A virágos növények fajfenntartásukhoz szaporodnak. Virágot hoznak, majd megtermékenyülés után termésükben ivaros szaporító képleteket (magokat) nevelnek. Kialakulásuk növényfajonként más és más. A szőlő valódi bogyótermésében neveli magvait különböző fejlődési szakaszokon át.
Kialakulása érdekes és bonyolult. Itt jegyzem meg, hogy a fás növények – köztük a szőlő is – nem csak ivaros úton szaporodnak, hanem vegetatív szervekkel is szaporíthatóak. A szőlő ehető, élvezetes, húsos bogyótermése predesztinálta az embert termesztésére. A kutatások bizonyítják a szőlő és a bor csaknem 6000 éves kultúráját. Tehát a szőlő termését az ember régóta ismeri és használja táplálékául, nemes italául. A szőlőtermesztési kultúra színvonalának emelésével egyre inkább felmerült az igény a termesztési cél, azaz a szőlő termésének mélyebb megismerésére. Erről szóló ismereteket összegzi gyakorlati szempontból a szerző, nem törekedve a teljességre, inkább az informatív közlésre. A következőkben szó lesz a szőlő virágzatának és virágainak kialakulásáról, majd a cikk második részében a termésről, benne a bogyók és a magok fejlődéséről, hasznosságáról, ezeket veszélyeztető betegségekről, rendellenes tápanyag-ellátásáról.
A rügyek termékenysége
A szőlő virágzata a levelek hónaljában, a rügyekben már a termést megelőző évben fejlődik ki. A virágfürt-kezdemények kialakulása, tehát a termést megelőző évben, a szőlő virágzásának idején (május-június) kezdődik. Mivel a rügyekben képződik a virágzat, ezért a téli rügyeket a szőlő termő részeinek is nevezzük. Metszés előtt (január-februárban) már a boncolt rügyekben fénymikroszkóp alatt megszámlálhatóak a virágfürt-kezdemények. Ezek a kis szövetdudorokat jelentő virágfürt-kezdemények a rügyekben fejlődő hajtáskezdemények levélkezdeményeinek hónaljában láthatóak (1. kép).
A rügyek termékenységét az ún. rügytermékenységi mutatóval fejezzük ki, melynek értéke többnyire a fajtától és a fényviszonyoktól függ, de kialakulásában egyéb külső tényezők is meghatározók (túlterhelés, betegség, víz- és tápanyag-ellátottság). A rügytermékenység ismeretét hasznosítjuk metszéskor a tőkék rügyterheléséhez. Egy adott termőhelyen több évi vizsgálattal ismerhetjük meg a fajták rügytermékenységét, és ennek adatait felhasználhatjuk a következő években történő metszésekhez. A hajtások termékenységének értéke is (abszolút és relatív termékenységi együttható ATE, RTE) visszautal a rügyek termékenységére. Ugyanis a termő (virágos) hajtások is ugyanolyan termő rügyekből hajtanak ki, mint amelyeket vizsgáltunk.
A várható termést a termékenységi együttható, a fajtára jellemző átlagos fürttömeg (szakirodalomból ismert) és a metszéssel meghagyott téli rügyek számának szorzásából számíthatjuk ki. Hajtásain sok fürtöt hozó fajták, pl. a Chardonnay, a Kövidinka, az Olaszrizling, a Piros tramini, a Pinot noir, a Sauvignon blanc, a Szürkebarát fürtjei azonban kis tömegűek. A csemegeszőlő-fajták rügyei kevésbé termékenyek, azaz kevés fürt fejlődik egy-egy termő hajtásukon, de érett fürtjük nagy vagy igen nagy tömegű, pl. Boglárka, Itália, Afuz Ali, Melinda, Pannónia kincse, amivel korrigálják a hajtásonkénti kevés fürtszámot. Ezért fontos a termés megtervezésénél az előbbiekben említett mindhárom paraméterrel számolni.
Példa a termés becslésének kiszámításához Kövidinka borszőlőfajtánál
Feladat: Mennyi rügyet kell tőkénként meghagyni 12 t/ha terméshez, ha a fajta ATE=1,72, és az átlagos fürttömege140 g, a tőszám 3200 tőke/ha?
Megoldás: Egy rügyből elvileg 24 dkg fürt fejlődik (1,72 x 140 = 240,8 g= 24 dkg), 12 t/ha = 1.200.000 dkg/ha : 24 dkg/rügy = 50.000 rügy : 3200 tőke = 15,6 rügy/tőke. Ezt a rügyszámot tőkénként 2 db 7-8 rügyes szálvessző meghagyásával lehet elérni.
A virágzat fejlődése
A szőlőtőkék téli rügyeiben a virágfürt-kezdemények száma az előző évben virágzás idejétől kezdődően a következő év virágzásig alakul ki. A kezdeti fejlődési stádiumban lévő virágfürtökön a virágkezdemények a szőlő életciklusának további szakaszában – a nyugalmi időszakot és a rügyfakadást megelőzően – fejlődnek ki. Számukat a környezeti tényezők jelentősen befolyásolják. A nyugalmi állapotban lévő téli rügyben kialakult (1. kép), majd a fakadó rügyből fejlődő virágkezdemény (2. kép) és a 30-40 cm-es hajtáson lévő virágzat (3. kép) mutatja a szőlő virágfürtjeinek folyamatos fejlődését.
A virágzatok elágazódása fajtajelleg és utal az abból majd kifejlődő fürttípusokra is. Az 4-7. kép a virágzatok elágazását, szerkezetét szemlélteti (mellékfürtös, vállas, ágas, szárnyas formákat). A fürtkocsány első- és másodrendű elágazásai határozzák meg az érett fürt alakját.
A fürtkezdeménnyel analóg hajtásképlet a szőlőkacs, a tőke hajtásainak kapaszkodáshoz alkalmas szerve, amin virág s abból bogyó is képződhet (8-9. kép). A bogyók beérnek. Ez a jelenség nem gyakori, de előfordulhat.
Nagyon termékeny évben, amikor már az előző évben és a tárgyévben is a környezeti feltételek kedvezően alakultak, sok fény érte a szőlőtőkéket, akkor igen gyakori a másodfürtök, sőt harmadfürtök képződése a termékeny fajták (Pannónia kincse, Piroska, Reflex, Zalagyöngye) hónaljhajtásain (10. kép).
A másod- és harmadtermés is beérik az igen korán érő, rövid tenyészidejű fajtáknál (pl. Piroska). Ez a csemegeszőlő-fajtáknál kedvező lehet. A legtöbb borszőlőfajtánál a másodtermés azonban nem kedvező, mert a főhajtásokon a beérett fürtök érettségi állapotához viszonyítva még éretlenek, bogyóik tele vannak zöld, éretlen ízekkel, savakkal. Ha a másodtermés bekerül a feldolgozandó érett szőlőfürtök közé, akkor rontja azokból készült must minőségét. Ezért a szakemberek a szüretnél kérik a szedőktől a másodfürtök tőkén hagyását. Hosszú, meleg, napsütéses őszön a másodfürtök beérhetnek és későbbi időben szüretelhetőek (böngészés). Sajnos azonban a másodfürtök a legtöbb évjáratban a magyar borvidékeken nem érnek be.
A virágok
Szőlőnél a teljesen kifejlődött virágfürtökben nagyon sok a virág. Nemcsak a virágzatok, hanem azokon kifejlődő virágok száma, típusa is a fajta és a környezeti tényezők függvénye. A fajta genotípusa döntően meghatározza számukat, jellegüket. A virágtípusoknál ismeretes a funkcionálisan hímnős (11. kép), a női és a hím jellegű virág (12. kép).
A hímnős virágokban fejlett a termő és a porzótáj, s mindkettő jól funkcionál. Általában jól termékenyülnek, belőlük 1-4 magvú bogyók, s általuk termékeny fürtök képződnek. A hímvirágokban a termő csökevényes, a porzószálak hosszúak, virágporuk is jól csírázik, de a termőjük terméketlen, belőlük bogyó nem képződik. Leginkább az alanyfajták virágai hím jellegűek. Azonban az eurázsiai fajták között is előfordul a hím jellegűség, pl. a Kadarka fajtánál, különösen akkor, ha a tőkék nitrogénben túltápláltak (KOZMA, 1957). A funkcionálisan nővirágú virágokban fejlett a termő, de a porzószálak azokhoz viszonyítva rövidebbek, visszahajlók, pollenjük steril. Termést idegen megporzással adnak. Ez a virágtípus jellemző, pl. a Kéknyelű borszőlő fajtára és a Rosa menna di vacca csemegeszőlő-fajtára. Egyébként a szőlő virágtípusai között sok az átmeneti jelleg.
A virágok termékenyülését a környezeti feltételek is befolyásolhatják. A tápanyagok hiánya, pl. bór(B)-, cink(Zn)-, és vas(Fe)-hiány vagy éppen betegség (vírusos megbetegedés) is okozhat terméketlenséget. Ezeken a hiányelemek pótlásával és egészséges szaporítóanyag használatával védekezhetünk. A teljes virágzáskor bórtartalmú szerek permetezésével javíthatjuk a virágok termékenyülését. A virágfürtöket gyakran virágzásban támadja meg a szürkepenész (Botrytis cinerea Pers.) (13. kép), amikor az időjárás hűvös és esős.
A megbetegedett virágfürtök több része elbarnulva megszárad, majd a tőkéről leesik. Ideális környezeti viszonyok között a virágok megtermékenyülése után szabályosan zárt fürt képződik (14. kép).
A virágzáskori hideg időjárás súlyos következményeként a rendellenes termékenyülésből keletkezett madárkás bogyókkal teli fürtök (15. kép), illetve a ligetes ún. „rugós” fürtök (16. kép) alakulnak, amelyekből a meg nem termékenyült virágok lehullanak, s így a fürtök bogyószáma kiritkul.
Mindkét jelenség terméscsökkenéssel jár. Vannak évjáratok, amikor a korán virágzók, vannak, amikor a későn virágzók termékenyülnek hiányosan. Attól függően, hogy a virágzás melyik időszakában éri a hideghatás a virágfürtöket. Már azt is tapasztaltuk, amikor nemcsak a virágzás idején, hanem előbb, mégpedig a rügyfakadást megelőzően vagy a rügyfakadás ideje alatt fagyos levegő éri a rügyeket, s benne a virágkezdeményeket, virágzáskor sok virág nem termékenyül.
A csemegeszőlő-fajtáknál különösen hátrányos a rendellenes termékenyülés, mert a hiányos fürtök nem piacképesek, nem tetszetősek, értékesítésük lehetetlen. A termékenyülést a tőkék túlterhelése is megakadályozhatja, vagyis ilyenkor sok, de hiányosan termékenyült fürt fejlődik a tőkéken. Metszéskor érdemes a fajta igényének és a tőkék kondíciójának megfelelő rügyszámot hagyni azért, hogy a rügyekből kifejlődött hajtások fürtjeit a tőke kinevelje. Túlságosan sok virágfürt esetén a borszőlőfajtáknál is, de főként a csemegeszőlő-fajtáknál érdemes fürtritkítást végezni, mert ekkor a tőkén meghagyott fürtök virágai jobban termékenyülnek, a fürtök és a bogyók szebbek, méretük és színük kiegyenlítettebb és beltartalmuk értékesebb lesz.
A fürt virágainak csak egy része termékenyül és fejlődik bogyóvá. Több szőlőfajtánál 5 éven át (2006-2010) Kecskeméten, a Szőlészeti és Borászati Kutató Intézet kísérleteiben megszámoltuk a fajtára jellemző fürtökben lévő virágok és azokból megtermékenyült bogyók számát. Közülük e cikkben 7 csemegeszőlő- és 11 borszőlőfajta kerül bemutatásra (1. táblázat).
Fajta neve | Virágok száma | Megtermékenyült bogyók száma (%-a) |
Csemegeszőlő-fajták | ||
Boglárka | 273 | 141 (52) |
Fanny | 852 | 122 (14) |
Kósa | 247 | 142 (58) |
Palatina | 270 | 99 (37) |
Pannónia Kincse | 155 | 74 (48) |
Pölöskei Muskotály | 684 | 104 (15) |
Teréz | 457 | 109 (24) |
Borszőlőfajták | ||
Bianca | 134 | 75 (56) |
Cserszegi Fűszeres | 161 | 129 (80) |
Ezerfürtű | 372 | 184 (50) |
Generosa | 231 | 118 (51) |
Irsai Olivér | 270 | 121 (45) |
Zalagyöngye | 403 | 158 (39) |
Zefír | 162 | 87 (54) |
Pannon Frankos | 289 | 195 (68) |
Kármin | 287 | 136 (47) |
Medina | 542 | 128 (24) |
Rubintos | 384 | 257 (67) |
1. táblázat A szőlőfajták fürtjeinek virágszáma és a megtermékenyült bogyók aránya (Kecskemét, SZBKI, 2006-2010.) |
Itt látható fajtánként a virágok megtermékenyülésének eltérő aránya. Érdekes volt megfigyelni, különösen a rezisztens fajták (Fanny, Medina, Palatina, Pölöskei muskotály, Teréz, Zalagyöngye) fürtjeiben fejlődött igen nagy virágszámot (17. kép) és a jóval kevesebb megtermékenyült bogyószámot (18. kép).
Ezeknél a fajtáknál a túl sok virágnak csak kis százaléka (40 %-alatt) termékenyült. Valószínű a rezisztens fajták sok virággal gondoskodnak biztos termésükről, bennük fejlődő utódaikról, a magokról. A bemutatott fajtasorból legtermékenyebb virágú a Cserszegi fűszeres, a Pannon frankos és a Rubintos, sok virágot és kevesebb bogyószámot hozó Fanny és Pölöskei muskotály.
A virágokat és a megtermékenyült, de még fejletlen bogyókat a gombabetegségek, köztük a szőlőperonoszpóra (19. kép), a szőlőlisztharmat (20. kép), a szürkepenész (21. kép) is megtámadhatja súlyos kárt okozva. Az utóbbi években terjedőben van a fekete rothadás, ami a leveleket, hajtásokat, de a termést is súlyosan károsítja.
A virágfürtöket nemcsak a gombabetegségek, de a rovarok (szőlőilonca, szőlőmolyok) is károsítják. Éppen ezért a virágzás a növényvédelem szempontjából egy rendkívül fontos fenológiai fázis. Előtte, alatta és utána is, ha szükséges, a virágokat, amiből a termés lesz, védeni kell. A különböző évjáratban a virágzás időtartama (kezdete és vége) eltérő, de mindig nagy valószínűséggel előre jelzi a termésérés (a szüret) idejét. A szakemberek ezt tudják, s a tárgyévben a virágzási időszak szerint már időben készülnek a szüretre.
Irodalom
- ALTMAYER, B. (1982): Veränderungen der Inhaltstoffe von Traubenmosten und Mykotoxin-Bildung durch Weintrauben besiedelnde Pilzarten. Dissertation an der Universität Kaiserslautern.
- CURRLE, O.- BAUER, O. – HOFÄCKER, W. – SCHUMANN, F. – FRISCH, W. (1983): Biologie der Rebe. D. Meininger Verlag und Druckerei GmbH. Neustadt an der Weinstrasse. (311) 52-54.
- FACSAR G. (1972): A kerti szőlő (Vitis vinifera L.) fajtáinak magtípusrendszere. Szőlő- és gyümölcstermesztés. SzBKI Közleményei. Budapest. 7 (191-216)
- KÁDÁR Gy. szerk. (1973): Borászat. Mezőgazdasági Kiadó. Budapest. (549) 460.
- KÁLLAY M. (2010): Borászati kémia. Mezőgazda Kiadó. Budapest. (206) 19-76.
- KÁRPÁTI Z. – GÖRGÉNYI L-né – TERPÓ A. (1968): Növényszervezettan. Mezőgazdasági Kiadó. Budapest. (380) 295-300.
- KÁRPÁTI Z. – TERPÓ A. (1971): Alkalmazott növényföldrajz. Mezőgazdasági Kiadó. Budapest. (287) 170.
- KOZMA P. (1957): Így szelektáljuk a Kadarkát. Mezőgazdasági Kiadó. Budapest. (36)
Az Agrofórum szaklap átszerkesztett változata Dr. Hajdu Edit: A szőlő generatív szervei és gazdasági hasznuk (2016. 9. 120. old.) című írása alapján