A tanúsított biogazdálkodás nem egyszerű feladat. Jogszabályi ismeretek, gyakorlati tapasztalatok, lexikális tudás, türelem és még több türelem. A fenntartható fejlődés előtérbe kerülése, a hatóanyag-kivonások, a mezőgazdasági támogatások és a trend egyre több gazdálkodót buzdít a biogazdálkodás elkezdésére. Aki szeretné kevesebb komplikációval végezni a dolgát, annak összegyűjtöttem a leggyakoribb hibákat, amiket figyelmetlenségből sokan elkövetnek a növénytermesztési ágazatban.
A tanúsító szervezettel történő szerződéskötés során, mint azt már tudják, 90 napon belül sor kerül a nyitóellenőrzésre. Ez az ellenőrzés sarkalatos pontja a későbbi közös munkának, hisz bár egy biogazdálkodónak már a szerződéskötés napjától meg kell felelnie a jogszabályoknak, és feltételezzük, hogy ezekkel tisztában is van, ennek ellenére itt minden fontos információ elhangzik, amire a gazdálkodónak az év során figyelnie kell. Emellett egy jó szaktanácsadó kellő szakmai támogatást nyújt, de a tapasztalatok alapján mégis előfordulnak vétlen hibák. Olyanok, amelyek bár nem szándékosak, mégis az eset súlyosságától függően akár szankcionálást vonhat maga után az ellenőrzésen. A szankciókról egy későbbi cikkben hosszabban írok, de gyors bevezetőként szeretném megemlíteni, hogy bizonyos szankciók jelentéskötelezettek, mely által a kormányhivatal dönt a további lépésekről.
A mai cikk természetesen nem a szándékos csalásról szól (műtrágyázás, tiltott kezelés, csávázott vetőmag felhasználás, GMO felhasználás, stb.), hanem azokról az esetekről, amelyeket a gazdálkodó vagy szaktanácsadója elnéz, elfelejt, vagy amiről nem a megfelelő helyen tájékozódik.
Következzenek tehát azok a példák, amelyeket a leggyakrabban elkövetnek:
Szaporítóanyag
- Kezeletlen konvencionális vetőmag vásárlás előtt nem kérnek vetőmagengedélyt a tanúsító szervezettől.
- Konvencionális palántát vásárolnak bio minősített helyett.
- Földlabdás facsemetét vásárolnak szabadgyökerű helyett (ritka, de szót érdemel).
- Nem teszik el a vetőmagok zsákcímkéit, vagy azok nincsenek összhangban a számlával.
- Ismeretlen eredetű, nem fémzárolt vetőmagot szereznek be papírok nélkül.
Növényvédelmi készítmények
- Magyarországon nem engedélyezett, engedélyokirattal nem rendelkező készítményt használnak fel.
- Engedélyokirattól eltérő módon használják fel a készítményt, nem engedélyezett kultúrában, nem megfelelő technológiával.
- Vásárlás előtt nem tájékozódnak a rendelet I. és II. mellékletében felsorolt felhasználható hatóanyagokról. (Útmutatásként szolgál a Nébih, valamint a saját tanúsító szervezetek saját input listája.)
- A listákon nem szereplő, de hatóanyag alapján jónak vélt készítmények felhasználhatóságáról nem bizonyosodnak meg hivatalos úton (ügyfél-gyártó-tanúsító szervezet közös munkája).
- Csak a gyártó, forgalmazó honlapján, közösségi oldalán, vagy gazdaboltos által rámondott “bioban felhasználható” információt veszik figyelembe. (Az egyik legsúlyosabb “vétlen” hiba. Az ügyfél még ha jóhiszeműen is jár el, a nem megfelelő készítmény felhasználása tiltott kezelésnek minősül. Inkább kérdezzük a tanúsító szervezetet, mint újrainduljon az átállási idő!)
Trágya
- Intenzív tartásból származó szerves trágyát juttatnak ki.
- Nem töltik ki a szervestrágya-bejelentő lapot.
- Nem számolják a kijuttatott N-mennyiséget, és több trágyát juttatnak ki a megengedettnél.
Gazdálkodási napló
- Felületesen vezetik a gazdálkodási naplót, ami ezért nincs összhangban az elhangzottakkal, a terepi szemlével, számlákkal, szállítólevelekkel.
- Csak a bejelentett területre vezetik a gazdálkodási naplót, nem a teljes gazdaságra.
Számlák, szállítólevelek
- Nem rendelkeznek számlával vagy szállítólevéllel az inputanyag-beszerzésről.
- Az értékesített termékeket nem tudják papíron igazolni, az anyagmérleg-számításhoz nem tudnak megfelelő dokumentumokkal szolgálni.
Táblaadatok
- Nem közlik a tanúsító szervezettel az összes általuk kezelt terület adatait.
- Az általuk kezelt területeken ugyanazt a növényt vetik a konvencionális és bejelentett táblára.
- Az új, év közben vásárolt tábláról csak a következő éves ellenőrzésen szólnak.
- Nem jelzik időben a státuszmegosztási kérelmüket.
Bízom benne, hogy ezzel a rövid összefoglalóval sikerül elkerülniük az apróságokat, mellyel gördülékennyé tehetik a közös munkát. Eredményes és stresszmentes gazdálkodást kívánok az idei évre!