Ökológiai gazdálkodás

A leggyakoribb hibák, amelyeket a biogazdálkodók elkövetnek

Agrofórum Online

A tanúsított biogazdálkodás nem egyszerű feladat. Jogszabályi ismeretek, gyakorlati tapasztalatok, lexikális tudás, türelem és még több türelem. A fenntartható fejlődés előtérbe kerülése, a hatóanyag-kivonások, a mezőgazdasági támogatások és a trend egyre több gazdálkodót buzdít a biogazdálkodás elkezdésére. Aki szeretné kevesebb komplikációval végezni a dolgát, annak összegyűjtöttem a leggyakoribb hibákat, amiket figyelmetlenségből sokan elkövetnek a növénytermesztési ágazatban.

A tanúsító szervezettel történő szerződéskötés során, mint azt már tudják, 90 napon belül sor kerül a nyitóellenőrzésre. Ez az ellenőrzés sarkalatos pontja a későbbi közös munkának, hisz bár egy biogazdálkodónak már a szerződéskötés napjától meg kell felelnie a jogszabályoknak, és feltételezzük, hogy ezekkel tisztában is van, ennek ellenére itt minden fontos információ elhangzik, amire a gazdálkodónak az év során figyelnie kell. Emellett egy jó szaktanácsadó kellő szakmai támogatást nyújt, de a tapasztalatok alapján mégis előfordulnak vétlen hibák. Olyanok, amelyek bár nem szándékosak, mégis az eset súlyosságától függően akár szankcionálást vonhat maga után az ellenőrzésen. A szankciókról egy későbbi cikkben hosszabban írok, de gyors bevezetőként szeretném megemlíteni, hogy bizonyos szankciók jelentéskötelezettek, mely által a kormányhivatal dönt a további lépésekről.

A mai cikk természetesen nem a szándékos csalásról szól (műtrágyázás, tiltott kezelés, csávázott vetőmag felhasználás, GMO felhasználás, stb.), hanem azokról az esetekről, amelyeket a gazdálkodó vagy szaktanácsadója elnéz, elfelejt, vagy amiről nem a megfelelő helyen tájékozódik.

Következzenek tehát azok a példák, amelyeket a leggyakrabban elkövetnek:

Szaporítóanyag

  • Kezeletlen konvencionális vetőmag vásárlás előtt nem kérnek vetőmagengedélyt a tanúsító szervezettől.
  • Konvencionális palántát vásárolnak bio minősített helyett.
  • Földlabdás facsemetét vásárolnak szabadgyökerű helyett (ritka, de szót érdemel).
  • Nem teszik el a vetőmagok zsákcímkéit, vagy azok nincsenek összhangban a számlával.
  • Ismeretlen eredetű, nem fémzárolt vetőmagot szereznek be papírok nélkül.

Növényvédelmi készítmények

  • Magyarországon nem engedélyezett, engedélyokirattal nem rendelkező készítményt használnak fel.
  • Engedélyokirattól eltérő módon használják fel a készítményt, nem engedélyezett kultúrában, nem megfelelő technológiával.
  • Vásárlás előtt nem tájékozódnak a rendelet I. és II. mellékletében felsorolt felhasználható hatóanyagokról. (Útmutatásként szolgál a Nébih, valamint a saját tanúsító szervezetek saját input listája.)
  • A listákon nem szereplő, de hatóanyag alapján jónak vélt készítmények felhasználhatóságáról nem bizonyosodnak meg hivatalos úton (ügyfél-gyártó-tanúsító szervezet közös munkája).
  • Csak a gyártó, forgalmazó honlapján, közösségi oldalán, vagy gazdaboltos által rámondott “bioban felhasználható” információt veszik figyelembe. (Az egyik legsúlyosabb “vétlen” hiba. Az ügyfél még ha jóhiszeműen is jár el, a nem megfelelő készítmény felhasználása tiltott kezelésnek minősül. Inkább kérdezzük a tanúsító szervezetet, mint újrainduljon az átállási idő!)

Trágya

  • Intenzív tartásból származó szerves trágyát juttatnak ki.
  • Nem töltik ki a szervestrágya-bejelentő lapot.
  • Nem számolják a kijuttatott N-mennyiséget, és több trágyát juttatnak ki a megengedettnél.

Gazdálkodási napló

  • Felületesen vezetik a gazdálkodási naplót, ami ezért nincs összhangban az elhangzottakkal, a terepi szemlével, számlákkal, szállítólevelekkel.
  • Csak a bejelentett területre vezetik a gazdálkodási naplót, nem a teljes gazdaságra.

Számlák, szállítólevelek

  • Nem rendelkeznek számlával vagy szállítólevéllel az inputanyag-beszerzésről.
  • Az értékesített termékeket nem tudják papíron igazolni, az anyagmérleg-számításhoz nem tudnak megfelelő dokumentumokkal szolgálni.

Táblaadatok

  • Nem közlik a tanúsító szervezettel az összes általuk kezelt terület adatait.
  • Az általuk kezelt területeken ugyanazt a növényt vetik a konvencionális és bejelentett táblára.
  • Az új, év közben vásárolt tábláról csak a következő éves ellenőrzésen szólnak.
  • Nem jelzik időben a státuszmegosztási kérelmüket.

Bízom benne, hogy ezzel a rövid összefoglalóval sikerül elkerülniük az apróságokat, mellyel gördülékennyé tehetik a közös munkát. Eredményes és stresszmentes gazdálkodást kívánok az idei évre!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért nem kelendő a biotermék?

2024. szeptember 24. 15:35

A hazai biotermék előállítása, és forgalmazása nem túl zökkenőmentes, hogyha a hazai társadalmi hasznos lecsapódását tekintjük.

Városi komposztálás: szerves hulladék újrahasznosítása a városi kertekben

2024. április 8. 07:10

A városi környezetben egyre növekszik a figyelem az újrahasznosítás és a fenntarthatóság iránt. Az egyik ígéretes megoldás a városi komposztálás, amely lehetővé teszi a szerves hulladék újrahasznosítását, valamint pozitívan befolyásolja a helyi élelmiszertermelést.

10 százalék fölött az ökogazdálkodás aránya az Európai Unióban

2024. február 26. 12:40

2024. február 13-16. között zajlott Nürnbergben a BIOFACH, a világ vezető bioélelmiszer vására és konferenciája. Itt, a biovilág seregszemléjén mutatták be a The World of Organic Agriculture című statisztikai évkönyvet, amely immár 25. alkalommal ad áttekintést az ökológiai mezőgazdaság globális fejlődéséről.

Magyar szabadalom: így komposztálhatók a gyógynövények

2024. január 5. 09:10

Új gyógynövénykomposztálási technológia a lényege annak a Széchenyi István Egyetemen megszületett szabadalomnak, amit az intézmény nemrégiben sikeresen bejegyeztetett. A fejlesztés a hulladékfelhasználás csökkentéséhez járul hozzá.

Mérföldkő az ökológiai pályázat kibővítése

2019. május 29. 08:58

Az ökológiai gazdálkodás ma világszerte a legdinamikusabban fejlődő mezőgazdasági ágazat, köszönhetően az újabb pályázati kiírásnak és a kedvező Agrárminisztériumi döntésnek is. Azonban még így is gyorsabb a fogyasztók bioélelmiszerek iránti igénye, mint az ökoterületek növekedési üteme. Tavaly írtak ki egy új ökológiai pályázatot, amelynek keretéből több hazai gazdálkodó plusz forrást nyert.

Előrejelzési és megfigyelési módszerek zárt termesztőberendezésben

2019. október 24. 10:38

Minden növényvédelmi beavatkozást, legyen szó kémiai készítmény, vagy természetes ellenségek felhasználásáról, meg kell előznie a megfigyelésnek, szemrevételezésnek.

Jelentkezzen, ha ki akarja hagyni a kereskedőket az értékesítési láncból

2024. augusztus 2. 16:10

A vásárlók friss, vegyszermentes zöldségeket kapnak ismert forrásból, tervezhető beszerzéssel és jobb áron.

Továbbra is kiemelten támogatják az ökológiai gazdálkodást

2019. június 5. 12:33

Az ökológiai gazdálkodás támogatását a kormány a következő tervezési időszakban is kiemelt feladatának tekinti.