Talajélet

A Krím-félszigeten 1400 hektáron no-tillezik, és most Magyarországra látogatott

Agrofórum Online

A napokban Kiszomborban kezdte meg országjárását a No-Tiller, vagyis Mykhaylo Draganchuk, aki a Krím-félszigeten 2006 óta gazdálkodik no-till technológiával, méghozzá 1400 hektáron. Youtube csatornáját több mint 40 ezren követik, konferenciákat szervez, és hamarosan magyarul is megjelenik a talajművelést elhagyó növénytermesztési megoldásokról szóló könyve.

A Talajmegújító Gazdák Egyesületének meghívására január 16-án előadást is fog tartani Nemesnádudvaron.

Kiszombori tapasztalatok

Mykhaylo Draganchuk tehát a Szegedhez közeli Kiszomborban kezdte meg szakmai utazását és tapasztalatgyűjtését Magyarországon. Szeredi Attila gazdaságában láthatta a magyar termelő mezei pockok ellen alkalmazott ragadozó madár programját, valamint a múlt év őszén elindított mezővédő erdősáv-telepítését.

A No-Tillernek nagyon tetszett, amit látott, és természetesen nagyon sok információt tudtunk meg tőle. Egy szerény, de nagy tudású embert ismerhettem meg benne

– mondta el Szeredi Attila, az első vendéglátó.

A terepi képek egyébként már Tiszaföldváron készültek, a svájci származású Reto Stocker tanyáján, tehát Mykhaylo Draganchuk ott folytatta látogatássorozatát.

A No-Tiller természetesen folyamatosan készítette a videókat, felvételeket, úgyhogy rendkívül népszerű Youtube-csatornáján bőven lesz magyar tartalom is. De január 16-án bárki meghallgathatja előadását, aki részt vesz a TMG rendezvényén.

A cikk megírása óta megérkezett hazánkba Mykhaylo Draganchuk, aki többnapos farmlátogatása során jutott el az évek óta no-tillező, nagyjából 400 hektáros somogyi termelőhöz, Berend Ferenchez. Erről készítettünk videós bejelentezést:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tényleg növeli a pocokkártétel kockázatát és súlyosságát a talajbolygatás elhagyása?

2025. április 5. 08:10

A csökkentett mértékű talajbolygatás legnyilvánvalóbb előnyei mellett, a károsítók fennmaradásának megnövekedett kockázata mindig felmerül.

Tudományos érdekességek a növények és a mikrobák kapcsolatáról

2025. március 27. 16:10

Már a magokban is ott vannak a hasznos mikrobák, amik kulcsszerepet játszanak a csírázásban, a tápanyagfelvételben és a stressztűrésben.

A baktériumos talajoltásról

2025. március 4. 08:10

Egyes kutatások szerint a talajbaktériumok száma mintegy ezerszer kevesebb, mint az optimális állapot.

A talajkímélő gazdálkodásról készült hasznos videósorozat, gyakorlati tapasztalatokkal

2025. február 26. 16:10

A fenntartható talajkezelési módszerek segítenek megőrizni a biodiverzitást, csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást és javítani a vízgazdálkodást.

A mezei pocok elleni védekezés a no-till technológia egyik legnehezebb eleme? (VIDEÓ)

2020. március 20. 20:10

Február elején két helyszínen, Siófokon és Kecskeméten rendezte meg a IV. AgroFIELD Akadémia Konferenciát az Agrofil-SZMI Kft. A számos gyakorlati szempontból hasznos és érdekes téma mellett ezúttal egy igazán úttörő technológiai megoldás is helyet kapott az előadások sorában; a minimum till, illetve a no-till, vagyis a talajművelést részben vagy egészben elhagyó növénytermesztési módszer.

No-till - A gépi talajművelést elhagyó növénytermesztés segítői: a takarónövények

2020. február 26. 16:01

A minimum till, illetve a no-till, vagyis a talajművelést részben vagy egészben elhagyó növénytermesztési technológia alapja a megfelelő takarónövények kiválasztása, hiszen a nehéz vasak munkáját, és az inputanyagok kiváltását is ezek végzik.

10 tonnás kukorica talajművelés nélkül - No-till és min-till növénytermesztés Somogyban

2020. január 5. 13:49

A talajművelő eszközöknek egyre kevesebb szerepük van a somogyi táblákon, a munkájukat ugyanis a takarónövények és a talajlakó élőlények veszik át.

Amerikából jöttem, no-till technológiát hoztam - Tanácsok a talajművelés elhagyásához (+VIDEÓ)

2020. március 25. 08:46

Az egyik ok, amiért a gazdák nem vezetik be gyorsabban a no-till technológiát, hogy nincsenek meg a saját gazdaságukban beállított kísérleteik.