A salak a talaj szerkezetének javítására is használható, de emellett hatékonyan csökkenti a mezőgazdasági területekről származó metán- és dinitrogén-oxid-kibocsátást.
Vastartalmánál fogva segít a mikrobiális aktivitás szabályozásában is, így hozzájárulhat az üvegházhatású gázok csökkentéséhez és fenntarthatóbbá teheti a növénytermesztést.
A Koreai Nemzeti Kutatási Alap állami finanszírozásból indított el egy kutatást, amely a salakot mint talajkezelő anyagot vizsgálta. A salaknak a metán (CH₄) és a dinitrogén-oxid (N₂O) kibocsátásának csökkentésére irányuló hatása volt a leghangsúlyosabb pont a kutatásban.
Hogyan keletkezik a salak?
A salak acél- és vasipari folyamatok végtermékeként, olvasztás útján keletkezik. Nem olyan, mint a hamu, a salak durvább, szemcsésebb és nehezebb. Nagyobb az ásványianyag-tartalma és a külleme sokszor kőzetszerű vagy akár kristályos. Vasban és szilíciumban gazdag, ezért hasznos lehet a mezőgazdaság számára.
Talajkezelésre is alkalmas?
A salak alkalmas arra, hogy fertőtlenítő hatása miatt talajkezelésre használják. Főleg gyengébb minőségű talajok esetén lehet hasznos, mivel feljavíthatja a kezelt terület minőségét. Eddig a legszélesebb körben rizsföldeken vetették be, mivel ezeken a területeken az anaerob környezet kedvez a metán termelésének.
A metán csökkentése kulcsfontosságú az éghajlatváltozás elleni küzdelemben. A salakban lévő vas alternatív elektronakceptorként működik az oxigénszegény környezetekben, és serkenti a vas-redukáló baktériumok növekedését, miközben gátolja a metánt termelő mikroorganizmusok aktivitását. Emiatt a salak alkalmazása akár 56%-kal is csökkentheti a metánkibocsátást a rizsföldeken (Kínában, Koreában és Japánban).
Nem minden salak hasznos a földeken
Bár sokféle salak van, nem mindegyik alkalmas mezőgazdasági felhasználásra. A fent említett vas- és acélipari salakok (amik szilikátokban gazdagok) jók, illetve a szénégetéssel keletkező salakok (ezekben szilícium és kalcium van), valamint a cementipari salakok (ezek javítják a talaj pH-értékét és a vízmegtartó képességét).
A szilikát salak (amely hatalmas kohókban, az acél- és a vasgyártás melléktermékeként keletkezik) szilíciumot tartalmaz – ez is felhasználható a mezőgazdaságban, mivel tökéletesen alkalmas arra, hogy talajjavításra használják. A kutatások szerint pozitív hatással van a növények növekedésére, különösen a gyökérzet fejlődésére. Ezen túlmenően a többi salaktípushoz hasonlóan szintén javítja a talaj oxigénellátottságát.
A salak használata pozitív hatással van a talaj minőségére, a növénytermesztésre, az élelmiszer-biztonságra, így mondhatni, kulcsfontosságú szerepet tölt be a fenntartható mezőgazdasági termelésben. Felhasználásával mindemellett csökken a gyárak hulladéktermelése, a földeken pedig kevesebb műtrágyára lehet szükség.