Talajélet

Agrofórum nyertesek I. – Komplex Phylazonit technológia Dunavecsén – szaktanácsadással

Agrofórum Online

Az Agrofórum nyereményjátékán a Phylazonit által felajánlott díjat Bolyó József olvasónk nyerte meg. A fiatal gazdálkodó édesapjával 94 hektár területen foglalkozik szántóföldi növénytermesztéssel Dunavecsén. Egy másik cég szárbontó készítményét korábban már kipróbálták, ám akkor nem tapasztaltak pozitív hatást, így most kíváncsian várják a Phylazonit technológia eredményeit. A díj ugyanis nem csak egyetlen termék, hanem három készítmény, és az azok mellé járó szakmai támogatás.

Honnan értesültél az Agrofórum nyereményjátékáról?
Először az interneten láttam, de a szaklapban is benne volt a felhívás. Folyamatosan olvasom az újságot, én már csak erre az egyre fizetek elő, mert ebben találom meg a leghasznosabb szakmai információkat. Apumnak érkeznek más lapok is, de én kizárólag az Agrofórumot rendeltem meg.

Mekkora területen és milyen növényekkel gazdálkodtok?
Dunavecsén van 94 hektárunk, ami leginkább középkötött réti csernozjom talaj, de a környékre a heterogán területek a jellemzőek, és ez alól mi a mi földünk sem kivétel. A családi gazdaság 2002-ben alakult meg, azóta önállóan termelünk. Apum korábban a helyi Rt.-nél dolgozott, onnan vált ki, és a kárpótlásból szedtünk össze némi földet, ami mellett bérlemény is van. Idén 23 hektár őszi búza, 7 hektár őszi árpa, 29 hektár napraforgó és 25 hektár repce van, illetve lesz a területen, a maradékra pedig kukoricát vetünk. Végzünk némi szolgáltatást is, de nem ez a jellemző. Inkább a betakarítás idején kérik a segítségünket, de akad néha talajmunka is.

Legutóbb milyen terméseredményeket tudtatok elérni?
Tavaly hektáronként 7,5 tonna búzát takarítottunk be, méghozzá malmi minőségben. Az őszi árpa termésátlaga 8,2 tonna lett, míg hektáronként 4,4 tonna repcét és 10,3 tonna kukoricát tudtunk lehozni a földekről.

Gyomok tekintetében milyen a terület?
Szerencsére nincsen kirívó problémát okozó gyom nálunk. A mezei acatra oda kell figyelni, kalászosban a veronika fajok a jellemzőek, és van pipacs, ragadós galaj is. De megfelelően tudjuk kezelni ezeket.

Milyen gépállománnyal rendelkeztek?
2012-ben kezdtünk el komolyabban fejleszteni, mert akkoriban járt le a betakarítógépünk hitele. Akkor még három MTZ-vel dolgoztunk, most már van két John Deere traktorunk, a következő lépés pedig a munkagépeink fejlesztése. Ahol csak tudunk, forgatás nélküli talajművelést alkalmazunk a Väderstad gépeinkkel, de ha például kukorica után kalászost vetünk, akkor nem hagyhatjuk el a szántást, mert nincsen megfelelő vetőgépünk. Ezen szeretnénk változtatni, a közeljövőben két használt vetőgépet fogunk vásárolni, hogy nagyobb szármaradvány esetében is lehessen forgatás nélkül dolgozni.

Térjünk rá egy kicsit a nyereményedre. A Phylazonit három termékét is kipróbálhatod a következő időszakban, amihez szakmai segítséget is kapsz. Van bármilyen tapasztalatod talajbaktérium készítményekkel?
Néhány éve kipróbáltuk egy másik cég cellulózbontó termékét kukoricában. Volt kontroll területünk is, és nem láttunk különbséget az ásópróba során. Persze az is igaz, hogy folyamatában nem vizsgáltuk, ez csak egyszeri alkalom volt, így kíváncsian várom a mostani eredményeket.

A nyeremény átadásánál jelen voltak a Phylazonit szakemberei is, akik minden segítséget megadnak majd Bolyó József számára, és egy komplex kísérletet állítanak be a területen.

„Három terméket fogunk kipróbálni Dunavecsén, amihez minden szakmai segítséget megadunk, tehát az egész Phylazonit technológiát átadjuk a szaktanácsadással együtt. A kísérlet során segíteni fogjuk Józsefet, hogy minden a megfelelő helyre, a megfelelő módon és a megfelelő időben kerüljön ki. Nekünk az a tapasztalatunk, hogy akik odafigyelnek a termékeink használatára, azok meg vannak elégedve a hatással. A nyereményjátékhoz kapcsolódva három termékünkkel mutatjuk majd be a technológia előnyeit. A tervek szerint árpa tarlóra először szárbontót juttatunk ki 10 l/ha-os dózisban, majd tavasszal ugyanilyen mennyiségben a talajoltó készítményünk kerül ki a területre, amit egy 5 l/ha dózisú Energia Humin lombtrágya-kezelés követ. Ezt egybe kapcsolhatjuk a növényvédelmi munkákkal, mindössze a keverhetőséget kell majd figyelembe venni. Reméljük, hogy a komplex technológiának meglátszik majd az eredménye. A legfontosabb szempont, hogy olyan helyen végezzük a kísérletet, ahol megfelelő kontroll terület is van” – mondták el a Phylazonit szakemberei a nyeremény átadásakor.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A talaj világnapja alkalmából

2024. december 5. 14:15

A talaj, mint az élet feltétele egyre nagyobb figyelmet kap hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Egyre több a tudatosan gondolkodó gazdálkodó, akik képesek felfogni a földi élet léte és a talaj egészségének kapcsolatát.

Talajminőség-védelem kötött talajon – lehetőségek és korlátok

2024. november 12. 08:10

A különböző kötöttségű talajok művelhetősége erősen függ a nedvességtartalomtól. Legkedvezőbb a nyirkos állapot.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Kerti talaj vagy virágföld? Melyik a jobb?

2024. október 31. 14:10

Az élő talaj tele van hasznos mikrobákkal és szerves anyagokkal, amelyek tápanyagokat juttatnak a növények gyökereihez.

A szalma szerepe a talajerő-gazdálkodásban

2018. november 27. 07:33

A növényi maradványok értékes tápanyagokat tartalmaznak, lebomlásuk után gazdagítják a termőtalajt és hasznosak a következő növénykultúrának. Ha nem tudjuk felhasználni a szalmát az állattenyésztésben, akkor inkább javasoljuk a gabonaszalma szakszerű kezelését, mint annak lehordását.

Miért hagyja veszni talajának termőképességét?!

2021. október 7. 09:05

A szántóföldi termesztés kockázatossága évről-évre folyamatosan nő a kiszámíthatatlan időjárási viszonyok miatt.

Baktériumkészítményekkel a precízebb és fenntarthatóbb gazdálkodás irányába

2019. január 30. 11:08

Nincsen más lehetőség, mint előre menekülni. Ezt vallja idősebb és ifjabb Petrohay György, akik a Velencei-tó közelében, Seregélyes határában gazdálkodnak.

Mikrobiológiai készítmények hatékonysága - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (IV. rész)

2018. március 18. 19:05

A mikrobiológiai készítmények hatékonysága: a nitrogénkötés, a tápanyagok mobilizálása, a szervesanyag-gazdálkodás és a talajszerkezet-javítás.