Talajélet

A Krím-félszigeten 1400 hektáron no-tillezik, és most Magyarországra látogatott

Agrofórum Online

A napokban Kiszomborban kezdte meg országjárását a No-Tiller, vagyis Mykhaylo Draganchuk, aki a Krím-félszigeten 2006 óta gazdálkodik no-till technológiával, méghozzá 1400 hektáron. Youtube csatornáját több mint 40 ezren követik, konferenciákat szervez, és hamarosan magyarul is megjelenik a talajművelést elhagyó növénytermesztési megoldásokról szóló könyve.

A Talajmegújító Gazdák Egyesületének meghívására január 16-án előadást is fog tartani Nemesnádudvaron.

Kiszombori tapasztalatok

Mykhaylo Draganchuk tehát a Szegedhez közeli Kiszomborban kezdte meg szakmai utazását és tapasztalatgyűjtését Magyarországon. Szeredi Attila gazdaságában láthatta a magyar termelő mezei pockok ellen alkalmazott ragadozó madár programját, valamint a múlt év őszén elindított mezővédő erdősáv-telepítését.

A No-Tillernek nagyon tetszett, amit látott, és természetesen nagyon sok információt tudtunk meg tőle. Egy szerény, de nagy tudású embert ismerhettem meg benne

– mondta el Szeredi Attila, az első vendéglátó.

A terepi képek egyébként már Tiszaföldváron készültek, a svájci származású Reto Stocker tanyáján, tehát Mykhaylo Draganchuk ott folytatta látogatássorozatát.

A No-Tiller természetesen folyamatosan készítette a videókat, felvételeket, úgyhogy rendkívül népszerű Youtube-csatornáján bőven lesz magyar tartalom is. De január 16-án bárki meghallgathatja előadását, aki részt vesz a TMG rendezvényén.

A cikk megírása óta megérkezett hazánkba Mykhaylo Draganchuk, aki többnapos farmlátogatása során jutott el az évek óta no-tillező, nagyjából 400 hektáros somogyi termelőhöz, Berend Ferenchez. Erről készítettünk videós bejelentezést:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A talaj világnapja alkalmából

2024. december 5. 14:15

A talaj, mint az élet feltétele egyre nagyobb figyelmet kap hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Egyre több a tudatosan gondolkodó gazdálkodó, akik képesek felfogni a földi élet léte és a talaj egészségének kapcsolatát.

Talajminőség-védelem kötött talajon – lehetőségek és korlátok

2024. november 12. 08:10

A különböző kötöttségű talajok művelhetősége erősen függ a nedvességtartalomtól. Legkedvezőbb a nyirkos állapot.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Kerti talaj vagy virágföld? Melyik a jobb?

2024. október 31. 14:10

Az élő talaj tele van hasznos mikrobákkal és szerves anyagokkal, amelyek tápanyagokat juttatnak a növények gyökereihez.

No-till és cirok a talajregeneráció jegyében

2024. június 7. 14:40

A talaj regenerációját középpontba helyező mezőgazdasági gyakorlatok szerves elemei a talajforgatás elhagyása, a talaj takarása, takarónövények alkalmazása. Május elejére már számos kultúrát elvetettek a gazdálkodók, de a cirok direktvetését még volt lehetőségünk elkapni Uraiújfalu határában...

10 tonnás kukorica talajművelés nélkül - No-till és min-till növénytermesztés Somogyban

2020. január 5. 13:49

A talajművelő eszközöknek egyre kevesebb szerepük van a somogyi táblákon, a munkájukat ugyanis a takarónövények és a talajlakó élőlények veszik át.

No-till a magyar ugaron - Szántóföldi növénytermesztés talajművelés nélkül

2022. július 17. 18:06

Mi is a no-till, milyen kísérletek zajlanak hazánkban, és hogyan érdemes elindulni? Ezúttal ezekre a kérdésekre kaphat választ az olvasó.

Zöldítő Videó

„Ahova még lehet fejlődni, az a regeneratív gazdálkodás”

2023. március 2. 15:37

Mi volt az a téma, ami ilyen módon megmozgatta a termelőket? Nem más, mint a talajmegújító gazdálkodás: a min-till, a sávos művelés, a no-till vagy éppen a takarónövényes technológiák.