Ökológiai gazdálkodás

Vetésforgó a kertben (III. rész)

Agrofórum Online

Miért fontos a házikerti növényeink kártevői és kórokozói szempontjából, hogy figyelemmel legyünk a termesztett növények sorrendjére? Miben segít nekünk ezen a területen egy tudatosan megtervezett elő-és utóvetemény-rendszer?

A cikk második részében a vetésforgó helyes kialakításának elsődleges szempontjait és fontosságát tekintettük át a termésminőséget és –mennyiséget figyelembe véve. De mi a helyzet a házikerti növénytársítás, illetve az elő-és utóvetemény-rendszer (röviden házikerti vetésforgó) károsítókra gyakorolt hatásával?

Vetésforgóval és növénytársítással a károsítókkal szemben

A károsító elnevezés a növényvédelemben röviden egy adott kultúra gyomnövényeinek, kórokozóinak és kártevőinek összefoglaló elnevezése. Ide tartoznak tehát az adott termesztett növényfaj vagy –fajta állati kártevői, vírus-, gomba-, és baktériumos betegségei, valamint a kultúrában előforduló fontosabb gyomnövények. Ezeknek a szervezeteknek a kultúrnövényünkre gyakorolt káros hatását csökkenthetjük vagy akadályozhatjuk meg kertünkben a növénytársítás és a vetésforgó alkalmazásával.

A kertünkben vagy fóliasátrunkban termesztett növényeknek (köztük a gyümölcsfáknak és egyéves kultúráknak is) számos soktápnövényű (polifág) károsítója van, de általában a legveszélyesebbek a felszaporodó egytápnövényű (monofág) vagy kevés tápnövényű (oligofág) károsítók.

Egytápnövényű károsítók közé tartozik például a hagymabogár, sárgarépalégy, amerikai szőlőkabóca, cseresznyelégy, az almamoly, a selyemfényű puszpángmoly, a szőlőperonoszpóra és a paradicsomlisztharmat. Oligofág kártevők közé tartozik a burgonyabogár és a répa-aknázómoly. Polifág kártevők közé tartoznak a levéltetvek, a drótférgek (pattanóbogarak lárvái), a pajorok (cserebogarak lárvái), a barkók, a gyökérgubacs-fonálférgek, a tripszfajok jelentős része (pl.: dohánytripsz), a bagolylepkék lárvái (pl.: gyapottok-bagolylepke), az uborka mozaik vírus, a fitoftóra, valamint a fehér- és szürkepenészes rothadás.

Amennyiben egy adott területen évről évre ugyanazok vagy közeli rokon növényfajok kerülnek termesztésbe, a talajban áttelelő kórokozói vagy állati kártevők áttelelő fejlődési alakjai újra megtalálják a tápnövényüket, és hatalmas pusztítást vihetnek végbe – sokkal nagyobbat, mint a megelőző évben. Ezért is érdemes a növénytársítás és vetésforgó alkalmazása, mert így lecsökkenhet a növényvédő szeres permetezések száma, sokkal több egészséges termést takaríthatunk be, és valljuk be, látványnak sem utolsó egy egészséges, kártevőktől és beteg növényektől mentes kert.

Kártevőkkel szembeni előnyös társítások

Számos kártevő a tápnövényének kibocsátott illatanyai alapján (pl.: talajban élő monofág fonálférgek vagy specialista bogárlárvák) keresi fel a táplálékát. Ügyesen megzavarhatjuk vagy meg is tizedelhetjük a populációt a következő évben, ha egy teljesen más növény kerül a tápnövényük helyére – hiszen táplálék hiányában a kártevők elpusztulnak, nem tudnak hirtelen áttérni egy teljesen új növény fogyasztására.

Másik megoldás, ha abban az évben a tápnövényük mellé egy erőteljesebb, riasztó illatanyagot kibocsátó növény (pl.: hagymafélék) kerül a termesztett növény vagy a dísznövény mellé. Ehhez hasonló „növényi szövetségek” kerültek a következő összefoglaló táblázatba.

Növény Kedvező hatása kártevőkkel szemben
Hagymafélék távol tartják a sárgarépalegyet
Sárgarépa távol tartja a hagymamolyt
Fokhagyma távol tartja az atkákat a szamócától
Paradicsom, zeller távol tartja a káposztafélék kártevőit
Saláta és spenót távol tartja a káposztabolhákat
Majoranna távol tartja a hangyákat
Muskátli távol tartja az üvegházi molytetveket

Kórokozókkal szembeni előnyös társítások alapja

A kórokozókkal szembeni praktikáknál nehéz lenne felsorolni minden működőképes „növényi szövetséget”, ugyanis általánosan elfogadott tény, hogy a szántóföldön és a kertészeti növények termesztésekor is erősen ajánlott egy bizonyos visszatérhetőségi idő betartása. Ezt sajnos a piaci igények és jövedelmezőség szempontjából nem mindig lehetséges betartani, de a házikertben nem kötnek minket a piaci igények, csakis a családi fogyasztási szükségletek.

A lényeg, hogy elegendő a kórokozók felszaporodásának megakadályozásához, ha a következő 2-4 évben nem következik egy adott növény után sem önmaga, sem rokon növénye. Ez alatt az idő alatt egy egészséges talajélettel rendelkező kerti ágyásban elpusztulnak a kórokozó gombák kitartó képletei, a vírusok és baktériumok sem életképesek gazdanövény nélkül. Így mindössze a termesztett házikerti növényeink rokoni kapcsolatának ismerete szükséges a sikerhez. A szóban forgó növénycsaládok és tagjaik összefoglaló táblázatát a Vetésforgó a kertben II. rész című cikk tartalmazza.

Összefoglaló táblázat

Áttekintve a cikksorozatot rájöttem, hogy adós vagyok még egy összefoglaló táblázattal: a kedvező elő- és utóvetemények felsorolásával. Ez a táblázat figyelembe veszi a cikksorozatban végigvett feltételeket (köztük a tápanyagigényt és károsítókkal kapcsolatos dilemmákat is), így érdemes ezeket kipróbálni a kertünkben, főként egy új növény tervezett bevonásával. Eredményes és örömteli kertészkedést kívánok!

Növényfaj Kedvező elővetemények Kedvező utóvetemények
Burgonya borsmenta kelbimbó, kelkáposzta, édeskömény
Paradicsom karalábé, spenót borsó, bab, mustár
Paprika saláta, hónapos retek mustár
Padlizsán spenót, korai levélzöldségek (fejes saláta, tépősaláta) mustár, facélia
Bokorbab korai zöldségfélék (sárgarépa, fejes saláta), hónapos retek, karalábé kelkáposzta, endíviasaláta
Futóbab korai sárgarépa madársaláta v. galambbegysaláta
Borsó (zöld) nincs* kelkáposzta, kelbimbó, kínai kel, endíviasaláta
Hagyma nincs* levélpetrezselyem, fehérrépa, endíviasaláta
Póréhagyma saláta, karalábé sárgarépa, petrezselyem
Cékla saláta, karalábé, hónapos retek mustár
Torma borsó, bab nincs**
Retek nincs* saláta, káposzta, madársaláta
Sárgarépa téli póréhagyma petrezselyem, fehérrépa, edíviasaláta, késői bokorbab
Zeller borsó, bab, téli spenót káposzta
Spárga borsó, bab nincs**
Cukkíni borsó, bab mustár
Uborka mustár, lóbab spenót, kerti laboda
Spenót mángold és cékla kivételével minden zöldségfaj mángold és cékla kivételével minden zöldségfaj
Mángold borsó, bab mustár, madársaláta,
Káposztafélék borsó, bab, hónapos retek, spenót, zeller spenót, facélia, madársaláta
Karfiol spenót madársaláta
Karalábé saláta, spenót, hónapos retek kínai kel, madársaláta
Kínai kel tépősaláta, karalábé, borsó nincs***
Csemegekukorica spenót, mustár, facélia szinte minden zöldségfaj

*Korai vetésük miatt
**Évelő növény
***Késői betakarítás miatt

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A regeneratív mezőgazdaság forradalma

2024. november 29. 15:10

A regeneratív mezőgazdaság terjedésének egyik kulcsa a gazdálkodók közötti tudásátadás és tapasztalatcsere. Az EIT Food program keretében lehetőség van arra, hogy a gazdálkodók ne csak az elméleti ismereteket, hanem egymás gyakorlati tapasztalatait is megosszák.

Miért nem kelendő a biotermék?

2024. szeptember 24. 15:35

A hazai biotermék előállítása, és forgalmazása nem túl zökkenőmentes, hogyha a hazai társadalmi hasznos lecsapódását tekintjük.

Városi komposztálás: szerves hulladék újrahasznosítása a városi kertekben

2024. április 8. 07:10

A városi környezetben egyre növekszik a figyelem az újrahasznosítás és a fenntarthatóság iránt. Az egyik ígéretes megoldás a városi komposztálás, amely lehetővé teszi a szerves hulladék újrahasznosítását, valamint pozitívan befolyásolja a helyi élelmiszertermelést.

10 százalék fölött az ökogazdálkodás aránya az Európai Unióban

2024. február 26. 12:40

2024. február 13-16. között zajlott Nürnbergben a BIOFACH, a világ vezető bioélelmiszer vására és konferenciája. Itt, a biovilág seregszemléjén mutatták be a The World of Organic Agriculture című statisztikai évkönyvet, amely immár 25. alkalommal ad áttekintést az ökológiai mezőgazdaság globális fejlődéséről.

Betekintés a bio partnerségbe - II. rész

2020. november 24. 15:08

Ha minden évben meg akarja kapni az aktuális státuszt igazoló tanúsítványát, ezeket a szabályokat be kell tartania.

Tovább nőtt a biotermékek piaca 2021-ben

2023. február 21. 12:42

A 191 országból származó adatok alapján globálisan mind az ökogazdálkodás területe, mind a kiskereskedelmi biotermék értékesítés forgalma növekedett.

Gyógynövénytermesztés, orvostudomány által is elismert módon

2023. december 3. 13:10

Gyógyteák, fűszerkészítmények, majd illóolajok, most pedig itt vannak a levesek is. Mindezek a győrújfalui Sudár Birtokról származnak, ahol a kilencvenes évek elejétől kezdve már ökológiai gazdálkodást folytattak Boros Erzsébet szülei. A birtok tulajdonosa az elődök értékrendszerét szem előtt tartva szervezte újjá a gazdaságot. Ennek a munkának az eredményei, többek között, a magas hozzáadott értékkel rendelkező termékek is.