22℃ 13℃
április 21. Konrád, Zelmira, Anzelm
Ökológiai gazdálkodás

Sokszínű sorköztakarás: védelem és élőhely egyszerre

ÖMKi

Tavasszal egyre több hazai termelő használ olyan speciális magkeverékeket, amelyekből nyárra virágzó növénytakaró fejlődik ki a szőlősorok között, a gyümölcsösökben, vagy akár a szántóföldek szegélyeiben.

Borvidékeink jellemzően hegyvidéki területeken fekszenek, ahol különösen fontos szerepe van a talajtakarásnak az erózió elleni védelemben.

A fajgazdag, jellemzően honos növényfajokból álló takarónövényzet azonban nemcsak a talajvédelmet segíti: kedvelt élőhelye lehet azoknak a hasznos ízeltlábúaknak is, amelyek egyes kártevők természetes ellenségeiként támogatják a növényvédelmet.

(Forrás: Miglécz Tamás, ÖMKi)

Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) 2012 óta vizsgálja, hogy a virágos sorközök miként befolyásolják a szőlőművelést és a gyümölcstermesztést. Legfrissebb kutatásukban arra is keresték a választ, hogy a hat növényfajból álló Élő Sorköz magkeverék milyen hatással van a kórokozók jelenlétére.

Élőhelyteremtés és talajápolás kéz a kézben

Az élőhelyek sokszínűségének növelése, valamint a talaj önmegújító képességének megőrzése közismerten hozzájárul a fenntartható mezőgazdasághoz. Nem véletlen, hogy a hazai szőlő- és gyümölcstermesztésben is egyre több kutatás irányul az élőhelyteremtési és talajápolási technológiák hatásainak mérésére.

Az ÖMKi kutatói arra keresik a választ, hogy milyen fajösszetételű sorközvetések segítik leginkább a talaj védelmét, a vízmegtartást, valamint a hasznos ízeltlábúak megtelepedését – különösen a mai, egyre szélsőségesebb időjárási körülmények között.

Hasznos élőlények támogatása sorköztakaróval

A kutatások során a sorközökben élő apró ízeltlábúakra is fókuszálnak: nemcsak a fajgazdagságukat vizsgálják, hanem a szőlőtőkén előforduló kártevők és hasznos szervezetek arányát is.

Az ízeltlábúak által nyújtott ökoszisztéma-szolgáltatások – mint a beporzás, lebontás, vagy épp a ragadozó tevékenység – kulcsfontosságúak az ültetvények biológiai egyensúlyának fenntartásában. Korábbi tanulmányok is kimutatták, hogy a sorköztakaró növényzet kedvező hatással van az ízeltlábúak faj- és egyedszámára.

Ahol ezek a növények élőhelyet nyújtanak, ott a termelők természetvédelmi, de növényegészségügyi szempontból is nyerhetnek.

Szőlőkabóca visszaszorítása – kevesebb kórokozó

A 2021-2024 közötti időszakban az ÖMKi kutatói három Eger és három Tokaj környéki szőlőültetvényben vizsgálták a virágos sorköztakarók hatásait. Összevetették a hatfajos Élő Sorköz és a 19 fajos magkeverék teljesítményét a spontán növényzettel borított kontrollterületekkel.

A felmérés során olyan hasznos ízeltlábúakat gyűjtöttek, mint a katicabogarak, fátyolkák, zengőlegyek, pókok, parazitoid darazsak és vadméhek. A kártevők közül kiemelten az amerikai szőlőkabóca populációját mérték, mivel ez a faj terjeszti a Flavescence dorée nevű fitoplazmát, amely a szőlő aranyszínű sárgaságát okozza.

Az eredmények szerint a virágos vetésekben több hasznos élőlény volt jelen: a pókok, zengőlegyek és parazitoid darazsak száma szignifikánsan magasabb volt, a méhek pedig négyszer-ötször gyakrabban fordultak elő, mint a kontrollterületeken.

(Forrás: Miglécz Tamás, ÖMKi)

A zöldfátyolkák tojásainak száma az Élő Sorközös területeken 50%-kal nőtt. Ezzel párhuzamosan az amerikai szőlőkabóca egyedszáma csökkent.

„Kutatási eredményeink alapján egy jól beállított sorköztakaró növényzettel egyes ragadozó csoportok egyedszáma megnövelhető a szőlőtőkéken, és valószínűleg ennek következtében a szőlőkabóca, valamint általánosságban a kabócák kisebb egyedszámban lesznek jelen a lombozaton. Ennek azért is örülhetünk, hiszen így feltehetőleg lassíthatjuk a kabócák által terjesztett szőlőbetegség, az aranyszínű sárgaság terjedését.” – mondta Dr. Mezőfi László, az ÖMKi projektvezető kutatója.

Csökkenő peronoszpóra-fertőzöttség

A növénybetegségek közül 2023-ban a szőlészek különösen sok problémát tapasztaltak a peronoszpórával. A levelek 15-20%-án voltak fertőzöttségre utaló tünetek. Az Élő Sorköz vetések esetében ez az arány átlagosan 3%-kal alacsonyabb volt.

A kedvező hatás oka valószínűleg az, hogy a takarónövényzet élő gyökerei, valamint a kisebb bolygatás miatt fokozódik a talaj biológiai aktivitása. A peronoszpóra kórokozójának átteleléséhez szükséges növényi részek gyorsabban lebomlanak, így a következő évben kevesebb fertőzőképes anyag marad vissza.

Beporzók: kulcsszerep főleg gyümölcsösökben

A szőlő beporzásában a rovaroknak csak kisebb szerep jut, de természetvédelmi és ökológiai szempontból a beporzók jelenléte itt is fontos. A gyümölcsfajok – például az alma – esetében azonban a vadméhek fajgazdagsága közvetlen hatással van a megporzás sikerére és a terméshozamra.

(Forrás: Miglécz Tamás, ÖMKi)

A virágos sorköztakaró fajgazdag aljnövényzete ezért a gyümölcsösökben különösen értékes. Kutatások szerint a vadméhek fajgazdagságának növekedése már kimutathatóan javítja a termésmennyiséget is.

Beporzóbarát növényvédelem: a siker kulcsa

Fontos, hogy a termelők tudatosan alkalmazzák a sorköztakarást, és ahhoz igazítsák növényvédelmi beavatkozásaikat is. A nem megfelelő időzítésű rovarölő szeres kezelések károsíthatják a beporzókat – éppen azokat az élőlényeket, amelyekre a sikeres terméshez szükség lenne.

Kiemelten figyelni kell arra is, hogy neonikotinoid tartalmú inszekticidet ne használjunk triazol típusú fungicidekkel együtt, mivel ez a kombináció súlyos zavarokat okozhat a méhek tájékozódásában, sőt a kolóniák pusztulásához is vezethet.

A fenntartható szőlőtermesztés felé vezető úton a sokfajú, évelő talajtakaró növényzet alkalmazása nemcsak a talaj, hanem a rovarok és a termésbiztonság érdekében is fontos lépés.

(Forrás: ÖMKi.)

Kiemelt kép forrása: Miglécz Tamás, ÖMKi.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kitozán, ami nemcsak a diétásoknak segít, hanem a növényeknek is!

2025. február 17. 13:10

A kitozán egy poliszacharid, amelyet a rákfélék külső csontvázaiból nyernek, tehát elmondható, hogy természetes eredetű anyagról van szó.

Mennyire jövedelmező a hazai ökogazdálkodás?

2025. február 7. 11:10

Az ökológiai gazdálkodásról jelenleg nem tudjuk megmondani, hogy versenyképességben és jövedelemtermelő képességben milyen szinten áll.

A regeneratív mezőgazdaság forradalma

2024. november 29. 15:10

A regeneratív mezőgazdaság terjedésének egyik kulcsa a gazdálkodók közötti tudásátadás és tapasztalatcsere. Az EIT Food program keretében lehetőség van arra, hogy a gazdálkodók ne csak az elméleti ismereteket, hanem egymás gyakorlati tapasztalatait is megosszák.

Miért nem kelendő a biotermék?

2024. szeptember 24. 15:35

A hazai biotermék előállítása, és forgalmazása nem túl zökkenőmentes, hogyha a hazai társadalmi hasznos lecsapódását tekintjük.

Rugalmasan használható robot mutatkozott be egy egyhektáros tesztparcellán

2024. március 19. 11:10

 Az UNL növénykutatói és biotechnológiai mérnökei által kifejlesztett Flex-Ro, a legújabb autonóm robot egy egyhektáros tesztparcellán mutatta meg, mit tud.

Takarónövények szója és kukorica előtt: megéri?

2024. szeptember 10. 16:10

Kiszámolták a takarónövények gazdasági előnyeit és hátrányait szója és kukorica előtt vetve. Hozhat-e nettó bevételt a velük járó plusz költség?

Középpontban a talajtakarásos parlag

2023. október 29. 15:10

Jövőre módosulnak a HMKÁ 8-ban elszámolható, talajtakarással rendelkező parlagterületek feltételei. Ezért a gazdálkodóknak különös figyelmet kell fordítaniuk a vetésváltási szabályokra.

Takarónövények árnyékos helyre

2022. július 26. 08:36

Az egyik legnehezebb dolgunk akkor érkezik el a kert benépesítésében, amikor az árnyékos zugokba keresünk hálás lakókat. Ne csüggedjünk, hiszen bőven akadnak olyan évelő, talajtakaró növények, amelyek kifejezetten az árnyékos helyeken érzik jól magukat!