Talajélet
Fizetett tartalom

Intenzív növénytermesztés intenzív talajerő-gazdálkodással

AGRO.bio Hungary Kft.

A mezőgazdasági termelés intenzívvé válásával megnövekedett a kultúrnövények számára kiadott tápelemek és növényvédő szerek mennyisége, amelyet a legújabb genetika felhasználásával nemesített fajták és hibridek vesznek fel a hagyományosnál magasabb és jobb minőségű termés elérésének érdekében.

Ahhoz, hogy a megnövekedett elvárásoknak a növények eleget tudjanak tenni, a termesztőközeget (azaz a talajt) is alkalmassá kell tennünk az intenzívvé vált igények megfelelő szintű kielégítésére. A mikrobiológia két területen nyújt ebben segítséget:

1. a gazdasági növények gyökérzónájának aktivitását, vitalitását növeli meg, illetve
2. a talajba került, a normális többszörösét meghaladó mennyiségű növényi maradvány lebontását teszi intenzívebbé és gyorsabbá.

Mit jelent pontosan ez utóbbi kijelentés?

Egy bolygatatlan területen a talajban élő őshonos mikróba populáció normál esetben az elpusztult egynyári növények gyökereit és az évelő növények gyökereinek elhaló részeit bontja el, és tárja fel a bennük lévő tápelemeket. A szántóföldeken most betakarításra kerülő napraforgó és kukorica után nemcsak 3-5 tonna gyökér-, hanem további 6-10 tonna szármaradvány kerül a talajba. Ennek megfelelő „feldolgozásához” alkalmazhatjuk a mikrobiológiai oltóanyagokat, amelyek az intenzív tarlóbontáshoz szükséges és a folyamat megnövekedett nitrogén igényét biztosító speciális törzseket tartalmaznak.

Az AGRO.bio Kft. megbízásából a NÉBIH pécsi talajbiológiai laboratóriumában szakemberek kétféle talajtípuson és három növény esetében vizsgálták a mikrobiológiai oltóanyagok alkalmazásával végzett tarlóbontás dinamikáját. A kukorica és napraforgó szármaradványok esetében az eredmények azt mutatják, hogy BactoFil Cell alkalmazásával 10 hónap alatt a tarlómaradványok tömege 80-90%-kal csökken, azaz bomlik el és válik felvehetővé a következő növény számára.

 


A BactoFil Cell alkalmazásával a növényi maradványokból feltárt tápelemek hatása már az utóveteményben is mérhető.

Az AGRO.bio kardoskúti demo farmján, napraforgó szármaradványainak kezelése után az utóvetemény őszi búzában végzett értékelés pozitív eredményt mutatott a kezeletlen kontroll területhez (100%) képest:

Felhasználási javaslat:

A BactoFil Cell tarlóbontó oltóanyagot (1 l/ha 200-400 l/ha vízmennyiséggel) közvetlenül az egyenletes apróságúra felaprított szármaradványokra kell permetezni, majd azonnal a talajba kell dolgozni. Mivel a készítményben található törzsek enzimjei azok külső falához tapadnak, ezért törekedni kell a minél jobb permetléborításra. Ha kijuttató szerkezettel (BactoFil T-Jet) végezzük a munkát, akkor minimum 60 liter/ha lémennyiséggel dolgozzunk. A munkára legalkalmasabb eszközök a tárcsa, a kultivátor és a grubber, amelyek a hatékony lebontást elősegítően egyenletesen keverik be a növényi maradványokat a talajba.

Amennyiben őszi kalászos kerül a kapások után a vetésforgóban a területre, akkor a tarlóbontással egy menetben a következő kultúra oltása is elvégezhető. Ebben az esetben javasoljuk a BactoFil Cell 1 l/ha mellé a BactoFil A10 1 l/ha és/vagy TrichoMax 1 kg/ha felhasználását. A BactoFil A10 a gyökérzónában élőbaktériumokat, míg a TrichoMax hiperparazita gombatörzset tartalmaz. Mindkét termék segíti a növények ellátását tápanyagokkal (N-kötés, PK-mobilizálás), hormonokkal, vitaminokkal, biokontroll hatású, azaz segít távol tartani a növénytől a kórokozó gombákat.

További információkért látogasson el weboldalunkra, vagy keresse területi szaktanácsadóinkat!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tudományos érdekességek a növények és a mikrobák kapcsolatáról

2025. március 27. 16:10

Már a magokban is ott vannak a hasznos mikrobák, amik kulcsszerepet játszanak a csírázásban, a tápanyagfelvételben és a stressztűrésben.

A baktériumos talajoltásról

2025. március 4. 08:10

Egyes kutatások szerint a talajbaktériumok száma mintegy ezerszer kevesebb, mint az optimális állapot.

A talajkímélő gazdálkodásról készült hasznos videósorozat, gyakorlati tapasztalatokkal

2025. február 26. 16:10

A fenntartható talajkezelési módszerek segítenek megőrizni a biodiverzitást, csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást és javítani a vízgazdálkodást.

Biogazdálkodás, regeneratív gazdálkodás: ne keverjük a fogalmakat

2025. február 12. 14:40

Nyilvánvalóan minden alternatívnak számító termesztési módozat esetében törekedni kell a termesztés gazdaságosságára.

LEMKEN Solitair DT – Könnyebb vontathatóság, nagyobb teljesítmény

2022. november 28. 11:45

Minimális vonóerő-ellenállás, beépített rövidtárcsa, kényelmes kezelés és egy nagy, osztott magtartály – ez az új LEMKEN Solitair DT vetőgép.

Nincs jövője a magyar növénytermesztésnek a jelenlegi módszerekkel

2023. december 15. 08:10

Ki kellene vezetni a szántást a mezőgazdasági gyakorlatból, a nyári szántást pedig egyenesen be kellene tiltani – hívta fel a figyelmet Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában december 10-én.

Új CASE IH Quadtrac traktort adtak át Mezőhegyesen

2020. december 2. 15:52

Egy CASE IH Quadtrac traktor beszerzése számos előnnyel jár egy gazdaság számára: csökken a gépmenetszám, kedvezőbb az üzemanyagfogyasztás, továbbá az általános munkaerőhiány problémája is részben kiküszöbölhető.

Az esőerdő rovására bővül a brazil szójatermesztés

2019. szeptember 7. 12:30

A 2019/2020-as szezonban a brazil szójatermés elérheti a 123 millió tonnát is, míg a világ legnagyobb szójafogyasztója, Kína csupán mintegy 17 millió tonnát takaríthat be.