Talajélet

A Krím-félszigeten 1400 hektáron no-tillezik, és most Magyarországra látogatott

Agrofórum Online

A napokban Kiszomborban kezdte meg országjárását a No-Tiller, vagyis Mykhaylo Draganchuk, aki a Krím-félszigeten 2006 óta gazdálkodik no-till technológiával, méghozzá 1400 hektáron. Youtube csatornáját több mint 40 ezren követik, konferenciákat szervez, és hamarosan magyarul is megjelenik a talajművelést elhagyó növénytermesztési megoldásokról szóló könyve.

A Talajmegújító Gazdák Egyesületének meghívására január 16-án előadást is fog tartani Nemesnádudvaron.

Kiszombori tapasztalatok

Mykhaylo Draganchuk tehát a Szegedhez közeli Kiszomborban kezdte meg szakmai utazását és tapasztalatgyűjtését Magyarországon. Szeredi Attila gazdaságában láthatta a magyar termelő mezei pockok ellen alkalmazott ragadozó madár programját, valamint a múlt év őszén elindított mezővédő erdősáv-telepítését.

A No-Tillernek nagyon tetszett, amit látott, és természetesen nagyon sok információt tudtunk meg tőle. Egy szerény, de nagy tudású embert ismerhettem meg benne

– mondta el Szeredi Attila, az első vendéglátó.

A terepi képek egyébként már Tiszaföldváron készültek, a svájci származású Reto Stocker tanyáján, tehát Mykhaylo Draganchuk ott folytatta látogatássorozatát.

A No-Tiller természetesen folyamatosan készítette a videókat, felvételeket, úgyhogy rendkívül népszerű Youtube-csatornáján bőven lesz magyar tartalom is. De január 16-án bárki meghallgathatja előadását, aki részt vesz a TMG rendezvényén.

A cikk megírása óta megérkezett hazánkba Mykhaylo Draganchuk, aki többnapos farmlátogatása során jutott el az évek óta no-tillező, nagyjából 400 hektáros somogyi termelőhöz, Berend Ferenchez. Erről készítettünk videós bejelentezést:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tudományos érdekességek a növények és a mikrobák kapcsolatáról

2025. március 27. 16:10

Már a magokban is ott vannak a hasznos mikrobák, amik kulcsszerepet játszanak a csírázásban, a tápanyagfelvételben és a stressztűrésben.

A baktériumos talajoltásról

2025. március 4. 08:10

Egyes kutatások szerint a talajbaktériumok száma mintegy ezerszer kevesebb, mint az optimális állapot.

A talajkímélő gazdálkodásról készült hasznos videósorozat, gyakorlati tapasztalatokkal

2025. február 26. 16:10

A fenntartható talajkezelési módszerek segítenek megőrizni a biodiverzitást, csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást és javítani a vízgazdálkodást.

Biogazdálkodás, regeneratív gazdálkodás: ne keverjük a fogalmakat

2025. február 12. 14:40

Nyilvánvalóan minden alternatívnak számító termesztési módozat esetében törekedni kell a termesztés gazdaságosságára.

10 tonnás kukorica talajművelés nélkül - No-till és min-till növénytermesztés Somogyban

2020. január 5. 13:49

A talajművelő eszközöknek egyre kevesebb szerepük van a somogyi táblákon, a munkájukat ugyanis a takarónövények és a talajlakó élőlények veszik át.

Ultrasekély művelés és direktvetés – Multiva az AGROmashEXPO-n

2023. február 26. 10:16

A magyarországi forgalmazó két sekély, sőt akár ultrasekély művelésre is alkalmas kombinátorral, valamint két no-till gabonavetőgéppel készült a legnagyobb hazai agrárvásárra. Utóbbi esetében az elektromos meghajtású változat prémium oklevelet is kapott, nem véletlenül...

Gondolatok és adatok a talaj műveléséhez és annak „nem műveléséhez”

2022. szeptember 21. 10:34

A talajművelés és nem művelés kérdése nagyon érzékeny téma a hazai gazdálkodók körében.

„Ahova még lehet fejlődni, az a regeneratív gazdálkodás”

2023. március 2. 15:37

Mi volt az a téma, ami ilyen módon megmozgatta a termelőket? Nem más, mint a talajmegújító gazdálkodás: a min-till, a sávos művelés, a no-till vagy éppen a takarónövényes technológiák.