Talajélet

Milyen az élő talaj és mivel tehető élővé?

Agrofórum Online

Többnyire csak talajról szokás beszélni, de talaj és talaj között is van különbség. Az élő talaj, mint fogalom egy nagyon fontos része a kertgazdálkodásnak is és a mezőgazdaságnak is.

Nem győzzük hangsúlyozni a felelős talajművelést, ahol nemcsak a termés maximalizálása a cél, hanem a talaj eróziótól való védelme és az élő szerveződések védelme a földfelszín alatt.

A talajban igazi körforgás zajlik

A talajban minden mindennel kommunikál, és egymást segítve építik a talaj szerkezetét is, életterét is. Ebbe beletartoznak a növényeken túl a baktériumok, gombamikorrhizák, rovarok és nagyjából minden talajlakó élőlény.

Ha megborul ez az egyensúly például egy talajfertőtlenítéssel, akkor sok esetben nemcsak a “kártevőként” aposztrofált élőlényt irtjuk ki, hanem kárt okozunk többnyire a többi élőlényben is valamilyen szinten. Onnan viszont visszaépíteni egy harmonikus talajéletet nagyon nehéz.

Baktériumok milliói a talajban

Kutatások sokasága foglalkozott már a talajlakó baktériumokkal, és nagyon érdekes, hogy mennyi eltérés van az erdei talajok és a szántóföldi talajok között. Míg egy erdei talaj, mely háborítatlan és természetes módon működik, ott akár 2000 millió baktérium is élhet egy teáskanálnyi talajban.

Ugyanakkor ez sokkal kevesebb egy szántóföldi területen, alig 500 millió baktérium van jelen ugyanennyi, egy teáskanálnyi talajban.

A kettő között a különbség a művelésben (is) rejlik.

Talajból előbújó kis növények
A talajban minden mindennel kommunikál, egymást segítve építik a talaj szerkezetét is (fotó: Pixabay)

A kertben változik a baktériumok és gombák aránya is

Nagyon érdekes az is, hogy kerten belül is dinamikusan változik a baktériumok és a gombák aránya.

Ha a kertben kezdetben sok évelő van és kevés cserje és fa, akkor ott elsősorban baktériumokban gazdag a talaj.

Onnantól, hogy a cserjék és a fák elkezdenek teret hódítani, növekszik a gyökérzetük, úgy a baktériumszám ugyan nem csökken, de a gombamikorrhiza-rendszerek növekednek.

Természetben is ugyanez a tapasztalat: egy réten inkább a baktériumok vannak túlsúlyban a talajban, viszont egy erdei talajnál a gombák száma a meghatározó.

Miért fontos ez a különbség nekünk?

Nemcsak a permakultúrában, hanem a klasszikus kerti rendszerekben is van jelentősége ennek a különbségnek. Mert ha a kertünkben kevés fa van, akkor elsősorban olyan talajmunkát és tápanyagozást érdemes folytatni, ami a talaj baktériumflóráját is támogatja. Míg egy beerdősült kertnél a gombákra is vigyázni kell, és ugyanígy más lesz a talajösszetétele egy gyümölcsfákkal teli veteményeskertnek, mintha szabadföldön fák nélkül veteményeznénk.

Fás kertben a kéregmulcsozással tudjuk a talajt javítani, segíteni, míg egy évelőágyásnál a zöldmulcs adja meg azt a pluszt, amivel a baktériumoknak kedvezünk inkább a komposzthagyó mulcsozás során.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Itt az ideje a talajok mikrobiális kezelésének

2024. október 21. 05:40

A tarlómaradványok talajba történő bedolgozása során a mikrobiológiai bomlás elősegítésére napjainkban már egyre több gazdálkodó alkalmaz különféle mikrobiológiai készítményeket.

Giliszta a komposztálás szolgálatában

2024. október 19. 09:10

A háztartásokban keletkező szerves hulladék nagy része komposztálható lenne. Ennek egyik módja a gilisztakomposztálás.

Az elengedhetetlen szárbontás tapasztalatai az észak-dunántúli régióban

2024. október 14. 17:10

A kímélő talajművelési technológiák alkalmazásán túl a talajélet regenerálását és serkentését biztosító talajoltó baktériumkészítmények használata is elengedhetetlen.

A trágya és komposzt lehet a talaj probiotikumja?

2024. augusztus 27. 11:40

Kutatók vizsgálták, milyen hatása van a szerves talajjavító anyagoknak a patogén és antibiotikum-rezisztens baktériumokra. Az eredmények biztatók.

Repcevetést megelőző talajmunkák – Tarlóhántás, szántás, elmunkálás, tömörítés

2019. július 24. 06:55

 Az őszi káposztarepce sikeres termesztése nem képzelhető el jó minőségben elvégzett alapozó talajmunkák hiányában. A repce a növényvédelem mellett ugyanis a talaj kultúrállapotára is kifejezetten igényes növény.

Quivogne Demeter univerzális kultivátor - a sokoldalú munkagép

2018. február 28. 11:16

A Demeter a tarlóápolás feladatai mellett a magágykészítést és szántáselmunkálást is magas minőségben tudja elvégezni.

A barna erdőtalajok típusai: karbonátmaradványos, csernozjom, Ramann-féle, agyagbemosódásos, podzolos barna erdőtalajok

2022. október 22. 06:37

A barna erdőtalajok típusai közül most a karbonátmaradványos, csernozjom, Ramann-féle, agyagbemosódásos, podzolos barna erdőtalajok kerülnek ismertetésre.

Önállóan dolgozó traktor és autonóm talajművelés – az agrártechnológia következő mérföldköve

2023. június 12. 10:10

Képzelje csak el! Egy traktor, amely nemcsak, hogy gondolkodik, hanem lát is. Egy traktor, amely mindig készen áll a munkára, függetlenül attól, hogy milyen korán vagy milyen késő van.