Szőlő-Bor
Fizetett tartalom
Szőlő-Bor
Fizetett tartalom

Újabb lépés a tökéletességhez vezető úton

Újabb lépés a tökéletességhez vezető úton

Mindannyiunk számára ismert tény, hogy a fogyasztók részéről alapvető elvárás, hogy a vásárolt termékek mindenféle – egészségre káros – szermaradéktól mentesek legyenek.

Különösen igaz ez a növényi termékekre, amelyek növényvédő szereket (peszticideket) nem tartalmazhatnak.

Ezen túlmenően azonban a vevőnek nem csak beltartalmi, hanem külső jegyek alapján is elvárásai vannak, amelyeknek a termelőknek a sikeres értékesítés érdekében meg kell tudni felelnie.

Csemegeszőlő esetében a fogyasztók részéről régóta jelentkező igény, hogy a fürt laza szerkezetű legyen, és a fürtben lévő bogyók méret szempontjából egyformák legyenek. Ennek az elvárásnak a hazai termelők ez idáig post-harvest (szüret utáni) munkával tudtak megfelelni. A leszedett fürtöket a cizellálásnak nevezett munkaművelettel ritkították, az apró/sérült, nem odaillő bogyók eltávolításával. Ez jelentős élőmunka ráfordítással, költséggel és szaktudással járó művelet.

Az idei évtől azonban a Sumi Agro Kft. Florgib Tablet termékének használatával ez a művelet jelentősen leegyszerűsödhet. Mi is a termék, és hogyan kell alkalmazni?

A Florgib Tablet hatóanyaga a gibberellin, amely a növényekben a természetes körülmények között is megtalálható hormon. A gibberellin hormon irányítja (többek közt) a növények megnyúlásos növekedését.

A 20. század elején japán kutatók kimutatták, hogy a Gibberella fujikuroi gombával fertőzött rizs növények egészséges társaiknál jelentősen magasabbak, ugyanakkor nem virágoznak és termést sem hoznak. Bebizonyították, hogy a gomba anyagcsereterméke felelős az eltérésért, és a gomba után a gibberellin nevet kapta. Később bizonyították, hogy ez az anyag növényekben is megtalálható, és a megnyúlásos növekedésért felelős. Ezen túlmenően szerepet játszik a virágindukcióban is. Gibberellin kezeléssel bizonyos növényeknél mind a hidegkezelést, mind a hosszú nappalt helyettesíteni lehet.

 

Ma már több tucat gibberellint ismerünk, és a gibberellinsav (GA3) tartalmú Florgib Tablet-en kívül pl. a GA4-nek is jelentős szerep jut növénytermesztésben (lsd.: Novagib).

Florgib-bel kezelt, illetve kezeletlen fürt

Tehát a gibberellin meggyorsítja a virág- és virágzatkezdemény növekedést. Szőlő esetében a kezelés hatására a fürtkocsány megnyúlik. Ugyanakkor különböző fenológiai állapotban elvégzett kezelés hatása is más lesz. A fürtkocsány megnyújtására legalkalmasabb időpont a fürtkezdemények 4-8 cm-es hossza esetében van. Ekkor 2 tabletta/100 liter a dózis, 300 liter vízben kijuttatva hektáronként eredményezi a kívánt hatást (6 tabletta/hektár).

A fürt ritkítására alkalmas időpont a 30-40%-os virágzás stádiuma. Ebben az időben a 2 tabletta/100liter koncentráció, 600 liter víz/hektár alkalmazása javasolt (12 tabletta/hektár).

A fürtben található bogyók méretnövelésére a 3-4mm-es bogyóméret stádium alkalmas 3 tabletta/100liter, 600liter/ha lémennyiség felhasználásával (18 tabletta/hektár). A homogén, vagy nagyobb bogyók elérése érdekében a kezelést célszerű 8-10 nap elteltével ismételni.

Az okirat ugyanakkor nem csak csemegeszőlőre vonatkozik! A borszőlő termelő kollégák is sikerrel alkalmazhatják a terméket a fürttömörség csökkentése érdekében. Főleg a különösen tömött fürtű fajták (Pl.: Chardonnay, Olasz rizling stb.) esetében alapozhatunk használatára.

Hasonlóan a csemegeszőlő fajtákhoz a kezelés hatására a fürtkocsány megnyúlik, lazább lesz a fürt, ezáltal az oly sok évjáratban komoly növényvédelmi gondot okozó Botritis cinerea elleni küzdelem egyszerűsödhet. Borszőlő esetében az optimális felhasználás ideje 10-15 cm-es hajtáshossznál (fürtmegnyúlás időszaka) 0,5-1 tabletta/100 liter, 200-300 liter víz/hektár dózisban (1-3 tabletta/hektár).

Nagyon fontos azonban megjegyezni, hogy a túlzott dózisok alkalmazása megváltoztathatja a gyümölcs – fajtára jellemző – megjelenését, valamint csökkentheti a következő évi virágzást a rügytermékenység csökkenésével. Megkésett kezelés esetében a fürtben kívánt hatás elmarad, a vegetatív növekedés viszont túlzottan megerősödik.

 

 

 

 

Felhasznált irodalom:

https://fitogest.imagelinenetwork.com/it/agrofarmaci/gibrelin-tab/12515

Simon Tamás 2011 – via internet

Dr. Walter Rünger: Virágképződés és virágfejlődés (Mezőgazdasági kiadó 1977)

Dr. Pethő Menyhért: Mezőgazdasági növények élettana (Mezőgazdasági kiadó 1984)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nem minden bor vegán? Nem bizony!

2024. március 26. 09:10

Az emberekből gyakran meglepődést vált ki, amikor egy borra azt mondjuk, hogy vegán, hiszen alapvetően szőlőből készül.

Peronoszpóra- és lisztharmat-toleráns hibrid szőlőfajtát nemesítettek idehaza

2024. március 18. 12:10

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szőlészeti és Borászati Intézete, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Georgikon Campusa és a MATE Tangazdaság Nonprofit Kft. ismét teltház előtt tartotta Szőlészeti és Borászati Szakmai Napját.

Gyors felszívódással az aktív belső védelemért

2024. március 15. 05:40

A peronoszpóra károsítása nyomán akár 80–100%-os lomb- és fürtkár alakulhat ki, ezért a hazánkban köztermesztésben levő szőlőfajták többségét tekintve, peronoszpóra elleni rendszeres védekezés nélkül, minőségi szőlőtermesztés nem folytatható.

Elindult a Kwizda digitális Szőlő Permetezési Tervező!

2024. március 6. 09:10

A Kwizda Agro Hungary egy új eszköz segítségével szeretné támogatni a szőlőtermelők döntését a növényvédelmi technológia megtervezésében, szakmai iránymutatásuk segítségével.

Kína és India meghatározó a csemegeszőlő világpiacán

2020. január 1. 12:47

Az USDA Gain jelentése szerint a csemegeszőlő globális termelése a 2019/2020-as szezonban várhatóan 4 százalékkal 23,4 millió tonnára növekszik, és az ázsiai többlet ellensúlyozza az európai visszaesést.

A csemegeszőlő komplett tápanyagellátása és összefüggései (2/1.)

2019. március 22. 06:46

A csemegeszőlő nagy tápanyagigényű és a tápanyagellátás hibáira érzékeny növény. A növénytáplálás során figyelembe kell venni a talajvizsgálat és a növényanalízis eredményeit, valamint a tápelemek között fellépő antagonizmust is.

Miért sárgulnak a csemegeszőlő alsó levelei?

2022. június 20. 04:38

Áprilisban növényi eredetű trágyával (levágott fű, faág nyesedékek, szőlő metszési anyagok) dúsítottam a szőlőm talaját. A növényi hulladék azonban még csak részlegesen bomlott le. Júniusban a szőlő alsó levelein sárgulást, és levélhullást figyeltem meg. A levelek levélnyél nélkül esnek le a tőkéről. Lehet a pentozán hatás következménye ez a jelenség?

Csökkent tavaly az olasz gyümölcs kivitel

2019. május 8. 09:37

Az olasz friss gyümölcsök mennyisége tavaly az ország minden fő exportpiacán esett, de a legnagyobb mértékben Spanyolországban, ahova 30 százalékkal tudtak kevesebbet szállítani, mint a megelőző évben.