Szőlő-Bor

Az itáliai szőlőtermesztés fejlődése

Agrofórum Online

A szőlő nemesítése Itáliában fokozatos, több évezredes folyamat volt – vet fényt a témára Mariano Ucchesu, a franciaországi Montpellier Egyetem munkatársa és kollégái által a PLOS ONE folyóiratban nemrég közzétett tanulmánya.

Napjainkban a világ szőlőtermesztésével kapcsolatos éves produkció mintegy 80 millió tonna friss szőlőt és 26 milliárd liter bort jelent, melyben az olasz bor kiemelkedő szerepet játszik – derül ki a scytechdaily.com cikkéből.

Cserszegtomaj a magyar szőlőnemesítés emblematikus helyszíne (Fotó: Dabis Balázs Silvius)
A fotó illusztráció (Fotó: Dabis Balász Silvius)

Hiánypótló kutatás

Míg Ázsia és Kelet-Európa egyes részein jól dokumentált a szőlőtermesztés története, addig a nyugat-mediterrán térségről feltűnően kevés adat áll rendelkezésre. Ennek a hiányosságnak a pótlására Ucchesu és csapata több mint 1700 szőlőmagot elemzett, amelyek Olaszország és a környező területek 25 régészeti lelőhelyéről kerültek elő, és mintegy 7000 éves időszakot fedtek le, egyészen a neolitikumtól a középkorig.

A leletanyag tulajdonságai

A archeobotanikai leletanyag morfológiai elemzése kimutatta, hogy a Kr. e. 1000-nél korábbi lelőhelyeken a szőlőmagok jelentős átfedést mutattak a modern vadszőlő magjaival. Ez arra utal, hogy a szőlőt elsősorban gyűjtögették, nem pedig termesztették. Kr. e. 1000 és Kr. u. 600 között a magok többsége már a nemesített szőlőfajtákhoz hasonló tulajdonságokat mutatott, bár a magok mérete, alakja, valamint a domesztikált és a vadszőlő aránya a különböző lelőhelyek között jelentős eltéréseket mutatott. A középkorban, Kr. u. 700 körül kezdődően a nemesített növényből származó szőlőmagok széles körben elterjedtek, és a modern termesztett szőlőfajtákéhoz közeli tulajdonságokkal rendelkeztek.

Kutatási következtetések

Az eredmények azt mutatják, hogy a szőlőtermesztés Olaszországban valószínűleg a késő bronzkorban kezdődhetett, amit több évszázados fokozatos nemesítés követett. A szerzők megjegyzik, hogy az eredmények összhangban vannak a korábbi genetikai és régészeti kutatásokkal, de hangsúlyozzák, hogy a jövőben a régészeti lelőhelyek szélesebb skáláján végzett vizsgálatok fontosak ahhoz, hogy kiteljesedjen a szőlőtermesztésről alkotott kép a Földközi-tenger térségében.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Synvino Borverseny 2024: kiemelkedő borok és új trendek

2025. március 22. 16:10

Összesen 400 bor és pezsgő érkezett az ország 18 borvidékéről a Syngenta által XXI. alkalommal megrendezett Synvino Borversenyre.

A szőlő metszése soft pruning módszerrel + videó

2025. március 11. 17:10

A szőlő metszésének számos módja ismert, de mi most a soft pruning metszésmódba nyújtunk betekintést. Fókuszban a fás részek védelme áll.

Új szokások: vegán, és csökkentett alkoholtartalmú bor + videó

2025. március 9. 07:25

Nem egyszerű feladat megtalálni a megfelelő terméket az új fogyasztói igények terén, de a bor alternatívái kiutat jelenthetnek.

Negyedik generáció a kádárkodásban

2024. december 18. 17:10

A Hotyek család Erdőbényén már hosszú ideje foglalkozik a tokaji borokhoz leginkább megfelelő hordók készítésével.

Klímaváltozás: már mangót és avokádót is termelnek az olaszok

2019. január 20. 14:34

Szicília ma ideális hely az egzotikus növények és állatok számára. Catania megyében például 2013-ben alapítottak egy tevenészetet, ahol tevetejet termelnek. A mangó és avokádó pedig egyaránt keresett Belgiumban és Németországban.

Marselan: a kínai borok emblematikus szőlőfajtája lehet?

2021. május 27. 07:38

A mindössze 2,75 ha-ral induló Marselan alatt mára csaknem százszorosára, több mint 260 hektárra duzzadt a termőterület Kínában, és gyors ütemben terjeszkedik az ország több nagy borvidékén.

IVIFHO – 2018 Stuttgartban, az innováció fellegvárában

2018. október 2. 07:22

November első dekádjában (4-6.között) a szőlészet és borászat, a gyümölcsfeldolgozás, a gyümölcslevek és szeszes italok nemzetközi technológiai szakvására nyitja meg a kapuit Stuttgartban, az innováció európai fellegvárában.

Rézzel vagy anélkül?

2020. július 27. 08:47

A RELACS projekt rézkiváltást célzó kísérletének első eredményei a szőlő növényvédelmében.