A gazdag talajélet, amelynek egyik mutatója a földigiliszták száma és fajgazdagsága, hozzájárul termesztett növényeink fejlődéséhez is. Tehát ami jó a talajlakóknak, az közvetve jó a gazdálkodónak is.
Tanulmányokban már korábban kimutatták, hogy az évelő virágokkal beültetett földsávok a szántóföldek szegélyén jótékonyan hatnak és elősegítik a föld feletti biológiai sokféleséget. A virágzó sávok táplálékot és telelőhelyet biztosítanak a hasznos rovarok számára, amelyek viszont segítenek a kártevők kordában tartásában. Most a kutatók bizonyították, hogy a virágos sávok a föld alatt is elősegítik a biodiverzitást.
Hogyan profitálnak a földigiliszták a virágos sávokból?
A Julius Kühn Intézet (JKI) kutatói kimutatták, hogy a föld alatti faji sokféleség hogyan profitál az évelő virágos sávokból mint élőhelyből. Összehasonlították a gabonafélék és a repce talajában megtalálható földigilisztákat azokkal, amelyek a szomszédos évelő virágsávokban élnek.
Több német tartománybeli 46 szántóföldről összesen 7526 földigilisztát gyűjtöttek be, amelyeket mustárolajos oldattal vontak ki a talajból, megszámolták, lemérték és fajszintig azonosították őket. A gilisztákat ezután szabadon engedték, hogy továbbra is hozzájárulhassanak a talaj termékenységéhez.
Miért szeretik a földigiliszták az évelő virágos sávokat?
A kutatókat már a terepen is meglepte, hogy a virágos sávokban mennyi földigiliszta él. A kutatók átlagosan több mint háromszor annyit találtak bennük, mint a szomszédos szántóföldeken. A virágos sávokban több földigilisztafaj is élt. Ezek számos fontos funkciót töltenek be a talaj ökoszisztémájában. Az eredmény bizonyítja, hogy az évelő virágos sávokban rengeteg lehetőség lakozik a biológiai sokféleség megőrzésére.
A földigiliszták mozgásuk közben gyakorlatilag egy csőrendszert készítenek a talajban, amelynek révén elősegítik a víz beszivárgását és megakadályozzák az eróziót. Mivel a klímaváltozás következtében egyre gyakoribb a rendkívül erős, erózióval járó csapadék, ezek az állatok hozzájárulnak a talaj védelméhez.
Háromszoros haszon
A földigiliszták a humuszképződésben is döntő szerepet játszanak. Hozzájárulnak a növények jobb tápanyagellátásához. Közösségeik a termékenység szempontjából is fontosak, és a talaj általános egészségi állapotának mutatói. A következő lépésben a tudósok azt szeretnék megvizsgálni, hogy a virágos sávok pozitív hatásai mennyire terjednek ki a szántóföldre. Azt is tisztázni kívánják, hogy ezeket a sávokat hogyan lehet tovább optimalizálni adott termőföldre adaptált növénykeverékekkel, hogy a különböző talajok ökoszisztémáját a lehető legjobban elősegítsék.
Fotó: Pixabay