18℃ 7℃
április 11. Leó, Szaniszló, Glória
Talajélet

Felpezsdítik a talajéletet a virágos növényekkel teli földsávok

Sustainable Agriculture

A gazdag talajélet, amelynek egyik mutatója a földigiliszták száma és fajgazdagsága, hozzájárul termesztett növényeink fejlődéséhez is. Tehát ami jó a talajlakóknak, az közvetve jó a gazdálkodónak is.

Tanulmányokban már korábban kimutatták, hogy az évelő virágokkal beültetett földsávok a szántóföldek szegélyén jótékonyan hatnak és elősegítik a föld feletti biológiai sokféleséget. A virágzó sávok táplálékot és telelőhelyet biztosítanak a hasznos rovarok számára, amelyek viszont segítenek a kártevők kordában tartásában. Most a kutatók bizonyították, hogy a virágos sávok a föld alatt is elősegítik a biodiverzitást.

Hogyan profitálnak a földigiliszták a virágos sávokból?

A Julius Kühn Intézet (JKI) kutatói kimutatták, hogy a föld alatti faji sokféleség hogyan profitál az évelő virágos sávokból mint élőhelyből. Összehasonlították a gabonafélék és a repce talajában megtalálható földigilisztákat azokkal, amelyek a szomszédos évelő virágsávokban élnek. 

Több német tartománybeli 46 szántóföldről összesen 7526 földigilisztát gyűjtöttek be, amelyeket mustárolajos oldattal vontak ki a talajból, megszámolták, lemérték és fajszintig azonosították őket. A gilisztákat ezután szabadon engedték, hogy továbbra is hozzájárulhassanak a talaj termékenységéhez.

Miért szeretik a földigiliszták az évelő virágos sávokat?

A kutatókat már a terepen is meglepte, hogy a virágos sávokban mennyi földigiliszta él. A kutatók átlagosan több mint háromszor annyit találtak bennük, mint a szomszédos szántóföldeken. A virágos sávokban több földigilisztafaj is élt. Ezek számos fontos funkciót töltenek be a talaj ökoszisztémájában. Az eredmény bizonyítja, hogy az évelő virágos sávokban rengeteg lehetőség lakozik a biológiai sokféleség megőrzésére.

A földigiliszták mozgásuk közben gyakorlatilag egy csőrendszert készítenek a talajban, amelynek révén elősegítik a víz beszivárgását és megakadályozzák az eróziót. Mivel a klímaváltozás következtében egyre gyakoribb a rendkívül erős, erózióval járó csapadék, ezek az állatok hozzájárulnak a talaj védelméhez.

Háromszoros haszon

A földigiliszták a humuszképződésben is döntő szerepet játszanak. Hozzájárulnak a növények jobb tápanyagellátásához. Közösségeik a termékenység szempontjából is fontosak, és a talaj általános egészségi állapotának mutatói. A következő lépésben a tudósok azt szeretnék megvizsgálni, hogy a virágos sávok pozitív hatásai mennyire terjednek ki a szántóföldre. Azt is tisztázni kívánják, hogy ezeket a sávokat hogyan lehet tovább optimalizálni adott termőföldre adaptált növénykeverékekkel, hogy a különböző talajok ökoszisztémáját a lehető legjobban elősegítsék.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tényleg növeli a pocokkártétel kockázatát és súlyosságát a talajbolygatás elhagyása?

2025. április 5. 08:10

A csökkentett mértékű talajbolygatás legnyilvánvalóbb előnyei mellett, a károsítók fennmaradásának megnövekedett kockázata mindig felmerül.

Tudományos érdekességek a növények és a mikrobák kapcsolatáról

2025. március 27. 16:10

Már a magokban is ott vannak a hasznos mikrobák, amik kulcsszerepet játszanak a csírázásban, a tápanyagfelvételben és a stressztűrésben.

A baktériumos talajoltásról

2025. március 4. 08:10

Egyes kutatások szerint a talajbaktériumok száma mintegy ezerszer kevesebb, mint az optimális állapot.

A talajkímélő gazdálkodásról készült hasznos videósorozat, gyakorlati tapasztalatokkal

2025. február 26. 16:10

A fenntartható talajkezelési módszerek segítenek megőrizni a biodiverzitást, csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást és javítani a vízgazdálkodást.

Talajtakaró növények a mezőgazdaságban

2023. november 1. 06:40

A növényi maradványok talajfelszínen hagyása, az állandó talajtakarás, a talajtakaró növények vetése nemcsak a szervesanyag-utánpótlást biztosítják, hanem segítenek a klímakárok kivédésében is.

Talajélet: egysejtűek

2021. december 30. 06:36

A mikrofauna szerepe elsősorban a nyers szerves anyagok elbontásában és a talaj felvehető nitrogénkészletének gyarapításában jut kifejezésre.

A mérget termelő mikroszkópikus gombák a növényi trágyában negatív hatással vannak a talajéletre

2020. október 14. 13:10

Nemrégiben látott napvilágot annak a kutatásnak az eredménye, amely a mikroszkopikus gombák toxinjainak a talajéletre gyakorolt hatását vizsgálta. A vizsgálat során kiderült, hogy bizonyos mikrotoxinokkal szennyezett kukorica hatására az ún. ugróvillások – amelyeknek fontos szerepük van a növények növekedésében és a humuszképzésben – szaporulata jelentősen lecsökkent, ennek pedig negatív következményei lehetnek a növénytermesztésre nézve.

Szárbontás és talajoltás Natur Technológiával – tegye meg az első lépést!

2023. szeptember 11. 06:40

A Natur Agro Technológia szárbontásra, talajkezelésre és célzott állománykezelésre épül. Jön a tarlóbontás és a talajkezelések ideje!