Táj-Tér-Kép

Kaphat-e zöld utat a Budai Zöld Öv? – II. rész.

Agrofórum Online

A fővárosban és az agglomerációban a Budai-hegyekhez és a Zsámbéki-medencéhez hasonló nagy, összefüggő, jó minőségű zöldfelülettel, kedvező felszínhőmérséklettel és számos, nagy kiterjedésű védett területtel, természeti, kulturális és szakrális értékkel nem rendelkezik másik terület. A települések nagymértékű, intenzív növekedésének szabályozása érdekében elengedhetetlen a meglévő, a fővárost az agglomerációval összekötő értékes zöld folyosók, ékek feltárása és értékelése. Fontos, hogy a lehető legobjektívebben értékeljünk, hogy valós adatokkal tudjuk alátámasztani miért fontosak ezek a sávok, miért kell ezeket megóvni, és hogyan lehet kihasználni a bennük rejlő potenciált.

Széles körű térinformatikai elemzésekkel tártam fel a terület egyediségeit, értékeit és az elmúlt években bekövetkező drasztikus változásokat. Térinformatikai programmal generált 250×250 méteres rácscellából álló rácshálót vetítettem a területre, amelyben a rekreációhoz kapcsolódóan különböző szempontok szerint végeztem értékeléseket.

Az értékelés felépítése, értékelt elemek összefoglalása
1. ábra: Az értékelés felépítése, értékelt elemek összefoglalása
Saját szerkesztés

A területhasználatok közül leválogattam azokat a foltokat, kategóriákat, amelyek rekreációra alkalmasak. A leválogatást követően hat, rekreációs szempontból számottevő területhasználati kategóriám lett: sport terület, szántó, zöld városi terület, gyep/rét/legelő, erdő és víz/vízparti terület. Annak érdekében, hogy egy rangsort tudjak felállítani, hogy melyik területhasználati kategória a legsokoldalúbb rekreációs szempontból, ahhoz az előbb felsorolt kategóriákat egy általam meghatározott és kidolgozott pontrendszer alapján rekreációs sokoldalúság alapján értékeltem, pontoztam. A területhasználati kategóriák annak függvényében kaptak pontot, hogy az adott kategória mennyire alkalmas a meghatározott rekreációs tevékenységre.

Területhasználatok rangsorolása rekreációs sokoldalúság szerint
2. ábra: Területhasználatok rangsorolása rekreációs sokoldalúság szerint
Saját szerkesztés

Ezt követően az egyes rácscellákat pontoztam, attól függően, hogy az adott rácscellában milyen, rekreációs szempontból számottevő területhasználati kategória található, és milyen arányban, mekkora százalékban fordul elő. A területhasználati kategóriák rangsorolásánál alkalmazott pontokat használtam fel és társítottam a százalékos megoszláshoz. A 0-72 pontig terjedő skálát hat egyenlő részre osztottam, mivel hat területhasználati kategóriát pontoztam, így 12 pontonként kerültek beosztásra az egyes kategóriák.

Területhasználati kategóriák pontozása százalékos megoszlás és sokoldalúság szerint
3. ábra: Területhasználati kategóriák pontozása százalékos megoszlás és sokoldalúság szerint
Saját szerkesztés
Például, ha egy szántóterület 35%-át tölti ki a rácscellának, akkor a táblázat pontjai alapján az a folt 6 pontot kap.

Az értékelés kiterjedt a vonalas, lineáris elemekre is. Rekreációs szempontból fontos az utakat értékelni. Az úttípusok közül a turistautakat, a földutakat és a kerékpárutakat értékeltem. A burkolt utak nem kerültek be az értékelésbe, mivel azokat az ember alakította ki, a rekreációs ökoszisztéma-szolgáltatások nem érvényesülnek azon típus esetében. A területhasználati kategóriákhoz hasonlóan az utakat típusok szerint rekreációs szempontból is pontoztam, majd így egy sorrendet állítottam fel, hogy melyik fajta út a legsokoldalúbb rekreáció szempontjából. Ezt követően a rácscellában összesítettem az utak hosszát, majd intervallum szerint pontoztam, színeztem ki a rácshálót.

Úttípusok pontozása hosszúság és sokoldalúság szerint
4. ábra: Úttípusok pontozása hosszúság és sokoldalúság szerint
Saját szerkesztés

A pontszerű és foltszerű kulturális és a természeti értékeket, elemeket, adottságokat is értékeltem, értékességük, védelmi kategóriájuk, jelentőségük szerint három csoportba osztottam azokat: helyi, országos és nemzetközi jelentőségű védettség. A foltszerű elemeknél a területhasználatokhoz hasonlóan az adott rácscellában a területi arányt vettem figyelembe, pontszerű elemeknél pedig sűrűségelemzéssel darabszám szerint pontoztam. A kulturális és természeti pontszerű elemek a végső pontösszesítéskor plusz pontként számítanak majd.

Az értékelési rendszer és a pontok alapját a területfelhasználási kategóriák, felszínborítások, valamint a bejárhatóság szempontjából az utak adják, mivel ezek határozzák meg leginkább a rekreációs ökoszisztéma-szolgáltatásokat. A pontszerű elemek, mint kulturális, természeti értékek a területnek a sajátosságát, egyediségét, értékét adják, ezért ezek plusz pontokat jelentenek majd. Ez indokolja, hogy az egyes pontozási szempontok pontértékei között eltérések vannak.

Kulturális, természeti foltszerű elemek pontozása százalékos megoszlásuk és jelentőségük szerint
5. ábra: Kulturális, természeti foltszerű elemek pontozása százalékos megoszlásuk és jelentőségük szerint
Saját szerkesztés

Kulturális, természeti pontszerű elemek pontozása darabszám megoszlásuk és jelentőségük szerint
6. ábra: Kulturális, természeti pontszerű elemek pontozása darabszám megoszlásuk és jelentőségük szerint
Saját szerkesztés

A vizsgálatok során összegyűjtött pontszerű rekreációs ökoszisztéma-szolgáltatásokat is értékeltem. Ebben az esetben nem tettem különbséget a különböző rekreációs funkciók között. Ennek egyik oka, hogy egyes funkciók csak időszakosak (síelés, szánkózás stb.), továbbá nem lehet eldönteni, hogy melyik funkció az értékesebb, mivel ezt az emberek rekreációs szokása, preferáltsága válogatja.

Rekreációs ökoszisztéma-szolgáltatásnak vettem többek között a sportolásra alkalmas területeket (sportpálya, kültéri fitneszpark, hegy-, falmászóhely, sípálya), játszótereket, kilátókat, rendezvényhelyszíneket, piknikező-, tűzrakóhelyeket, sportrepülőteret, kerékpáros pontokat, libegőt, gyermekvasút megállót, lovardát, arborétumot, vadasparkot, menedékházat, kalandparkot, tanösvényt, túrautat, kerékpáros pihenőt és az egészségügyi intézményeket is, mivel a területen jelen lévő egészségügyi intézmények nagy kiterjedésű parkkal rendelkeznek, amelyek a gyógyulás, feltöltődés részét képzik.

Rekreációs ökoszisztéma-szolgáltatások pontozási rendszere
7. ábra: Rekreációs ökoszisztéma-szolgáltatások pontozási rendszere
Saját szerkesztés

Emellett az a rácscella, amely településképvédelmi jelentőségű fasort tartalmazott extra pontokat kapott a fasor hosszúságának (méter) megfelelően.

Fasorok pontozási rendszere
8. ábra: Fasorok pontozási rendszere
Saját szerkesztés

Miután minden értékelési szempontot, annak oszlopait lepontoztam a táblázat utolsó oszlopában összesítettem az értékeket. Ezt követően az összesített, pontozott táblázatot visszavezettem a térinformatikai programba és tematikus színezéssel térképet készítettem.

Az értékelés térképes összesített eredménye
9. ábra: Az értékelés térképes összesített eredménye
Saját szerkesztés

Az értékelésből a következtetéseket levonva megállapítható, hogy hol vannak a mintaterületen úgynevezett „zöld ékek” és rekreációs szempontból kedvező adottságú, a beépített területek sűrű szövetét lazító átjárhatósági „zöld” folyosók. Jól kirajzolódnak azok a területek, amelyek rekreációs tevékenységekre alkalmasak és kevésbé/nem alkalmasak. A piros színnel színezett foltok az alacsony rekreációs értékkel bíró beépített területeket jelzik, míg a zöld árnyalatai a világostól a sötétig a rekreációs szempontból egyre kedvezőbb adottságú területeket mutatják.

10. ábra: Az értékelésből levont következtetések
Saját szerkesztés

A jövőbeni várható negatív hatásokat modellezve, ha a jelenlegi ponthatárokat első körben 10%-kal emeljük, majd 15%-kal, akkor drasztikus eredményt kapunk. A jelenlegi zöldfolyosók, ékek szinte teljes mértékben megszűnnek, az átjárhatósági sávok bezáródnak, az emberek elveszítik rekreációs területeiket. Ez azt jelenti, hogy nagyon közel vannak a pontok ahhoz, hogy eggyel rosszabb kategóriába kerüljenek, azaz rövid időn belül elveszíthetik a jelenleg még kedvező, értékes adottságaikat. Ez úgymond egy vészjelző, hogy csupán néhány lépésre vagyunk attól, hogy elveszítsük a Budai zöld övet, éket, folyosót.

Ennek a folyamatnak az elkerülése érdekében elengedhetetlen feladat az ékek, folyosók megőrzése, a beépített területek terjeszkedésének korlátozása és az észszerű, ökoszisztéma-szolgáltatásokat figyelembe vevő fejlesztések, szabályozások érvényesítése. A „zöld ék” kifejezés a beépített területek közé benyúló zöld sávokra vonatkozik. Átvitt értelemben a területek közötti átjárhatóság ajtaját támasztja ki, azaz nem engedi, hogy becsukódjon az átjárhatóságot biztosító kapu.

Az értékelés eredményéből levont következtetések alapján rövid és középtávon várható eredmények
11. ábra: Az értékelés eredményéből levont következtetések alapján rövid- és középtávon várható eredmények
Saját szerkesztés

A hosszútávon fenntartható településszerkezet létrejöttéhez a településtervek készítése során az ökoszisztéma-szolgáltatásokat nagyobb hangsúllyal kell figyelembe venni és megtartani. Azokat a területeket, amelyeknél magas a természeti javak aránya, megfelelő érzékenységgel kell óvni és fenntartani, hogy ezáltal az élhető környezet és az emberek jólléte biztosítható legyen. A tervek kialakítása során kiemelkedő szempont kell legyen az ökoszisztéma-szolgáltatások koherens rendszere.

Az első rész és jelen cikk egyaránt Balogh Ábris: „Budapestet a Zsámbéki-medencével összekötő zöld infrastruktúra kulturális ökoszisztéma szolgáltatásai” Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet, diplomaterv alapján készült.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan szervezzünk vándortábort? - Egy tájépítész javaslatai

2024. július 19. 05:40

A vándortábornak nincs egy egzakt definíciója, ennek ellenére, mindegyik megfogalmazás említi a természetben való hosszabb, szabadidős időtöltést, valamint valamilyen módon utal arra, hogy csoportos tevékenységről van szó.

Hogy harcoljunk a klímaváltozás hatásaival? - Jó példaként Bécs Aspern-Seestadt városrészt mutatjuk

2024. április 5. 05:40

A szakemberek felismerték, hogy a klímaváltozás hatásai mérsékelhetők a megfelelő intézkedésekkel, mint a csapadékvíz-visszatartás. Aspern-Seestadt Bécs egy új városrésze, ahol nagy hangsúlyt fektetnek a klímaváltozás hatásainak mérséklésére.

Kaphat-e zöld utat a Budai Zöld Öv? – I. rész

2024. március 10. 05:40

Napjainkban számos európai ország nagyvárosai körül alakult ki a városok külső részén, az agglomeráció és a nagyváros határán tudatos várostervezés révén zöldgyűrű, zöldsáv.

Innovatív vízgazdálkodás: a H2Ohio Projekt és hazai vízvédelmi stratégiák

2024. január 25. 05:40

Itthon kiemelten fontos a vízjárta területek védelme, hiszen a víz az egyik legnagyobb erőforrásunk ökológiai és társadalmi értelemben is. Érdemes lehet a világ vízrendezési innovációit szem előtt tartanunk, hogy azzal saját vizeinket is védjük.

Webtérkép készül az inváziós növényfajok elterjedéséről

2020. október 31. 10:36

Az élőhelyek megőrzése és az őshonos fajok védelme mellett a lakosság egészségügyi állapota szempontjából is fontos feladat az agresszíven terjedő özönnövények visszaszorítása.

„A jövő mezőgazdasága - fókuszban a hatékonyság” - A precíziós gazdálkodás gépesítési kérdései

2018. november 30. 15:22

Az elmúlt tíz évben, Európában a Precíziós Mezőgazdaság (PM) jó tudományból, jó gyakorlattá változott. Jelenleg az eladott gépek 70-80%-a tartalmaz valamilyen PM elemet

A feltörekvő precíziós nemzedék - Gyakornokok és ösztöndíjasok a KITE precíziós konferenciáján

2019. március 22. 07:32

A KITE Zrt. 2019-ben is több ösztöndíjas hallgatónak és gyakornokának adta meg a lehetőséget, hogy részt vehessenek a hévízi precíziós konferencián.

Gépészet Videó