Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: megkezdődött a repcefénybogarak bimbókárosítása

Agrofórum Online

Az elmúlt napok mozgalmas időjárása után várhatóan ismét tavaszias napoknak örülhetünk. Március utolsó napjaiban átvonuló csapadékfront több-kevesebb csapadékot hozott az ország minden területére. A lehullott eső mennyisége 5-10 mm között ingadozott, ennél több csak kevés helyen hullott. A csapadék nyomában átmenetileg hideg légtömeg zúdult a Kárpát-medencébe, éjszakai fagyokat és károkat okozva az éppen virágzó kajszi- és őszibarack-kultúrákban.

Ha virágzik a kökény, akkor itt az ideje a kukorica vetésének, legalábbis a néphagyomány szerint. Néhány igyekvő gazda tartotta magát ehhez, pedig a talajhőmérséklet még nem érte el az optimális szintet. A hideg talajba elvetett mag elfekszik, esetleg megfázik, de semmiképpen nem fog korábban kikelni, mint az optimális időben talajba kerülő.

Az őszi kalászos gabonák közül az árpa szárba indulás közeli állapotban van, de a búza is befejezte a bokrosodást. A növényállományok országszerte szépnek mondhatók. Növénykórtani szempontból mindkét növényen megtalálhatók a legfontosabb betegségtünetek. Őszi árpán elsősorban a levélfoltosság kórokozói, az árpa törperozsda dominál, búzán pedig a gabonalisztharmat és helyenként a vörösrozsda tüneteit lehet megfigyelni. Lassan, de stabilan megkezdődött a kórokozók terjedése a fiatal levelekre, ezért az időjárás melegebbre fordulásával tömegessé válhat a friss fertőzés, szükségessé válik az első védekezés, amivel megakadályozható a szárba induló növényeken a betegségek felfelé való terjedése.

Gabonalisztharmat levéltünet búzán

Kártevő rovarok közül csupán a betelepülő vetésfehérítő bogarak jelentek meg, főként a vetések szegélyében, létszámuk azonban még messze alatta van a veszélyességi küszöbértéknek. A védekezési küszöb jelen esetben 10-15 imágó 10 hálócsapásban.

Repcefénybogár károsítása

Az őszi káposztarepcében elvégzett védekezések hatására erőteljesen lecsökkent a szárormányosok egyedsűrűsége, de a korábban lerakott tojásokból kikeltek a lárvák. Károsításuk hatására gyakori a levélnyél és a szár felrepedése. A rejtett és valódi zöld bimbókon tömegesen gyülekeznek a repcefénybogarak. Éheznek, ezért megkezdődött a bimbók károsítása, hogy táplálékhoz jussanak. Az időjárás felmelegedésével várhatóan felgyorsul a virágzás, így lecsökken a fénybogár-kártétel. A fénybogarak létszámviszonyait addig is folyamatosan ellenőrizni kell sárgatálas, vagy ragacsos fogólapos csapdázással. A csapdákat mindig a növényállomány magasságához kell igazítani a helyes fogási értékek elérése érdekében.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Rengeteg munkát adnak a kertészeknek a károsítók, kórokozók

2021. június 2. 17:09

Május utolsó dekádjában tovább folytatódott a sokévi átlagnál hűvösebb, változékony időjárás. A növények mintegy két hetes lemaradásban vannak fejlődésükben. A talajhőmérséklet nem emelkedik kellőképpen, ezért a melegigényes növények, főként a paprika, a paradicsom, a padlizsán a csapadékos napok, a talaj optimális vízháztartása ellenére, alig fejlődnek. Késésben van a szabadföldi szamóca érése is, a szedési forduló sokszor napokkal tolódik. Növényvédelmi feladatokat most elsősorban a hűvösebb klímát kedvelő kórokozók és kártevők adnak.

Ne feledjék a szőlőszüret utáni lemosó permetezéseket! – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. szeptember 20. 15:10

Tart még a szőlőszüret, de a lisztharmat áttelelését biztosító kazmotéciumok képződése felgyorsult, így a fürtök leszedése után el kell végezni a lemosó permetezéseket, főként az érzékeny fajtákban.

Már láthatóak a fuzáriózis tünetei. Intenzív a kukoricamoly rajzása

2023. július 4. 17:26

Az elmúlt hetet a mérsékelten meleg, csapadékmentes időjárás jellemezte. Eső csak szórványosan hullott, néhol zivatar és jégeső kíséretében. A nagy hőmérsékleti kontraszt miatt rendszeresen erős hajnali harmatképződést tapasztalhattunk. Július első napjaiban egy kisebb csapadékfront áztatta a földeket, megakasztva néhány napra a kalászos gabonák aratását. A kapás növénykultúrák intenzív növekedését nagyban segíti a jelenlegi időjárás.

Megjelent a levélpirosító levéltetű, fakad a szőlő

2019. április 3. 08:54

Ritkán fordul elő, hogy április első napjaiban a kajszi már elvirágzott és a többi gyümölcstermő növény virágzásnak indult. Kivétel ez alól csupán a birs, az alma pedig piros bimbós állapotban van.