5℃ -4℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Talajélet

Milyen az élő talaj és mivel tehető élővé?

Agrofórum Online

Többnyire csak talajról szokás beszélni, de talaj és talaj között is van különbség. Az élő talaj, mint fogalom egy nagyon fontos része a kertgazdálkodásnak is és a mezőgazdaságnak is.

Nem győzzük hangsúlyozni a felelős talajművelést, ahol nemcsak a termés maximalizálása a cél, hanem a talaj eróziótól való védelme és az élő szerveződések védelme a földfelszín alatt.

A talajban igazi körforgás zajlik

A talajban minden mindennel kommunikál, és egymást segítve építik a talaj szerkezetét is, életterét is. Ebbe beletartoznak a növényeken túl a baktériumok, gombamikorrhizák, rovarok és nagyjából minden talajlakó élőlény.

Ha megborul ez az egyensúly például egy talajfertőtlenítéssel, akkor sok esetben nemcsak a “kártevőként” aposztrofált élőlényt irtjuk ki, hanem kárt okozunk többnyire a többi élőlényben is valamilyen szinten. Onnan viszont visszaépíteni egy harmonikus talajéletet nagyon nehéz.

Baktériumok milliói a talajban

Kutatások sokasága foglalkozott már a talajlakó baktériumokkal, és nagyon érdekes, hogy mennyi eltérés van az erdei talajok és a szántóföldi talajok között. Míg egy erdei talaj, mely háborítatlan és természetes módon működik, ott akár 2000 millió baktérium is élhet egy teáskanálnyi talajban.

Ugyanakkor ez sokkal kevesebb egy szántóföldi területen, alig 500 millió baktérium van jelen ugyanennyi, egy teáskanálnyi talajban.

A kettő között a különbség a művelésben (is) rejlik.

Talajból előbújó kis növények
A talajban minden mindennel kommunikál, egymást segítve építik a talaj szerkezetét is (fotó: Pixabay)

A kertben változik a baktériumok és gombák aránya is

Nagyon érdekes az is, hogy kerten belül is dinamikusan változik a baktériumok és a gombák aránya.

Ha a kertben kezdetben sok évelő van és kevés cserje és fa, akkor ott elsősorban baktériumokban gazdag a talaj.

Onnantól, hogy a cserjék és a fák elkezdenek teret hódítani, növekszik a gyökérzetük, úgy a baktériumszám ugyan nem csökken, de a gombamikorrhiza-rendszerek növekednek.

Természetben is ugyanez a tapasztalat: egy réten inkább a baktériumok vannak túlsúlyban a talajban, viszont egy erdei talajnál a gombák száma a meghatározó.

Miért fontos ez a különbség nekünk?

Nemcsak a permakultúrában, hanem a klasszikus kerti rendszerekben is van jelentősége ennek a különbségnek. Mert ha a kertünkben kevés fa van, akkor elsősorban olyan talajmunkát és tápanyagozást érdemes folytatni, ami a talaj baktériumflóráját is támogatja. Míg egy beerdősült kertnél a gombákra is vigyázni kell, és ugyanígy más lesz a talajösszetétele egy gyümölcsfákkal teli veteményeskertnek, mintha szabadföldön fák nélkül veteményeznénk.

Fás kertben a kéregmulcsozással tudjuk a talajt javítani, segíteni, míg egy évelőágyásnál a zöldmulcs adja meg azt a pluszt, amivel a baktériumoknak kedvezünk inkább a komposzthagyó mulcsozás során.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biogazdálkodás, regeneratív gazdálkodás: ne keverjük a fogalmakat

2025. február 12. 14:40

Nyilvánvalóan minden alternatívnak számító termesztési módozat esetében törekedni kell a termesztés gazdaságosságára.

UV álló baktériumok?

2025. február 3. 11:10

Sok ilyen álhírt hallani mostanában. A valóság azonban szerencsére az, hogy mint minden élő szervezet, a baktériumok sem kedvelik az UV sugarakat, és ha nem forgatjuk be azokat a talajba, akkor a talajfelszínre történő kijuttatás után rövidesen elpusztulnak.

2025 mezőgazdasági kihívásai: fókuszban a talajélet

2025. január 30. 16:10

Az elmúlt 10 évben azt lehet mondani, hogy felgyorsult és folyamatos a klímaváltozás és az átlaghőmérséklet emelkedése. Ez globális szinten 2024-ben 1,5 Celsius-fokkal volt magasabb, mint az 1850-es évek környékén.

Tudjon meg többet a humuszról, amely nélkül nincs termés!

2025. január 24. 08:10

Nem minden humusz egyforma. Megtudhatja, hogy miért érdemes a talaj humusztartalmát növelni, és a talajművelés milyen hatással van rá.

Középkötött talajok észszerű megművelése a gyakorlati háttér és a tudományos szemlélet egyesítésével

2019. január 23. 07:36

Zsár Ernő családi gazdaságában alkalmazott talajművelési eljárásokat mutatja be, különös tekintettel az őszi szántás elmunkálásának fontosságára hívja fel a figyelmet.

Elvékonyodtak a hagyományosan művelt talajok

2020. október 11. 05:43

A talaj élettartamának meghosszabbításának egyik legjobb módja a termőföld erdővé történő átalakítása. Ez viszont a gazdálkodási terület csökkenését jelenti.

Ön tudta? Íme 3+2 érdekesség a Köckerlingről

2022. augusztus 11. 10:16

Most íme 3+2 érdekesség a Köckerling kapcsán, amiről csak kevesen tudnak.

A Kinze is belép a nagysebességű talajművelő gépek piacára

2018. március 27. 18:01

Az amerikai Kinze cég bejelentette, hogy beszáll a nagysebességű talajművelő gépek gyártásba, ugyanis licencszerződést kötött a kanadai Degelman Industries-szel.