Talajélet

A salak mint talajjavító

Agrofórum Online

A salak a talaj szerkezetének javítására is használható, de emellett hatékonyan csökkenti a mezőgazdasági területekről származó metán- és dinitrogén-oxid-kibocsátást.

Vastartalmánál fogva segít a mikrobiális aktivitás szabályozásában is, így hozzájárulhat az üvegházhatású gázok csökkentéséhez és fenntarthatóbbá teheti a növénytermesztést.

A Koreai Nemzeti Kutatási Alap állami finanszírozásból indított el egy kutatást, amely a salakot mint talajkezelő anyagot vizsgálta. A salaknak a metán (CH₄) és a dinitrogén-oxid (N₂O) kibocsátásának csökkentésére irányuló hatása volt a leghangsúlyosabb pont a kutatásban.

Hogyan keletkezik a salak?

A salak acél- és vasipari folyamatok végtermékeként, olvasztás útján keletkezik. Nem olyan, mint a hamu, a salak durvább, szemcsésebb és nehezebb. Nagyobb az ásványianyag-tartalma és a külleme sokszor kőzetszerű vagy akár kristályos. Vasban és szilíciumban gazdag, ezért hasznos lehet a mezőgazdaság számára.

Talajkezelésre is alkalmas?

A salak alkalmas arra, hogy fertőtlenítő hatása miatt talajkezelésre használják. Főleg gyengébb minőségű talajok esetén lehet hasznos, mivel feljavíthatja a kezelt terület minőségét. Eddig a legszélesebb körben rizsföldeken vetették be, mivel ezeken a területeken az anaerob környezet kedvez a metán termelésének.

A metán csökkentése kulcsfontosságú az éghajlatváltozás elleni küzdelemben. A salakban lévő vas alternatív elektronakceptorként működik az oxigénszegény környezetekben, és serkenti a vas-redukáló baktériumok növekedését, miközben gátolja a metánt termelő mikroorganizmusok aktivitását. Emiatt a salak alkalmazása akár 56%-kal is csökkentheti a metánkibocsátást a rizsföldeken (Kínában, Koreában és Japánban).

Nem minden salak hasznos a földeken

Bár sokféle salak van, nem mindegyik alkalmas mezőgazdasági felhasználásra. A fent említett vas- és acélipari salakok (amik szilikátokban gazdagok) jók, illetve a szénégetéssel keletkező salakok (ezekben szilícium és kalcium van), valamint a cementipari salakok (ezek javítják a talaj pH-értékét és a vízmegtartó képességét).

A szilikát salak (amely hatalmas kohókban, az acél- és a vasgyártás melléktermékeként keletkezik) szilíciumot tartalmaz – ez is felhasználható a mezőgazdaságban, mivel tökéletesen alkalmas arra, hogy talajjavításra használják. A kutatások szerint pozitív hatással van a növények növekedésére, különösen a gyökérzet fejlődésére. Ezen túlmenően a többi salaktípushoz hasonlóan szintén javítja a talaj oxigénellátottságát.

A salak használata pozitív hatással van a talaj minőségére, a növénytermesztésre, az élelmiszer-biztonságra, így mondhatni, kulcsfontosságú szerepet tölt be a fenntartható mezőgazdasági termelésben. Felhasználásával mindemellett csökken a gyárak hulladéktermelése, a földeken pedig kevesebb műtrágyára lehet szükség.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Talajélet: összefüggések a talajélet-javítás mentén

2025. május 4. 05:40

A talajélet a talajban élő mikroorganizmusok - baktériumok, gombák, egysejtűek, fonálférgek -, valamint makroorganizmusok, például földigiliszták, rovarok tevékenységét foglalja magában.

Tényleg növeli a pocokkártétel kockázatát és súlyosságát a talajbolygatás elhagyása?

2025. április 5. 08:10

A csökkentett mértékű talajbolygatás legnyilvánvalóbb előnyei mellett, a károsítók fennmaradásának megnövekedett kockázata mindig felmerül.

Tudományos érdekességek a növények és a mikrobák kapcsolatáról

2025. március 27. 16:10

Már a magokban is ott vannak a hasznos mikrobák, amik kulcsszerepet játszanak a csírázásban, a tápanyagfelvételben és a stressztűrésben.

A baktériumos talajoltásról

2025. március 4. 08:10

Egyes kutatások szerint a talajbaktériumok száma mintegy ezerszer kevesebb, mint az optimális állapot.

Lombtrágyák olcsóbban, ingyen tárolással!

2022. november 22. 06:36

Az elmúlt évekhez hasonlóan idén év végén is számos lombtrágyára jelentős akciót hirdettünk. Nagyon sok esetben már őszi kijuttatás és állománykezelés is zajlik, de a második-harmadik lombtrágyázás már áthúzódik a 2023-as évre.

Szolnoki Precíziós Gazdálkodási Nap: a Magtár GPS Kft. és az Agro Aim Hungária Kft. szervezésében

2019. június 21. 12:38

Az előadások elsődlegesen a precíziós gazdálkodásról szóltak, de a szakemberek e témakör mellett az egyre nagyobb jelentőséggel bíró talajjavításról, belvízzel veszélyeztetett területek megoldási javaslatairól, valamint az öntözési lehetőségekről is beszéltek.

Miért fontos a napraforgó lombtrágyázása?

2022. június 17. 10:12

A sok helyen tapasztalt bór-hiány ráirányítja a figyelmünket a napraforgó lombtrágyázási technológiánk átgondolására.

A tudósok a műanyaghulladékot értékes talajjavító anyaggá alakítják át

2023. április 4. 17:29

Egy nemrégiben készült tanulmány részletesen ismertet egy olyan módszert, amellyel a műanyaghulladékot a faszén nagy porozitású, nagy felületű, grammonként körülbelül 400 négyzetméteres tömegű formájává alakítják át.