Ökológiai gazdálkodás
Ökológiai gazdálkodás

Példátlan támogatás az európai zöld megállapodás megvalósításáért

Példátlan támogatás az európai zöld megállapodás megvalósításáért

Agrofórum Online

Eddig példátlan nagyságú összeget különített el az Európai Unió promóciós költségvetéséből annak érdekében, hogy segítse a „Green Deal Europe”, vagyis európai zöld megállapodás koncepciójának megvalósulását.

Az egyezség cselekvési tervében – többek között – az erőforrások felhasználásának elősegítése; a tiszta, körforgásos gazdálkodásra való átállás; a biológiai sokféleség helyreállítása; és a környezetszennyezés mértékének csökkentése szerepelnek. (A felsorolás természetesen csak részleges, hiszen a növényvédő szerek használatának csökkentésétől kezdve, a talajok tápanyag-megtartási kapacitásának növelésén át, számos pontot érint még.) Tervként jelenik meg többek között 2030-ra a mezőgazdasági területek 25%-ának biogazdálkodásra alakítása is. 2050-ig Európa klímasemlegességi státuszt tűzött ki célul, melyet az európai klímarendelet segítségével kíván jogi környezetbe helyezni.

Az EU költségvetéséből lehívható, 86 millió eurós támogatás segítségével megkezdhető a „termelőtől a fogyasztóig” (Farm to Fork) stratégia megvalósítása, amely az ökológiai termékek piacának fejlesztését célozza. Az összeg olyan kampánytevékenységre használható, amely az ökológiai gazdálkodás, a fenntartható mezőgazdaság, és az agrár-élelmiszeripari ágazat éghajlatváltozással és ökológiával kapcsolatos hatásaira hívja fel a figyelmet. Az összeg közel 50 %-a fordítható a fenntartható termelési módszerek, ökogazdálkodás és -termékek népszerűsítésére. Nagyon jó hír az ökoszektor számára, hiszen a promóció hatására növekvő kereslet várható az ilyen kategóriával fémjelzett termékek iránt.

A sikeres támogatások megvalósulásának azonban elengedhetetlen feltétele, hogy az említett ágazat szereplői aktívan részt vegyenek a pályázati folyamatban. Christina Gerstgrasser, az Európai Bizottság Kommunikációs és Promóciós Politikájának osztályvezetője kiemelte, hogy a költségvetési tervek szerinti megoszlások átcsoportosításra kerülnek abban az esetben, ha nem érkeznek be elég magas színvonalú pályázatok. A pályázati rendszer egy eszköz lehet a vásárlók véleményalkotásának befolyásolásához, valamint ezáltal a fenntartható élelmezési rendszerek fejlesztéséhez is.

„Ezek a stratégiák létfontosságúak ahhoz, hogy végbe menjen az a nagy ívű átmenet, melynek most tesszük meg első lépéseit” – mondta Frans Timmermans, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke.

A 2021. év pályázati felhívásaival kapcsolatos információs nap anyagai elérhetők az Európai Bizottság honlapján.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Városi komposztálás: szerves hulladék újrahasznosítása a városi kertekben

2024. április 8. 07:10

A városi környezetben egyre növekszik a figyelem az újrahasznosítás és a fenntarthatóság iránt. Az egyik ígéretes megoldás a városi komposztálás, amely lehetővé teszi a szerves hulladék újrahasznosítását, valamint pozitívan befolyásolja a helyi élelmiszertermelést.

10 százalék fölött az ökogazdálkodás aránya az Európai Unióban

2024. február 26. 12:40

2024. február 13-16. között zajlott Nürnbergben a BIOFACH, a világ vezető bioélelmiszer vására és konferenciája. Itt, a biovilág seregszemléjén mutatták be a The World of Organic Agriculture című statisztikai évkönyvet, amely immár 25. alkalommal ad áttekintést az ökológiai mezőgazdaság globális fejlődéséről.

Magyar szabadalom: így komposztálhatók a gyógynövények

2024. január 5. 09:10

Új gyógynövénykomposztálási technológia a lényege annak a Széchenyi István Egyetemen megszületett szabadalomnak, amit az intézmény nemrégiben sikeresen bejegyeztetett. A fejlesztés a hulladékfelhasználás csökkentéséhez járul hozzá.

Gyógynövénytermesztés, orvostudomány által is elismert módon

2023. december 3. 13:10

Gyógyteák, fűszerkészítmények, majd illóolajok, most pedig itt vannak a levesek is. Mindezek a győrújfalui Sudár Birtokról származnak, ahol a kilencvenes évek elejétől kezdve már ökológiai gazdálkodást folytattak Boros Erzsébet szülei. A birtok tulajdonosa az elődök értékrendszerét szem előtt tartva szervezte újjá a gazdaságot. Ennek a munkának az eredményei, többek között, a magas hozzáadott értékkel rendelkező termékek is.

Más határidők vonatkoznak az első és az újratelepített ültetvény telepítésére és bejelentésére

2019. június 3. 16:33

Nem elegendő a pályázatban tett telepítésre vonatkozó speciális nyilatkozat, a telepítést követően a telepítés megtörténtét be is kell jelenteni.

Módosult az Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása pályázat

2018. november 29. 13:03

A módosított felhívás több ponton is érinti a támogatásra pályázó gazdálkodók kötelezettségeit. Figyelemmel arra, hogy a pályázatok benyújtásának kezdete 2018. december 1-je, fontos, hogy az érdeklődők átnézzék a módosított előírásokat.

Vetésforgó a kertben (II. rész)

2018. október 25. 13:03

Mik az alapvető szabályai egy házikerti vetésforgónak? Mit szükséges feltétlenül figyelembe vennünk, hogy a legnagyobb termésmennyiséget takaríthassuk be a céljainknak leginkább megfelelő gyümölcs-és zöldségnövényekből?

Mikorrhiza: miként lehet hasznos a biológiai növényvédelemben?

2018. május 3. 10:38

A mikorrhizált növény ellenállóbb lesz a szárazság okozta stresszel szemben, és fokozódik a kórokozókkal és kártevőkkel szembeni ellenállósága.