi árpa napokon belül szárba indul, ezért fontos megakadályozni a kórokozók terjedését az alsó idősebb levelekről a felső levélemeletek irányába.

Aggodalomra adhat okot a repcefénybogár tömeges jelenléte

2020. március 30. 16:47

A kártevők közül most a repcefénybogár tömeges jelenléte ad okot az aggodalomra. A lehűlés okozta fejlődéslassulás miatt elhúzódik a repce virágzása, emiatt sok a megrágott bimbó.

Erős a levéltetvek kártétele - nagy az esélye a vírusfertőzések átadásának

2019. november 5. 06:37

A növények fejlődésével párhuzamosan az őszi káposztarepcében, az árpában és a búzában egyaránt erős levéltetű-fertőzés kialakulásának lehetünk szemtanúi.

Fokozott a veszélye a repce szárormányos imágó tojásrakásának!

2020. február 18. 11:16

A nappali melegebb idő már a hónap elején előcsalogatta a repce szárormányos imágókat téli álmukból, és a repce is készen áll a szárba szökkenéshez, fokozott a veszélye a kártevő tojásrakásának.