Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: megkezdődött a repcefénybogarak bimbókárosítása

Agrofórum Online

Az elmúlt napok mozgalmas időjárása után várhatóan ismét tavaszias napoknak örülhetünk. Március utolsó napjaiban átvonuló csapadékfront több-kevesebb csapadékot hozott az ország minden területére. A lehullott eső mennyisége 5-10 mm között ingadozott, ennél több csak kevés helyen hullott. A csapadék nyomában átmenetileg hideg légtömeg zúdult a Kárpát-medencébe, éjszakai fagyokat és károkat okozva az éppen virágzó kajszi- és őszibarack-kultúrákban.

Ha virágzik a kökény, akkor itt az ideje a kukorica vetésének, legalábbis a néphagyomány szerint. Néhány igyekvő gazda tartotta magát ehhez, pedig a talajhőmérséklet még nem érte el az optimális szintet. A hideg talajba elvetett mag elfekszik, esetleg megfázik, de semmiképpen nem fog korábban kikelni, mint az optimális időben talajba kerülő.

Az őszi kalászos gabonák közül az árpa szárba indulás közeli állapotban van, de a búza is befejezte a bokrosodást. A növényállományok országszerte szépnek mondhatók. Növénykórtani szempontból mindkét növényen megtalálhatók a legfontosabb betegségtünetek. Őszi árpán elsősorban a levélfoltosság kórokozói, az árpa törperozsda dominál, búzán pedig a gabonalisztharmat és helyenként a vörösrozsda tüneteit lehet megfigyelni. Lassan, de stabilan megkezdődött a kórokozók terjedése a fiatal levelekre, ezért az időjárás melegebbre fordulásával tömegessé válhat a friss fertőzés, szükségessé válik az első védekezés, amivel megakadályozható a szárba induló növényeken a betegségek felfelé való terjedése.

Gabonalisztharmat levéltünet búzán

Kártevő rovarok közül csupán a betelepülő vetésfehérítő bogarak jelentek meg, főként a vetések szegélyében, létszámuk azonban még messze alatta van a veszélyességi küszöbértéknek. A védekezési küszöb jelen esetben 10-15 imágó 10 hálócsapásban.

Repcefénybogár károsítása

Az őszi káposztarepcében elvégzett védekezések hatására erőteljesen lecsökkent a szárormányosok egyedsűrűsége, de a korábban lerakott tojásokból kikeltek a lárvák. Károsításuk hatására gyakori a levélnyél és a szár felrepedése. A rejtett és valódi zöld bimbókon tömegesen gyülekeznek a repcefénybogarak. Éheznek, ezért megkezdődött a bimbók károsítása, hogy táplálékhoz jussanak. Az időjárás felmelegedésével várhatóan felgyorsul a virágzás, így lecsökken a fénybogár-kártétel. A fénybogarak létszámviszonyait addig is folyamatosan ellenőrizni kell sárgatálas, vagy ragacsos fogólapos csapdázással. A csapdákat mindig a növényállomány magasságához kell igazítani a helyes fogási értékek elérése érdekében.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: ismerje fel a jeleket időben!

2025. július 21. 14:10

Megérkezett az eső, de vele együtt a kártevők is: a szőlő és gyümölcsösök most különösen érzékenyek a fertőzésekre, figyeljünk a védekezésre!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: újabb kihívások

2025. július 19. 13:10

Az esők után fellélegeztek a szántóföldi kultúrák, ám a betegségek és kártevők terjedése új kihívások elé állítja a gazdákat.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Kezdődhet a fejtrágyázás és a gyümölcsfák tisztogatása

2018. február 26. 16:04

Hiába a február végi nagy hideg, a kártevők és betegségek nem fognak tömegesen elpusztulni, a növényvédelemre ismét fel kell készülni.

Pocok, hörcsög, szárormányos, belvíz keseríti a gazdák életét

2021. február 23. 08:53

Régi bölcsek állítják, hogy „nem eszi meg a kutya a telet”. Ez a közmondás az idei télre is igaz. Már-már azt hittük, hogy megússzuk komolyabb hideg nélkül, de február eleje megcáfolt bennünket. A hideg nem tartott sokáig, de annál keményebbnek bizonyult. A tél okozta elfagyások mértékéről hamarosan meggyőződhetünk. Most, február utolsó dekádjában már enyhült a tél szorítása, éjjelente még fagypont körüli a hőmérséklet, de ha kisüt a nap, akár 10-15 Celsius fok is lehet.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Rajzik az almamoly

2021. június 9. 12:16

Június első dekádjára megérkezett a nyáriasan meleg időjárás. A nappali maximumok rendszeresen 25-30 Celsius fok körül alakulnak, és éjszaka sem csökken a hőmérséklet 14-16 fok alá. A frontmentes időszak miatt csak helyenként alakulnak ki záporok-zivatarok. Reggelente igen erős a harmatképződés. A jelenlegi időjárás egyaránt kedvez a kártevőknek és a kórokozóknak. A májusi bőséges csapadék után intenzív a növények hajtásnövekedése, különösen ott, ahol a késői fagyok miatt gyenge lesz a termés.